Przejdź do treści

Płukanie ust olejem – opinie, efekty. Czy jest szkodliwe?

Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Płukanie ust olejem to praktyka, która wywołuje wiele kontrowersji. Ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Zastanawiasz się, po co wykonywać tę czynność? Jak twierdzą jej zwolennicy: nie tylko dla lepszego stanu uzębienia, ale i poprawy stanu ducha.

Płukanie ust olejem – co to jest?

Płukanie ust olejem (ssanie oleju) to jedna z metod detosykacji organizmu, którą stosuje się w medycynie naturalnej. Jej zwolennicy wychodzą z założenia, że stan jamy ustnej wpływa na cały organizm, dlatego tez trzeba o niego zadbać. Stosowano go już tysiące lat temu w medycynie ajurwedyjskiej.

Efekty płukania ust olejem

W opisie książki „Płukanie ust olejem” czytamy: „Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, usta stanowią drzwi do zdrowia. Ich schorzenia odbijają się na całym organizmie i niosą za sobą bardzo poważne konsekwencje. Jak zadbać o idealny stan całej jamy ustnej, nie tylko zębów i dziąseł? Wystarczy płukać usta… olejem.” W sieci jest sporo informacji na temat super zdrowego wpływu płukania ust olejem nie tylko na stan jamy ustnej, ale i całego organizmu. Począwszy od takich spraw, jak uzyskanie efektu bielszych zębów, po poprawę działania organizmu, ba, nawet stanu psychicznego. Płukanie ust olejem zdaniem jego entuzjastów:

  • wspiera proces samouzdrawiania,
  • „wyciąga” bakterie i wirusy,
  • eliminuje metale ciężkie i inne szkodliwe związki,
  • wspomaga leczenie nowotworów.

Jak twierdzą zwolennicy tej metody, posiada ona jeszcze wiele innych zalet. Twierdzą oni, że pomaga przy takich problemach, jak:

Uśmiechnięta kobieta

Płukanie ust olejem – skutki uboczne

Czy płukanie olejem ust może zaszkodzić? Nie ma na to zbyt wielu dowodów. Wprawdzie odnotowywano przypadki tzw. lipidowego zapalenia płuc, biegunek czy też dolegliwości żołądka, jednak są to przypadki nieliczne. Warto jednak pamiętać, że nie należy stosować płukania ust olejem u dzieci poniżej 5. roku życia. Metoda ta nie powinna zastępować również szczotkowania zębów.

Jakim olejem płukać usta?

Według założeń Ajurwedy, najlepiej do płukania ust sprawdzi się olej sezamowy lub słonecznikowy. Niektórzy decydują się również na olej kokosowy – głównie ze względu na walory smakowe. Jeszcze inni wykonują tę praktykę z wykorzystaniem oleju rzepakowego bądź lnianego. Stosuje się w tym celu oleje tłoczone na zimno i organiczne, ale też rafinowane. Niektórzy twierdzą jednak, że tych ostatnich nie należy wykorzystywać do płukania ust.

Jak myć zęby olejem?

Mycie zębów olejem wygląda – zdaniem zwolenników tej metody – tak samo jak mycie ich pastą. Załóżmy, że wykorzystasz do tego olej kokosowy, który ma stałą konsystencję – nie więc problemu z jego aplikacją na szczoteczkę. Nie trzeba się martwić również, że nałożysz go za dużo – składnik ten nie powinien Tobie zaszkodzić.

Płukanie ust olejem – opinie dentystów

Tak jak już powiedzieliśmy, płukanie ust olejem pochodzi z ajurwedyskiej medycyny indyjskiej. Z punktu widzenia nauki i konwencjonalnej medycyny brak jest w literaturze dowodów potwierdzających magiczną moc płukania olejem uzębienia. Są dentyści, którzy nie rekomendują tej praktyki jako nawet dodatkowej formy dbania o higienę jamy ustnej. Ich zdaniem tylko pasta z fluorem i szczotkowanie zębów 2 razy dziennie oraz stosowanie nici dentystycznej są w stanie dać wymierne korzyści naszym zębom i przy okazji pomóc w osiągnięciu lepszego samopoczucia. Są jednak dentyści, którzy nie mają nic przeciwko tej metodzie.

Bibliografia

  1. Fife, B., Płukanie ust olejem. Detoksykacja i uzdrawianie ciała poprzez usta, Białystok 2013.

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.