5 min.
Bezdech senny – poznaj objawy i sprawdź, czy może dotyczyć także ciebie

Fot. Rafael Ben-Ari / Adobe
Obturacyjny bezdech senny nieleczony może współistnieć z wieloma poważnymi schorzeniami, m.in. nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniami rytmu serca czy nerwicą (zaburzeniami lękowymi). Dowiedz się, jakie są jego najczęstsze objawy – może dotyczy ciebie lub osoby w twoim najbliższym otoczeniu? Bezdech senny to trudny przeciwnik, ale jego leczenie znacząco poprawia jakość codziennego funkcjonowania, a w niektórych przypadkach może uratować życie (wiele wypadków drogowych powodują kierowcy cierpiący właśnie na bezdech senny).
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Chrapanie, niewyspanie się, problem z koncentracją – brzmi znajomo? Bezdech senny dotyczy nawet 1,5 mln Polaków, najczęściej dorosłych mężczyzn, jednak jest diagnozowany także u dzieci.
Co to jest obturacyjny bezdech senny?
Obturacyjny bezdech senny (w skrócie OBS) to dolegliwość polegająca na powtarzającej się przerwie w dopływie powietrza do płuc. Aby zakwalifikować dany epizod do bezdechu, każde zatrzymanie lub spłycenie oddechu (zmniejszony o połowę przepływ powietrza) musi potrwać więcej niż 10 sekund.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Bezdech senny – jakie objawy powinny cię zaniepokoić?
Jednym z objawów obturacyjnego bezdechu sennego jest chrapanie, jednak nie zawsze osoby chrapiące cierpią na OBS. Wśród równie istotnych objawów wyróżniamy:
- częste wybudzanie w nocy,
- uczucie duszności przy wybudzeniu,
- wzmożone oddawanie moczu w nocy,
- nadmierną potliwość,
- kołatanie serca, ból w klatce piersiowej,
- uczucie niewyspania przy normalnej dawce snu (8h),
- zmęczenie po wstaniu z łóżka,
- zaburzenia koncentracji,
- zaburzenie potencji.
Najczęstsze przyczyny bezdechu
U osób cierpiących na OBS podczas snu dochodzi do spadku napięcia mięśni podniebienia miękkiego z języczkiem, języka i tylnej ściany gardła, przez co następuje zatrzymanie lub zawężenie przepływu powietrza przez górne drogi oddechowe. Przyczyny obturacyjnego bezdechu sennego są często związane z czynnikami anatomicznymi, np. przerostem migdałków, przerostem języczka, skrzywieniem przegrody nosa czy obecnością polipów. Zespół bezdechu sennego występuje najczęściej u dorosłych mężczyzn, przy czym w 70% są to mężczyźni po 65 roku życia, u kobiet czynnikiem zwiększającym liczbę zachorowań jest menopauza.
Do innych czynników zwiększających ryzyko zachorowania na bezdech senny są:
- otyłość (70% osób cierpiących na OBS cierpi również na nadwagę),
- palenie tytoniu,
- picie alkoholu przed snem/nadużywanie alkoholu (zmniejsza napięcie mięśni gardła),
- zażywanie leków nasennych i uspokajających.
Z czym się wiąże bezdech senny u dzieci?
Obturacyjny bezdech senny zaobserwowano także u dzieci. Przyczyną tej dolegliwości u dzieci jest najczęściej przerost migdałków, chociaż równie częstym powodem jest otyłość. Ryzyko bezdechu sennego wzrasta u dzieci z zaburzeniami genetycznymi, np. zespołem Downa. Dzieci cierpiące na bezdechy senne często się wybudzają, chrapią (nie jest to regułą), kaszlą w nocy, natomiast w dzień są senne i rozdrażnione.
Zobacz także
Bezdech u niemowlaka a śmierć łóżeczkowa
Do pierwszego roku życia u dzieci mogą występować epizody zatrzymania oddychania. U wcześniaków powodem bezdechu może być niewykształcony do końca mechanizm oddychania. Czasami przyczyną może być infekcja bądź zbytnie oziębienie organizmu. Bezdech u niemowląt jest bezpośrednią przyczyną śmierci łóżeczkowej. Ważne, aby przyszli rodzice znali podstawy pierwszej pomocy dla niemowląt i w razie zaobserwowania bezdechu lub zasinienia na twarzy dziecka udzielili mu potrzebnej pomocy.
Cierpię na bezdech senny – jaki lekarz może mi pomóc?
Przy podejrzeniu bezdechu sennego bardzo ważną rolę odgrywa diagnostyka. Osoby, które zauważyły u siebie niepokojące objawy, zapewne udadzą się w pierwszej kolejności do internisty, który przeprowadzi wywiad i następnie skieruje do specjalisty: pulmonologa, laryngologa/otolaryngologa lub od razu na specjalistyczne badanie bezdechu sennego – polisomnografię. Polisomnografia to całonocne badanie, wykonywane w placówce medycznej, podczas którego do ciała badanego zostają przyczepione czujniki badające w czasie snu aktywność mózgu, serca, ruchów gałki ocznej oraz funkcji mięśni i nerwów. Prostszą odmianą badania diagnozującego bezdech senny jest badanie poligraficzne (niestety nie jest refundowane przez NFZ), które obejmuje ocenę przepływu powietrza, ruchy brzucha i klatki piersiowej, obecność chrapania, pozycje ciała oraz EKG, przepływ krwi tętniczej.
Bezdech senny – leczenie
W zależności od stopnia zaawansowania dolegliwości oraz czynników powodujących u danej osoby zespół bezdechu sennego lekarz dostosowuje indywidualny program leczenia. Do zaleceń związanych z leczeniem bezdechu sennego należą m.in.:
- redukcja wagi przy otyłości,
- rzucenie palenia,
- niezażywanie środków nasennych/uspokajających,
- używanie protez dentystycznych (powiększają przestrzeń gardła),
- leczenie chirurgiczne, np. wycinanie migdałków, polipów,
- laserowe wycinanie języczka, redukcja podniebienia miękkiego.
Przy obturacyjnym bezdechu sennym w postaci ciężkiej zaleca się najczęściej korzystanie z aparatu do bezdechu sennego CPAP, który składa się z maski oraz pompy powietrznej, która wtłacza do dróg oddechowych powietrze z ciśnieniem dodatnim. Innym rodzajem aparatu na bezdech senny jest BIPAP, który wtłacza niższe ciśnienie powietrza podczas wydechu, co ułatwia oddychanie.
Najnowsze w naszym serwisie

02.02.2023
Anemia złośliwa, czyli choroba Addisona-Biermera – kiedy występuje i jakie są objawy

02.02.2023
Choroby tkanki łącznej – z jakimi problemami wybrać się do reumatologa?

01.02.2023
Acetylocysteina – związek, który nie tylko wspomaga wykrztuszanie

01.02.2023
Czym jest resweratrol, gdzie go znaleźć i jak stosować w diecie i kosmetykach?
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

04.02.2023
Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

02.02.2023
„Toksyczna pozytywność to rodzaj filtra blokującego rzeczywistość” – mówi Tomasz Żółtak, psycholog i psychoterapeuta

31.01.2023
Kamila Belczyk-Panków dostała nerkę od swojej mamy. „Nie chciałam jej narażać. A dla niej to było naturalne. Dziś żyję każdym dniem”

28.01.2023