Przejdź do treści

Spanie nago jest zdrowe. Korzyści z sypiania bez ubrania

Kobieta leży w łóżku
Spanie nago jest zdrowe. Korzyści z sypiania bez ubrania/ fot. Annie Spratt/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Spanie nago zapobiega starzeniu się skóry, pomaga schudnąć, polepsza relacje w związku – twierdzą specjaliści. Czy to możliwe, że zwykłe sypianie bez bielizny może zdziałać tyle dobrego?

Spanie w ubraniu i bez – co jest zdrowsze?

To, że przesypiamy około jednej trzeciej życia, pewnie wiesz. Wiesz też, że sen, jego długość i jakość są bardzo ważne w procesach regeneracyjnych organizmu. A jak na nasz sen wpływa to, w czym kładziemy się do łóżka? Z badań przeprowadzonych przez National Sleep Foundation wynika, że bez bielizny śpi:

  • 30 proc. Brytyjczyków,
  • 14 proc. Kanadyjczyków,
  • 12 proc. Meksykanów,
  • 9 proc. Niemców.

Z kolei z telefonicznej ankiety przeprowadzonej wśród Amerykanów przez ABC News wynika, że nago śpi 22 proc. z nich, z czego większość (dwa razy więcej) stanowią mężczyźni. W Polsce szacuje się, że nago sypia około 10 proc. ludzi.

Co jest zdrowsze? Jest dużo argumentów mówiących o o tym, że korzyści ze spania bez bielizny przewyższają zalety spania w piżamie. Jeśli też lubisz jak Marilyn Monroe zasypiać „ubrana” jedynie w Chanel No. 5, zapoznaj się z ważnymi faktami dotyczącymi spania na golasa!

Spanie nago ułatwia zapadnięcie w głęboki sen

Naukowcy z Uniwersytetu w Amsterdamie uważają, że obniżenie temperatury skóry powoduje, że szybciej zasypiamy i rzadziej budzimy się w nocy. A właśnie spanie „na goło” jest dobrym sposobem na obniżenie temperatury skóry bez zmiany temperatury powietrza w domu czy sypialni.

Badacze dodają, że piżama ogranicza swobodę ruchów, a jej brak daje większą szansę na „zdrowe spanie” – powoduje, że jakość snu jest lepsza, bo jest on głębszy.

Spanie bez piżamy pomaga zrzucić wagę

Nie, niestety nie jest tak, że przez samo spanie „na waleta” schudniesz. Ale jeśli połączysz to z dietą i regularną aktywnością fizyczną, odpowiedni sen może pomóc trochę zredukować wagę. Według naukowców związanych z National Institutes of Health spanie w niższych temperaturach zwiększa metabolizm i zapobiega postępowi cukrzycy.

Ważną rolę odgrywa też poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Jeśli w nocy się przegrzewasz, kortyzol może utrzymywać się na wysokim poziomie. A to często prowadzi do przybierania na wadze, odczuwania wzmożonego niepokoju i napadów ochoty na jedzenie typu fast food.

Kolacja - jeść, czy nie?/iStock

Spanie na golasa jest dobre dla skóry

Całymi dniami stopy i części intymne naszego ciała są przykryte wieloma warstwami ubrań. Noc to jedyna okazja, żeby swobodnie pooddychały. Dodatkowo spanie nago wpływa przeciwstarzeniowo na skórę. W jaki sposób? Według badań opublikowanych w czasopiśmie „Sleep” melatonina i hormony wzrostu, które się wtedy uwalniają, zapobiegają degeneracji komórek skóry. Gdy śpisz nago, naskórek też szybciej się regeneruje.

Spanie bez majtek działa korzystnie na strefy intymne

Pochwa jest naturalnie ciepłym i wilgotnym miejscem, a to świetne warunki do rozwoju drożdży i bakterii. Sypiając nago, gwarantujesz intymnym miejscom dobry przepływ powietrza i pomagasz zapobiegać rozwojowi bakterii.

U mężczyzn spanie bez majtek pomaga utrzymać plemniki w zdrowiu. Bielizna może mieć wpływ na jakość nasienia. Lepiej więc zdjąć bokserki przed snem – dzięki temu w nocy jądra będą utrzymywane w niższej temperaturze.

Kobieta biegnie

Spanie bez ubrania poprawia relacje między partnerami

Bezpośredni kontakt twojej skóry ze skórą partnera zwiększa wydzielanie oksytocyny w organizmie. To tzw. hormon miłości – dobrze wpływa na więź i bliskość w parze, sprawia, że czujemy się bardziej kochani i szczęśliwi. Poza tym, co udowodniono w wielu ankietach i badaniach, spanie nago dobrze wpływa na życie seksualne.

Spanie nago podwyższa samoocenę

Pewność siebie jest kluczem do osiągnięcia sukcesu w wielu dziedzinach życia. Spanie bez stanika i majtek pomaga zaakceptować siebie i poczuć się pewniej we własnej skórze. A kiedy czujesz się komfortowo ze swoim ciałem, jest duża szansa, że pewność siebie będzie ci też towarzyszyła w ciągu dnia, w ubraniu.

Kobieta z lampą w ręce

Kto nie powinien spać nago?

Nie powinnaś spać nago, jeśli:

  • Masz wrażliwą skórę – jeśli masz delikatną, skłonną do podrażnień skórę lub alergię, spanie nago nie jest dla ciebie. Piżama z odpowiedniego materiału to ochrona przed czynnikami drażniącymi twoją skórę.
  • Lunatykujesz – chociaż zjawisko to występuje najczęściej w wieku dziecięcym i młodzieńczym – wśród dorosłych szacuje się, że lunatykuje zaledwie kilka procent – to jeśli zaliczasz się do lunatyków, dla własnego dobra kładź się spać w piżamie.
  • W twojej sypialni jest wyjątkowo zimno – jeśli w twoim domu jest chłodno (pewnie raczej zimą), spanie nago może nie być najlepszym pomysłem. Również gdy złapało cię przeziębienie, ciepła piżama jest bardziej wskazana niż spanie nago.

Pamiętaj, że żadne argumenty i dowody potwierdzające prozdrowotne właściwości spania bez ubrania nie powinny być dla ciebie wystarczające, jeśli po prostu tego nie lubisz.

A jeśli z kolei jesteś fanem spania na golasa, pamiętaj, żeby zmieniać poszewki na pościel częściej, niż gdy się śpi w piżamie.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.