Przejdź do treści

Problemy z pęcherzem? Pomóc mogą zioła, które łatwo zdobędziesz

pęcherz
Paul M/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Plażing, smażing i nagle cię dopada – na dole zaczyna szczypać i boleć, a toaletę odwiedzasz częściej niż drink bar. Tak się składa, że to właśnie w wakacje infekcje dróg moczowych atakują najczęściej. Co zrobić? Z pomocą przychodzą zioła, które oczyszczą i zdezynfekują. Bo o to właśnie w leczeniu chodzi.

Wylegiwanie się w basenie, smażenie na plaży i imprezowanie to twoja urlopowa codzienność? Do tego jesteś kobietą? Uważaj, należysz do grupy wysokiego ryzyka zachorowań na infekcje dróg moczowych. Baseny, zwłaszcza te, w których turyści zamiast pływać, moczą się (nie tylko dosłownie – niestety wiele osób wciąż załatwia się w basenach! Nie wspominając o braku higieny) z drinkiem czy piwem w dłoni, są siedliskiem chorobotwórczych drobnoustrojów sprzyjających infekcjom. Również pęcherza. Infekcje mogą nam się prędzej przydarzyć również wtedy, gdy pochłonięci plażowaniem, nie nadrabiamy systematycznie płynów. Mówiąc inaczej, gdy się odwodnimy. W rezultacie nie oczyszczamy dróg moczowych, a zastoje moczu są idealnym warunkiem do rozwoju bakterii. Jeśli do tego opóźniamy wizyty w toalecie, cóż… kłopoty mamy jak w banku.

Urlop to także czas sprzyjający bliskości, flirtom, a bez owijania w bawełnę – częstszym stosunkom seksualnym. Te oprócz przyjemności, mogą dostarczyć i mniej przyjemnych wrażeń. Jeśli mowa o infekcjach dróg moczowych, to, tak, seks im sprzyja. Mężczyźni mają trochę lepiej, bo ich anatomia nieco ich zabezpieczyła. Według statystyk to kobiety są narażone 4 razy bardziej na infekcje dróg moczowych niż panowie. Taki nasz los.

Na infekcje dróg moczowych mamy skuteczne specyfiki w aptekach, i oczywiście znamy wszyscy żurawinę, i wiemy też o konieczności uzupełniania płynów, jednak warto sięgnąć przy tym po naturalną odsiecz. Oto kilka ziół, które wspomagają leczenie infekcji dróg moczowych. Najlepiej chociaż niektóre z nich zapakuj do walizki.

 

Liść brzozy

Działa moczopędnie, dzięki czemu pozwoli nam szybciej wypłukać bakterie z dróg moczowych. 1-2 łyżki stołowe należy zalać 2 szklankami wrzącej wody. Popijać w ciągu dnia między posiłkami.

Ziele skrzypu polnego

Również działa moczopędnie, wykazuje dodatkowo działanie przeciwzapalne. 1 łyżkę stołową ziela gotować należy w wodzie (1 szklanka) przez 5 minut. I popijać między posiłkami.

Liść borówki brusznicy

Działa dezynfekująco. Odwar do picia przygotowuje się z 1 łyżki liści na szklankę wody. Czas gotowania 5 minut. Należy pić między posiłkami pół szklanki płynu kilka razy w ciągu dnia.

Korzeń i owoc pietruszki

Działają moczopędnie. Nie powinny stosować ich kobiety w ciąży, bo mogą działać poronnie. W celu wspomagającym leczenie zapalenia pęcherza, 1 łyżkę korzenia lub 1 łyżeczkę owoców należy zalać szklanką wrzącej wody. Ostudzić i popijać.

Liść pokrzywy

Jest bogaty m.in. w chlorofil, flawonoidy, karotenoidy, witaminy C, K, B2, kwasy organiczne i garbniki . Dlatego ma szerokie zastosowanie. Sprawdzi się w przypadku infekcji dróg moczowych. W tym celu 2 łyżki stołowe liści trzeba gotować przez 5 minut w 2 szklankach wody. Następnie popijać 2-3 razy dziennie po pół szklanki. Działanie moczopędne, silniejsze niż liście, ma także korzeń pokrzywy.

Kwiat wrzosu

Zawiera arbutynę, działa dezynfekująco i moczopędnie. W celu przygotowania naparu, 1 łyżkę ziół należy zalać szklanką wrzącej wody i pić 2-4 razy dziennie po ¼ szklanki płynu, po jedzeniu.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.