3 min.
Boisz się demencji na starość? Jest rozwiązanie: pij kawę

Boisz się demencji na starość? Jest rozwiązanie: pij kawę Istock.com
Niektórzy uważają, że codzienne picie kawy może zaszkodzić naszemu zdrowiu. Badania jednak wykazują, że picie kilku filiżanek czarnej kawy dziennie może pomóc w zapobieganiu rozwojowi demencji czy choroby Parkinsona.
Pijesz kawę? Na zdrowie
Nie wyobrażasz sobie dnia bez kawy? Być może w ten sposób nie tylko pobudzasz się do działania, ale i zabezpieczasz swoją przyszłość. Badanie opublikowane przez Institute for Scientific information on Coffee pokazuje, że kawa może być potencjalnym czynnikiem ochronnym przed rozwojem chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzhaimera czy choroba Parkinsona. Ochronę przed demencją ma stanowić picie do pięciu filiżanek kawy dziennie. Do podobnych wniosków doszli m.in. autorzy badania opublikowanego w 2018 roku w czasopiśmie Frontiers in Neuroscience.
Co takiego jest w kawie?
Badanie z 2018 roku wykazało, że regularne spożywanie kawy pomogło niektórym osobom uniknąć choroby Alzheimera i Parkinsona. Dobroczynne właściwości przypisywano zwłaszcza obecnym w kawie fenyloindanom, które mają działać podobnie do leków stosowanych w leczeniu wspomnianych już schorzeń. Blokują one białka: beta-amyloid i tau, które mają znaczący wpływ na rozwój tych chorób. Chociaż działanie fenyloindanyn wygląda obiecująco, naukowcy podkreślają jednak, że konieczne są dalsze badania, które pozwolą zrozumieć, jak kawa przeciwdziała demencji. Wciąż nie wiadomo, czy zależność nie jest jedynie przypadkowa.
Nie tylko demencja
Kawa może chronić nas przed chorobami neurodegradacyjnymi, ale nie tylko. Naukowcy wskazywali wielokrotnie, że picie kawy może zmniejszyć ryzyko chorób serca, cukrzycy typu 2 i niektórych nowotworów, m.in. raka jelita grubego czy raka prostaty. Z drugiej strony inne badania wskazują, że picie sześciu (i więcej) filiżanek kawy dziennie może zwiększyć ryzyko chorób serca nawet o 22 procent. Nadmierne spożywanie kawy może podnosić ciśnienie krwi, co może prowadzić do wystąpienia wielu chorób. Wiemy już, że ważny jest umiar, wróćmy więc do pozytywów sięgania po kawę.
Przeprowadzone w 2015 roku badanie wykazało, że kawiarestol i kwas kawowy mogą pomóc w regulowaniu poziomu cukru we krwi. Z kolei przeprowadzone rok później badania wiązały picie kawy z niższym ryzykiem wystąpienia raka jelita grubego u ponad 5 tys. mężczyzn. A badania z 2019 roku wskazują, że substancje występujące w kawie mogą hamować rozwój raka prostaty.
Badania wpływu kawy na rozwój takich schorzeń jak choroba Alzaimera są liczne, jednak wciąż nie są jednoznaczne. Jednak – jeśli nie ma ku temu zdrowotnych przeciwwskazań, a kawa jest pita w umiarze – starsze osoby nie muszą rezygnować z przyjemności, jaką jest sięganie po małą czarną.
Źródło: medicaldaily, yahoo
Poleć ten artykuł koleżankom
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023