5 min.
Bezdech senny – poznaj objawy i sprawdź, czy może dotyczyć także ciebie

Fot. Rafael Ben-Ari / Adobe
23.05.2022
Czy Polskę czeka epidemia małpiej ospy? Ministerstwo Zdrowia uspokaja
23.05.2022
Wydaje ci się, że wszyscy widzą twój stres i lęk? Psycholożka wyjaśnia, na czym polega iluzja przejrzystości
23.05.2022
Raz w tygodniu miewasz migrenę? Przyczyną może być zła okluzja
23.05.2022
Pink: „Miałam objawy udaru, to było przerażające”. Diagnoza była zupełnie inna
23.05.2022
Gdyby nie wizyta w salonie fryzjerskim, nie wiedziałaby, na co choruje. Teraz chce uświadamiać innych
Obturacyjny bezdech senny nieleczony może współistnieć z wieloma poważnymi schorzeniami, m.in. nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniami rytmu serca czy nerwicą (zaburzeniami lękowymi). Dowiedz się, jakie są jego najczęstsze objawy – może dotyczy ciebie lub osoby w twoim najbliższym otoczeniu? Bezdech senny to trudny przeciwnik, ale jego leczenie znacząco poprawia jakość codziennego funkcjonowania, a w niektórych przypadkach może uratować życie (wiele wypadków drogowych powodują kierowcy cierpiący właśnie na bezdech senny).
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Chrapanie, niewyspanie się, problem z koncentracją – brzmi znajomo? Bezdech senny dotyczy nawet 1,5 mln Polaków, najczęściej dorosłych mężczyzn, jednak jest diagnozowany także u dzieci.
Co to jest obturacyjny bezdech senny?
Obturacyjny bezdech senny (w skrócie OBS) to dolegliwość polegająca na powtarzającej się przerwie w dopływie powietrza do płuc. Aby zakwalifikować dany epizod do bezdechu, każde zatrzymanie lub spłycenie oddechu (zmniejszony o połowę przepływ powietrza) musi potrwać więcej niż 10 sekund.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Bezdech senny – jakie objawy powinny cię zaniepokoić?
Jednym z objawów obturacyjnego bezdechu sennego jest chrapanie, jednak nie zawsze osoby chrapiące cierpią na OBS. Wśród równie istotnych objawów wyróżniamy:
- częste wybudzanie w nocy,
- uczucie duszności przy wybudzeniu,
- wzmożone oddawanie moczu w nocy,
- nadmierną potliwość,
- kołatanie serca, ból w klatce piersiowej,
- uczucie niewyspania przy normalnej dawce snu (8h),
- zmęczenie po wstaniu z łóżka,
- zaburzenia koncentracji,
- zaburzenie potencji.
Najczęstsze przyczyny bezdechu
U osób cierpiących na OBS podczas snu dochodzi do spadku napięcia mięśni podniebienia miękkiego z języczkiem, języka i tylnej ściany gardła, przez co następuje zatrzymanie lub zawężenie przepływu powietrza przez górne drogi oddechowe. Przyczyny obturacyjnego bezdechu sennego są często związane z czynnikami anatomicznymi, np. przerostem migdałków, przerostem języczka, skrzywieniem przegrody nosa czy obecnością polipów. Zespół bezdechu sennego występuje najczęściej u dorosłych mężczyzn, przy czym w 70% są to mężczyźni po 65 roku życia, u kobiet czynnikiem zwiększającym liczbę zachorowań jest menopauza.
Do innych czynników zwiększających ryzyko zachorowania na bezdech senny są:
- otyłość (70% osób cierpiących na OBS cierpi również na nadwagę),
- palenie tytoniu,
- picie alkoholu przed snem/nadużywanie alkoholu (zmniejsza napięcie mięśni gardła),
- zażywanie leków nasennych i uspokajających.
Z czym się wiąże bezdech senny u dzieci?
Obturacyjny bezdech senny zaobserwowano także u dzieci. Przyczyną tej dolegliwości u dzieci jest najczęściej przerost migdałków, chociaż równie częstym powodem jest otyłość. Ryzyko bezdechu sennego wzrasta u dzieci z zaburzeniami genetycznymi, np. zespołem Downa. Dzieci cierpiące na bezdechy senne często się wybudzają, chrapią (nie jest to regułą), kaszlą w nocy, natomiast w dzień są senne i rozdrażnione.
Zobacz także
Bezdech u niemowlaka a śmierć łóżeczkowa
Do pierwszego roku życia u dzieci mogą występować epizody zatrzymania oddychania. U wcześniaków powodem bezdechu może być niewykształcony do końca mechanizm oddychania. Czasami przyczyną może być infekcja bądź zbytnie oziębienie organizmu. Bezdech u niemowląt jest bezpośrednią przyczyną śmierci łóżeczkowej. Ważne, aby przyszli rodzice znali podstawy pierwszej pomocy dla niemowląt i w razie zaobserwowania bezdechu lub zasinienia na twarzy dziecka udzielili mu potrzebnej pomocy.
Cierpię na bezdech senny – jaki lekarz może mi pomóc?
Przy podejrzeniu bezdechu sennego bardzo ważną rolę odgrywa diagnostyka. Osoby, które zauważyły u siebie niepokojące objawy, zapewne udadzą się w pierwszej kolejności do internisty, który przeprowadzi wywiad i następnie skieruje do specjalisty: pulmonologa, laryngologa/otolaryngologa lub od razu na specjalistyczne badanie bezdechu sennego – polisomnografię. Polisomnografia to całonocne badanie, wykonywane w placówce medycznej, podczas którego do ciała badanego zostają przyczepione czujniki badające w czasie snu aktywność mózgu, serca, ruchów gałki ocznej oraz funkcji mięśni i nerwów. Prostszą odmianą badania diagnozującego bezdech senny jest badanie poligraficzne (niestety nie jest refundowane przez NFZ), które obejmuje ocenę przepływu powietrza, ruchy brzucha i klatki piersiowej, obecność chrapania, pozycje ciała oraz EKG, przepływ krwi tętniczej.
Bezdech senny – leczenie
W zależności od stopnia zaawansowania dolegliwości oraz czynników powodujących u danej osoby zespół bezdechu sennego lekarz dostosowuje indywidualny program leczenia. Do zaleceń związanych z leczeniem bezdechu sennego należą m.in.:
- redukcja wagi przy otyłości,
- rzucenie palenia,
- niezażywanie środków nasennych/uspokajających,
- używanie protez dentystycznych (powiększają przestrzeń gardła),
- leczenie chirurgiczne, np. wycinanie migdałków, polipów,
- laserowe wycinanie języczka, redukcja podniebienia miękkiego.
Przy obturacyjnym bezdechu sennym w postaci ciężkiej zaleca się najczęściej korzystanie z aparatu do bezdechu sennego CPAP, który składa się z maski oraz pompy powietrznej, która wtłacza do dróg oddechowych powietrze z ciśnieniem dodatnim. Innym rodzajem aparatu na bezdech senny jest BIPAP, który wtłacza niższe ciśnienie powietrza podczas wydechu, co ułatwia oddychanie.
Najnowsze w naszym serwisie

23.05.2022
Jak zbudować brazylijskie pośladki? Te ćwiczenia wykonasz w swoim domu

22.05.2022
Gumkowanie hemoroidów – co to jest, objawy. Profilaktyka i leczenie żylaków odbytu

21.05.2022
Układ dokrewny – funkcje i budowa. Jakie hormony są najważniejsze?

18.05.2022
Trening autogenny Schultza i Jacobsona. Co to jest? Komu może pomóc?
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

23.05.2022
Dr Maciej Mazurec: Cytologia powoli przechodzi do lamusa. Mamy znacznie skuteczniejszy test, który zwiększa bezpieczeństwo pacjentek nawet do 70 proc.

22.05.2022
„Pocimy się, pozycje nam nie wychodzą, coś nas zaboli, robimy przerwy na siusiu, przeszkadzają nam zwierzęta”. Jak naprawdę wygląda nasz seks?

22.05.2022
„U chorych, każdy dzień niedostatecznego jedzenia to zaciąganie potężnego długu względem swojego organizmu”. O leczeniu żywieniowym mówi dr n. med. Paweł Kabata

18.05.2022