3 min.
Tabletki antykoncepcyjne – kiedy mogą nie zadziałać?

Tabletki antykoncepcyjne - kiedy mogą nie zadziałać?/ Unsplash.com
27.05.2022
Red Lipstick Monster pokazała swoje zdjęcie w kostiumie kąpielowym – bez retuszu i filtra. „W końcu ktoś pokazuje prawdziwość kobiet”
27.05.2022
Cztery zarzuty o napaść na tle seksualnym. Czy to koniec Kevina Spaceya?
27.05.2022
Nietypowa bielizna do seksu oralnego. Agencja Żywności i Leków powiedziała TAK
27.05.2022
Marianna Gierszewska wystąpiła w kampanii reklamowej bielizny z widoczną stomią. „Na długi czas zupełnie odcięłam się od swojego ciała”
27.05.2022
Nimfy kleszczy – chociaż wyglądają jak niegroźne pieprzyki, mogą przenosić wiele niebezpiecznych chorób
Choć pigułki antykoncepcyjne mają wysoką skuteczność, ich działanie mogą osłabić całkiem niewinne środki. Na przykład witamina C albo napar z pewnego zioła. Bierzesz tabletki antykoncepcyjne, a tu bęc! Niespodzianka… Nierealne? O tym powinniście wiedzieć!
Spis treści
Jeśli pigułki są używane tak jak należy, to ich skuteczność wynosi ok. 99,5 proc. Większość kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną wie (mam nadzieję), że może ona wchodzić w interakcję z antybiotykami i niektórymi lekami. Skuteczność mogą zmieniać np. tetracykliny i penicyliny.
Dlaczego antybiotyki wpływają na antykoncepcję?
Po kolei… Związki zbliżone do estrogenu, które są składnikiem tabletek antykoncepcyjnych, po trafieniu do naszego układu pokarmowego są poddawane działaniu różnych enzymów. Następnie łączą się z innymi składnikami w naszej wątrobie, a na końcu swojej drogi są jeszcze przerabiane przez bakterie znajdujące się w jelicie. Łatwo się domyślić, że antybiotyki, które niszczą zarówno złe, jak i dobre bakterie, wpływają na proces przetwarzania tabletek właśnie na tym ostatnim etapie. W rezultacie do naszego organizmu trafia mniejsza dawka hormonów.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Antykoncepcja a leki przeciwpadaczkowe
Oprócz antybiotyków, na antykoncepcję hormonalną potrafią niekorzystnie wpływać również leki przeciwpadaczkowe. Przyspieszają one działanie niektórych enzymów i sprawiają, że pigułka szybciej przechodzi przez nasz organizm, w związku z czym spada jej stężenie w organizmie.
Antykoncepcja a witamina C
Niewiele osób ma świadomość, że podobnie może działać zwykła, niewinna witamina C. Kwas askorbinowy, zażywany w dużych dawkach, powoduje zmiany we wchłanianiu etynyloestradiolu – pochodnej estrogenu, składnika wielu pigułek. W wyniku tego u kobiety mogą się zdarzyć nieregularne krwawienia, a tym samym wzrasta ryzyko niepożądanej ciąży.
Antykoncepcja a zioła
Skuteczność pigułek mogą obniżać nawet niektóre zioła. Najczęściej mówi się w tym kontekście o dziurawcu zwyczajnym, roślinie stosowanej jako łagodny środek przeciwdepresyjny. Dziurawiec zawiera tak zwane induktory enzymatyczne, które – jak sugeruje nazwa – pobudzają do działania niektóre enzymy. Podobny mechanizm jak w przypadku leków przeciw padaczce.
Na osłabienie skuteczności antykoncepcji wpływać mogą też środki przeczyszczające, sok z grejpfruta i sole żelaza.
Jeśli nie planujecie ciąży, a stosujecie środki, które wchodzą w interakcję z antykoncepcją, to koniecznie używajcie w tym czasie dodatkowego zabezpieczenia.
Spodobał Ci się tekst? Podaj go dalej!
Zobacz także

Antykoncepcja hormonalna – poznaj skuteczne sposoby zapobiegania ciąży. Dowiedz się, jakie są jej skutki uboczne.

„Nie wzorujcie się na koleżankach i osobach z internetu”. Seksuolożka Katarzyna Koczułap radzi, jak wybrać antykoncepcję

„Wazektomia bywa błędnie nazywana kastracją. Obawy wynikają z niewiedzy”- mówi dr Emilia Pawłowska-Krajka
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

26.05.2022
Paulina Holtz: „Daję moim córkom szansę, aby same ogarnęły swoje życie”

25.05.2022
„Mnóstwo kobiet kumuluje napięcia w różnych rejonach ciała, część gromadzi je w miednicy. A te mięśnie nie są ze stali” – mówi Katarzyna Chanowska, fizjoterapeutka

23.05.2022
Dr Maciej Mazurec: Cytologia powoli przechodzi do lamusa. Mamy znacznie skuteczniejszy test, który zwiększa bezpieczeństwo pacjentek nawet do 70 proc.

22.05.2022