Przejdź do treści

Bierzesz tabletki antykoncepcyjne tylko w wakacje? Ginekolożka przestrzega

Kobiety na plaży
Bierzesz tabletki antykoncepcyjne tylko w wakacje? Ginekolożka przestrzega/ Pexels, fot. Nataliya Vaitkevich
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W wakacje zrobiłaś sobie urlop od miesiączki? To bardzo komfortowa sytuacja, jednak może przynieść wiele nieprzyjemnych konsekwencji. Jak zareaguje twój organizm, jeśli będziesz stosować tabletki antykoncepcyjne jedynie w wakacje? Wyjaśnia to w swoim wpisie na Instagramie dr Katarzyna Skórzewska, specjalistka ginekologii i endokrynologii.

Tabletki antykoncepcyjne na wakacje?

Uznałaś, że przyda ci się przerwa od miesiączki w wakacje i zaczęłaś zażywać tabletki antykoncepcyjne? Jak tłumaczy dr Skórzewska, takie doraźne stosowanie pigułek jako zabezpieczenie przed krwawieniem nie jest dobrym pomysłem.

„Nasz organizm przyzwyczaja się do nowej sytuacji hormonalnej przez około 3 cykle.
Zanim więc twój mózg zrozumie, że to nie on dyktuje jajnikom swoje warunki tylko pigułki – ty już rezygnujesz z ich stosowania, fundując sobie kolejne zamieszanie hormonalne” – tłumaczy specjalistka.

Ekspertka wyjaśnia, że zażywanie antykoncepcji przez tak krótki czas przyniesie więcej szkody niż pożytku. Czego można się spodziewać? Lekarka wymienia:

  • nieprawidłowych plamień i krwawień poza terminem miesiączki,
  • wcześniejszego wystąpienia kolejnego okresu,
  • opóźnienia następnej miesiączki,
  • braku miesiączki (choć niezwykle rzadko).

To jednak nie jedyne dolegliwości. W konsekwencji rozregulowania cyklu możesz zaobserwować także pogorszenie cery i trądzik. Dr Skórzewska dodaje, że w takiej sytuacji mogą także wystąpić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Wakacyjna antykoncepcja

„Ale przede wszystkim pamiętaj, że po odstawieniu hormonów nie ma już działania „zabezpieczającego”, a wręcz szansa na zajście w ciążę rośnie!” – apeluje lekarka na swoim profilu na Instagramie.

Najlepiej więc, jeśli zażywasz od niedawna tabletki antykoncepcyjne, sięgnij po dodatkowe zabezpieczenie.

„W okresie wakacji waszej uwadze szczególnie polecam prezerwatywy, bo chronią również przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową, HIV i HPV też” – podsumowuje dr Skórzewska.

Dr n. med. Katarzyna Skórzewska

Katarzyna Skórzewska jest lekarką, specjalistką ginekologii i endokrynologii. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Klinice Endokrynologii Ginekologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz w szpitalach klinicznych: im. Dzieciątka Jezus przy Pl. Starynkiewicza i im. Ks. Anny Mazowieckiej przy ul. Karowej. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem zaburzeń hormonalnych u kobiet, szczególnie w obszarze endokrynologii ginekologicznej oraz leczeniem współistniejących u kobiet zaburzeń hormonalnych innych gruczołów wydzielania wewnętrznego. Jest autorką wielu publikacji naukowych w periodykach polskich i zagranicznych oraz artykułów popularnonaukowych. Na Instagramie prowadzi profil @dr_skorzewska.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.