Przejdź do treści

Sex coach – kto to taki i czym różni się od seksuologa?

Pod lupę bierze seksualność i relacje intymne. Sex coach – kto to taki i czym różni się od seksuologa? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Na czym polega zawód sex coacha i czy naprawdę jest taki kontrowersyjny? W czym i komu może pomóc? Czy jest propozycją w sam raz na obecne czasy, czy kolejną modą?

 

Z jakim problemem do sex coacha? Kto może przyjść?

W gabinecie sex coacha goszczą zarówno pary, które cierpią na problemy z życiem intymnym, soliści, którzy chcą zbudować satysfakcjonujący związek, ci, którzy w ogóle nie chcą stałych związków, ale pragną, by ich seks był lepszy. Liczne są przypadki kobiet, które nie odczuwają przyjemności i orgazmu w czasie seksu oraz mężczyzn, którzy mają problem z czasem erekcji. Coraz większą grupę stanowią osoby, które świadomie chcą kształtować swoją seksualność. Przychodzą, by zadbać o swoje długie i szczęśliwie życie seksualne. Bo naprawdę warto.

Sex coaching jest jedną ze specjalizacji coachingu – nowoczesnej formy pomocy i wspierania w rozwoju potencjału ludzkiego. Istnieją różne formy coachingu – biznes coaching, life coaching etc. Sex coach zajmuje się seksualnością i relacjami intymnymi. To oznacza, że prowadząc proces coachingowy – odpowiednik procesu terapeutycznego w pomocy psychologicznej – wspiera swojego klienta w rozwiązywaniu problemów, zmianie określonych postaw i emocji, czy nawet zmianie sposobu życia.

Sex coach także pomaga klientom rozwijać ich potencjał w zakresie seksualności, ekspresji emocjonalnej, kontaktu z ciałem czy budowaniu stabilnych i udanych związków. Sex coach korzysta z wykształcenia zdobytego w placówkach edukacyjnych i opartego na uznanych i zaaprobowanych przez federacje coachingowe metodach. Powinien także podlegać superwizji i kierować się w swojej pracy kodeksem etycznym obowiązującym wszystkich coachów, niezależnie od specjalizacji.

Sex coach a trener i seksuolog – czym się różnią?

Słowo „coach” pochodzi z języka angielskiego i oznacza m.in. trenera, ale zostało związane z konkretną formą pracy z ludźmi. Dlatego wszędzie na świecie „coach” zostaje nazwą własną, której używamy w jej oryginalnej formie. Różnica jest większa niż tylko kontekst językowy. Trener to osoba, która ma określoną wiedzę i dzieli się nią z osobami potrzebującymi jej do osiągania własnych celów. Na przykład trener może prowadzić warsztat z umiejętności negocjacyjnych w firmie, której pracownicy zajmują się sprzedażą.

Trener na takim warsztacie jest jak nauczyciel, wie i mówi o tym, co wie. Coach natomiast nie powinien narzucać klientowi swojego zdania i ocen. Musi uznawać perspektywę klienta, jego wybory i opinie za najważniejsze dla procesu coachingowego. To jest zasadnicza różnica pomiędzy tymi dwoma zawodami.

A jaka jest główna różnica między seks coachem a seksuologiem? Sex coach pomaga, doradza, wspiera, ale nie leczy. Seksuolog pracuje tam, gdzie zaczyna się choroba lub zaburzenie. Są to zawody komplementarne, skierowane do zupełnie innych odbiorców.

Para na kanapie

Jak wygląda praca z sex coachem?

Spotkanie na sesji coachingowej jest oparte o rozmowę. Klient wybiera jej temat i kierunek, określa swoje cele, coach zaś zadaje pytania służące poszerzaniu zakresu wiedzy i poszerzaniu perspektyw emocjonalnej klienta. W czasie sesji można korzystać z niesztampowych rozwiązań – rysować, bawić się, wykonywać ćwiczenia pobudzające wyobraźnię lub wizualizacje. Często sex coach prosi o wykonanie ćwiczeń domowych związanych nie tylko z seksem, ale także z ciałem, emocjami, wspomnieniami czy fantazjami. Wszystkie ćwiczenia i działania muszą uzyskać akceptację klienta.

Sex coach nie dotyka swoich klientów, nie ingeruje w ich intymność, nie zmusza do wykonywania jakichkolwiek działań, o ile te nie zostały zaakceptowane przez klienta. Szanuje zarówno granice, jak i decyzje ludzi, z którymi pracuje.

O co chodzi w procesie coachingowym?

W procesie coachingowym chodzi o zmianę, której kierunek wytyczył dla siebie klient. Żeby to mogło się wydarzyć, ludzie potrzebują zobaczyć siebie, swoje emocje, wydarzenia wokół siebie w nieco innej perspektywie, zyskać dodatkowe informacje – nie tylko intelektualne – o tym, co dzieje się w ich życiu. Potrzebują także uruchomić zasoby, z których dotąd nie korzystali lub w ogóle nie byli ich świadomi. Czasem potrzebują nauczyć się czegoś nowego, poszerzyć swoją strefę komfortu tak, by móc inaczej reagować, myśleć, działać.

Powiedzmy, że mamy do czynienia z dwoma różnymi parami, które borykają się z problemem natury seksualnej w związku. Kochają się i chcą ze sobą zostać, ale nie uprawiają seksu. Celem dla obydwu par będzie w zasadzie to samo, ale ponieważ ludzie się różnią, to jedna para zadecyduje, że ich punktem docelowym jest po prostu powrót do aktywności seksualnej, druga zaś uzna, że chcą przy tej okazji odświeżyć pożądanie, które ich łączyło, rozwiązać konflikt, który przeżywali, i zbudować związek na nowych zasadach. Dla każdej z tych par sex coach potrzebuje znaleźć inne podejście, w odmienny sposób prowadzić ich proces tak, by osiągnęli wyznaczone przez siebie cele.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: