Największe mity na temat alergii. Sprawdź, w jakie opinie na jej temat niesłusznie wierzyłaś
Rumień albo wysypka, problemy żołądkowe, wodnisty katar. Objawy alergii dają o sobie znać zazwyczaj w pierwszych latach życia, w większości przypadków z wiekiem łagodnieją lub zupełnie zanikają. Mówi się, że „z alergii się wyrasta”, ale czy na pewno? Przyjrzyjmy się najbardziej rozpowszechnionym opiniom o dziecięcych alergiach.
Mit 1. Alergii pokarmowych się nie leczy…
… a produkty, które uczulają, trzeba na stałe wykreślić z jadłospisu.
Na szczęście nie! Jeśli chodzi o alergie pokarmowe, odstawienie szkodzącego produktu rzeczywiście przynosi szybką poprawę stanu zdrowia, ale dobrych wiadomości jest więcej. Alergie pokarmowe należą do tych, które najczęściej ustępują z wiekiem (zazwyczaj do 5-6 roku życia). Te ujawniające się u maluchów związane są z niedojrzałością układu pokarmowego. Wraz z jego rozwojem wzrasta tolerancja na dany czynnik, a uciążliwe objawy zacznie się zmniejszają lub całkowicie znikają. Wyeliminowanie z diety produktów uczulających jest tu kluczowe. Ważne, żeby alergii nie leczyć na własną rękę – przy diecie eliminacyjnej współpraca z lekarzem pozwala uniknąć niedoborów żywieniowych.
Mit 3. Alergie ujawniają się wyłącznie we wczesnym dzieciństwie
Nieprawda. Nie istnieje data, po której można odetchnąć z ulgą, że zagrożenie minęło. Zarówno alergie pokarmowe, jak i wziewne i kontaktowe mogą dać objawy w dowolnym czasie. Faktem natomiast jest, że zdecydowana większość alergii pokarmowych rozwija się w pierwszych dwóch latach życia dziecka, czyli w okresie rozszerzania jego diety.
Mit 4. Alergia mija raz na zawsze
Niestety to fałsz. Tak jak alergia może ujawnić się w każdym wieku, tak i jej objawy mogą powrócić po wielu latach uśpienia, także pod postacią alergii krzyżowej (gdy u uczulonego na jeden alergen niepożądane objawy pojawiają się także po kontakcie z innymi alergenami o podobnej budowie chemicznej). Taka reakcja występuje najczęściej w przypadku uczulenia na pyłki roślin i owoce (np. brzoza i jabłko), ale również tak nieoczywistych par, jak mięso wieprzowe i… sierść kota.
Alergie się dziedziczy? I tak, i nie
To nie do końca prawda, doprecyzujmy: dziedziczna, a więc uwarunkowana genetycznie, jest sama skłonność do alergii. Co ciekawe, nie dziedziczy się alergii na konkretny czynnik, a jedynie tendencję do jej wystąpienia. Większe prawdopodobieństwo (ale ciągle nie pewność) zmagania się z alergią mają dzieci, których rodzice są alergikami.
Polecamy
Czy insulinooporność u dzieci jest poważnym problemem cywilizacyjnym?
Atopowe zapalenie skóry – jakie mamy możliwości skutecznego leczenia?
Sandra Kubicka nie pozwala nikomu dotykać swojego dziecka. „Nie i koniec” – podkreśla
Nie chcesz znaleźć się na środku morza na różowym flamingu? Posłuchaj rady ratownicy Ane Piżl
się ten artykuł?