Przejdź do treści

Binge watching to coraz powszechniejszy sposób na relaks. Choć sam w sobie nie jest niebezpieczny, może prowadzić do negatywnych następstw

Binge watching / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
„Jakie jeszcze ćwiczenia/profile polecacie?”. Aleksandra Żebrowska w humorystyczny sposób o powrocie do formy
Jak często należy ćwiczyć?
„Dlaczego te kobiety są grube?” – pyta trenerka personalna Marta Stoberska. Jej odpowiedź może cię zaskoczyć
Rachel Zegler o profilaktyce raka piersi: „Dwa lata temu znalazłam guzek w piersi i przeżyłam najstraszniejszy tydzień mojego życia”
Rejestr ciąż wchodzi w życie. Nowe prawo będzie obowiązywać od 1 października

Początek września to miesiąc wielu filmowych i serialowych premier. Wakacje powoli się kończą, a wraz z nadejściem chłodniejszych dni, coraz chętniej będziemy spędzali wieczory z ulubionymi produkcjami. Już 3 września swoją premierę mieć będzie długo wyczekiwany nowy sezon kultowego serialu „Dom z Papieru”, a wtedy, miliony widzów ponownie udowodnią, że binge watching to dla wielu z nas coraz powszechniejszy sposób na relaks. Nie znasz tego określenia? Zapewniamy, że nawet jeśli nieświadomie – też to robisz. 

Kompulsywne oglądanie

Wciągnęła cię premiera długo wyczekiwanego serialu i zamiast na jednym odcinku skończyło się na pięciu? Zaczęłaś swój filmowy maraton o 19, a zupełnie niepostrzeżenie na zegarku wybiła już 2 w nocy? Też to znamy. Binge watching, bo o nim mówimy, to dość tajemniczo brzmiący termin, który jednak określa bardzo powszechne, często praktykowane zjawisko, czyli kompulsywne oglądanie kilku odcinków serialu pod rząd, praktycznie bez żadnych przerw. Choć sam w sobie nie jest niebezpieczny, to jednak może prowadzić do paru negatywnych następstw.

Jeszcze kilkanaście lat temu, seriale dostępne były głównie w telewizji, a emisja kolejnych odcinków najczęściej następowała tydzień po tygodniu. Wiele zmieniło się wraz z rozwojem internetu i platform streamingowych. Obecnie nic nas nie ogranicza, a po wykupieniu dostępu do danego serwisu możemy korzystać z niekończącej się bazy seriali i filmów.

Ponadto, teraz gdy pojawia się kolejny sezon danego serialu, to od razu wraz ze wszystkimi odcinkami. Są to idealne warunki do tego, by usiąść z ulubioną przekąską na kanapie i pochłonąć całość jednego wieczoru. I co w tym złego? Zapyta wiele osób. Jeśli taki maraton przydarza nam się sporadycznie, to nic. Gorzej jeśli binge watching to nasz sposób na spędzanie większości wieczorów, całego wolnego czasu – wtedy może negatywnie wpływać zarówno na nasze zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Magda Stroka-Felicka, "Dzieła Iglaste"

Skutki binge watchingu, które poczuje twoje ciało

Oczy zmęczone do kwadratu

Oglądanie filmów to dla wielu z nas ogromna przyjemność, jednak tego samego nie mogą powiedzieć nasze oczy, które po całym dniu pracy, kontaktu ze smartfonem czy klimatyzowanym powietrzem są po prostu zmęczone, pieką i szczypią. Dodatkowa porcja patrzenia w ekran telewizora może te dolegliwości jedynie pogłębić. Właśnie dlatego warto na co dzień korzystać z nawilżających kropli do oczu typu sztuczne łzy, które niwelują nieprzyjemne zaczerwienienie i suchość oczu. Dzięki temu będziemy mogli skupić się na oglądaniu, a nie na uciążliwym uczuciu pieczenia.

By oczy były w dobrej kondycji, nie piekły, nie były zaczerwienione, powinny być odpowiednio traktowane. Naturalną sytuacją jest mruganie, którego rolą jest nawilżanie oka. Niestety oglądając serial, mrugamy rzadziej, więc oko szybko staje się wysuszone i zaczynamy odczuwać dyskomfort – tłumaczy dr n.med. Anna Groblewska, specjalista chorób oczu, ekspertka kampanii „Chroń oczy przed alergią”.

Ekspertka przestrzega, że niezdrowe jest też patrzenie w jedno miejsce, nieodwracanie wzroku, a przecież przy wciągającym serialu tak właśnie się dzieje. Jeśli jeszcze dodamy do tego nieodpowiednią pozycję, złą odległość od ekranu i np. zbyt mocny kontrast lub za duże rozjaśnienie ekranu, to fundujemy naszym oczom prawdziwe rodeo.

Sposoby na zmęczone oczy

Uwaga na kręgosłup

Siedzący tryb życia to zmora naszych czasów. Siedzimy w pracy, w samochodzie, a często po powrocie do domu wybieramy także relaks na kanapie w towarzystwie ulubionego serialu. Przez to nasz kręgosłup codziennie zmuszany jest do funkcjonowania w niesprzyjających warunkach. Może się to objawić bólami odcinka szyjnego czy lędźwiowego, szczególnie jeśli w ciągu dnia dużo czasu spędzamy w nieergonomicznej dla kręgosłupa pozycji.

Spadek formy i wzrost wagi

Choć samo oglądanie filmów nie tuczy, to spożywane w tym czasie słone i słodkie przekąski już tak. Dodatkowo, gdy pilot i kanapa wygrywają z wyjściem na rower czy rolki, sami zabieramy sobie konieczną dla zdrowia porcję ruchu. Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji, brak ruchu i aktywności fizycznej to prosta droga do oponki na brzuchu, spadku formy i szybkiego łapania zadyszki. Jeśli mimo to planujemy wieczorny relaks z ulubionym serialem, zadbajmy o to, by wcześniej wyjść przynajmniej na 30 minutowy spacer lub przeznaczmy ten czas na bieganie lub stretching.

Dziewczyna ćwicząca pilates

Psychologiczne podłoże i konsekwencje binge watchingu

Kompulsywne oglądanie seriali tylko z pozoru wydaje się niegroźne, jednak jeśli wymyka się ono spod kontroli może przynieść naprawdę wiele szkody. Binge watching to problem, który coraz częściej pojawia się gabinecie psychologa, szczególnie jeśli cierpią na tym relacje z otoczeniem czy efektywność naszej pracy.

„Osoba, która każdy wolny wieczór poświęca na śledzenie losów serialowych bohaterów często może odczuwać, że marnuje swój czas, jednocześnie nie potrafiąc tego zmienić. Zjawisku dodatkowo może towarzyszyć rozdrażnienie, nerwowość czy rozkojarzenie – szczególnie jeśli konsekwencją oglądania telewizji do późna jest chroniczny niedobór snu, związany z faktem, że mimo zarwanej nocy, rano musimy iść do pracy.

W terapii zaburzeń kompulsywnych, a do takich zaliczamy binge watching, stosuje się metody poznawczo-behawioralne, dzięki którym uczymy pacjenta efektywnych wzorców zachowań, umiejętności planowania i powstrzymywania się od obsesyjnego korzystania z platform streamingowych” – komentuje Paulina Mikołajczyk psycholog z Centrum Medycznego Damiana.

Jeśli nie wyobrażamy sobie wieczoru bez ulubionego serialu, to postarajmy się poświęcić na to z góry określoną ilość czasu, a zamiast chipsów zjedzmy orzechy lub surową marchewkę i nie zapominajmy o aktywności fizycznej czy rozmowach z bliskimi, które są podstawą dobrych relacji. W ten sposób zachowamy balans – dbając zarówno o przyjemność płynącą z oglądania, jak i o nasze zdrowie.

 

Artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych 38Pr & Hyal-Drop multi.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Zrób 8 kroków i przestań się martwić

Dr. n. med. Grzegorz Mączka

SESJA TERAPEUTYCZNA: Jesteś tym, kim myślisz, że jesteś

Stresujesz się? Sięgnij po... szklankę wody! / unsplash

Stresujesz się? Sięgnij po… szklankę wody!

„Można stworzyć szczęśliwy związek, udane małżeństwo, można pracować, tylko trzeba być uważnym”. O życiu z ChAD mówi Monika Kotlarek

Zamknięto Oddział Psychiatryczny dla Dzieci i Młodzieży w Konstancinie-Jeziornej. Powodem brak psychiatrów dziecięcych / gettyimages

Zamknięto Oddział Psychiatryczny dla Dzieci i Młodzieży w Konstancinie-Jeziornie. Powodem brak psychiatrów dziecięcych

Odporność psychiczna – czym jest? Jak ją wzmocnić?

Erytrofobia – czym jest, przyczyny, leczenie 

Kampania "Nie osądzaj" MZ / mat. prasowe

„Nie osądzaj. Wspieraj osoby w kryzysie psychicznym. Zobacz człowieka” – mówią Julia Wróblewska i Sebastian Karpiel-Bułecka. Nowe spoty MZ powinien zobaczyć każdy z nas

„Ludzie się boją, że inflacja za chwilę sprawi, że zniknie nasze życie. To, które dzisiaj znamy”. O jej wpływie na nasze zdrowie psychiczne mówi psychoterapeutka Renata Składanek

„Niektórzy pacjenci życzą sobie, żeby w trakcie psychoterapii terapeuta coś z nimi skutecznie 'zrobił'. Terapia nie jest leczeniem zęba” – dr Krzysztof Ciepliński / pexels

„Niektórzy pacjenci życzą sobie, żeby w trakcie psychoterapii terapeuta coś z nimi skutecznie 'zrobił’. Terapia nie jest leczeniem zęba” – mówi dr Krzysztof Ciepliński

„Osoby, które są w stanie poświęcić wszystko, żeby osiągnąć cel, a przy tym są perfekcjonistyczne, mogą doświadczać depresji maskowanej”. O „korpoosobowości” mówi psycholożka Katarzyna Kawka

Nerwica przełyku – co to jest, objawy. Jak leczyć „gulę” w gardle?

Katarina Hellstrom: „Obecnie modne jest posiadanie twardego, wciągniętego i płaskiego brzucha. Przepraszam za mocne słowa, ale to powolne samobójstwo”

W naszej pamięci genetycznej mieszanie wody z ziarnami jest mocno utrwalone. O niezwykłej mocy „bake therapy” /fot. iStock

W naszej pamięci genetycznej mieszanie wody z ziarnami jest mocno utrwalone. O niezwykłej mocy „bake therapy”

Efekt horoskopowy w psychologii / istock

„Co mówi o tobie wynik psychotestu?”. Psycholożka zdradza, jakie niebezpieczeństwa mogą się kryć za efektem horoskopowym

Dlaczego tak trudno reagować na mobbing, mówi psycholożka Karolina Ołdak /fot. Getty Images

„Wpojono nam, że trzeba dążyć do celu, nawet jeśli po drodze pojawiają się trudności”. Dlaczego tak trudno reagować na mobbing, mówi psycholożka Karolina Ołdak

Marysia Warych / fot. Jarosław Stróżyk

Marysia Warych: „Ludzie myślą, że mamy dwa tryby: albo nie możemy wstać z łóżka, albo mamy halucynacje i słyszymy głosy. Tymczasem choroba afektywna dwubiegunowa ma różne oblicza”

Dlaczego warto nauczyć się wdzięczności? / istock

„Niektórym wdzięczność przychodzi zdecydowanie trudniej”. Dlaczego warto nauczyć się wdzięczności, mówi psycholożka Milena Wojnarowska

Katarzyna Kucewicz, psycholożka, pedagożka i psychoterapeutka, autorka książki "Kobiety, które czują za bardzo "

„Trudno sobie wyobrazić lepszą i czulszą kochankę niż kobieta wysoko wrażliwa” – mówi psycholożka Katarzyna Kucewicz

„Słowami nazywamy to, co już wiemy, natomiast ciało ma dostęp do treści, które są w nas tajemnicą”. O mocy terapii tańcem mówi Katarzyna Dańska

Hayden Panettiere / gettyimages

Hayden Panettiere ujawniła przyczyny swojego odejścia z show-biznesu. „Byłam w cyklu samozniszczenia, w moim życiu nie było żadnych barw poza szarością”

Gdy ich bliscy chorują, oni sami są cichymi pacjentami. Tak w Polsce wygląda opieka nad osobami ze schizofrenią

„Zawsze noszę w torebce cukierki chili”. O życiu z chorobą schizoafektywną opowiada Dorota Solarska, autorka książki „Artystka przetrwania”

Nie stawiaj siebie na szarym końcu! / pexels

Nie stawiaj siebie na szarym końcu! Dlaczego tak trudno o siebie zadbać?

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

para zakochanych, romantyczny wieczór

Nie masz ochoty na seks? Poznaj 8 sposobów na podniesienie libido

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kobieta leżąca w łóżku

9 możliwych przyczyn krwawienia po seksie

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Kobieta siedzi

Krwawienie po okresie – przyczyny, objawy, kolory wydzielin

×