Przejdź do treści

Bulging krążka międzykręgowego – przyczyny, objawy, leczenie

Bulging krążka międzykręgowego – przyczyny, objawy, leczenie Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Bulging krążka międzykręgowego (wypuklina krążka międzykręgowego typu bulging) to schorzenie typowo występujące u osób wykonujących pracę przeciążającą kręgosłup, mało aktywnych fizycznie i z nadmiarem masy ciała. Co to jest bulging krążka międzykręgowego? Jak diagnozuje się i leczy uwypuklenie dysku?

Co to jest bulging krążka międzykręgowego?

Bulging krążka międzykręgowego jest stanem, w którym dochodzi do uwypuklenia krążka międzykręgowego poza prawidłowo zajmowany obszar. Żeby lepiej zrozumieć, na czym polega to schorzenie, przyjrzyjmy się najpierw bliżej budowie kręgosłupa.

Czym są krążki międzykręgowe?

Kręgosłup zbudowany jest z kości nazywanych kręgami, pomiędzy którymi znajdują się krążki międzykręgowe, inaczej nazywane dyskami. Krążki międzykręgowe zbudowane są z mocnej, przypominającej nieco gumę tkanki, dzięki czemu umożliwiają kręgosłupowi zachowanie elastyczności. Dyski mają mocniejszą część zewnętrzną (pierścień włóknisty) oraz miękką, galaretowatą część środkową określaną mianem jądra miażdżystego.

Wypuklina krążka międzykręgowego

Zachodzące się z wiekiem zużywanie się krążków międzykręgowych powoduje, że zaczynają się one kurczyć, a przestrzenie między kręgami stają się węższe. W dyskach zmniejsza się zawartość wody, tkanka chrzęstna sztywnieje. Wszystkie te zmiany mogą przyczynić się do uwypuklenia zewnętrznej części krążka. Stan, w którym wypuklina obejmuje 25-50 proc. obwodu dysku to właśnie bulging krążka międzykręgowego.

Czym bulging różni się od przepukliny krążka międzykręgowego?

Przepuklina krążka międzykręgowego pojawia się, gdy jądro miażdżyste (miękka część środkowa dysku) wychodzi poza włóknistą część zewnętrzną dysku. Krążek zmienia więc swoją podstawową budowę. W przypadku bulgingu, uwypukleniu ulega część zewnętrzną dysku, czyli pierścień otaczający część środkową.

Jądro miażdżyste, w przypadku wystąpienia przepukliny często uciska rdzeń kręgowy i korzenie nerwów. Dodatkowo wydzielają się wtedy substancje odpowiedzialne za powstawanie stanu zapalnego. To skutkuje pojawieniem się bólu i innych, zwykle bardzo uciążliwych, objawów przepukliny.

Bulging krążka międzykręgowego rzadziej niż przepuklina wywołuje objawy bólowe. Dzieje się tak, ponieważ jest mniej prawdopodobne, by część zewnętrzna dysku wysunęła się na tyle mocno, żeby móc uciskać nerwy.

Przyczyny uwypuklenia krążka międzykręgowego typu bulging

Wypuklina krążka międzykręgowego typu bulging może być spowodowana przez szereg czynników, które – najczęściej działając w połączeniu – wywołują zmiany i (czasami) związane z nimi objawy bólowe. Wśród przyczyn bulgingu krążka międzykręgowego wymienia się:

  • nadmiar masy ciała,
  • często powtarzane czynności, które przeciążają kręgosłup, np. podnoszenia ciężarów (szczególnie przy nieprawidłowej technice), praca w zgiętej pozycji,
  • nieprawidłowa postawa ciała,
  • dużo czasu spędzanego na jeździe samochodem,
  • niski poziom aktywności fizycznej,
  • palenie papierosów,
  • urazy.

Objawy bulgingu krążka międzykręgowego

Bulging krążka międzykręgowego czasami nie daje żadnych objawów. W niektórych przypadkach, gdy dochodzi do ucisku na nerwy, odczuwany jest silny ból, najczęściej w dolnej części kręgosłupa. Może on promieniować do nóg i pośladków.

Inne symptomy wypukliny dysku to drętwienie oraz mrowienie nogi i/lub stopy. Niektórzy pacjenci obserwują u siebie także osłabienie tych partii ciała i niedowład, który może objawiać się np. jako opadanie stopy. Czasami następuje również ograniczenie zakresu wykonywanych ruchów.

Diagnostyka bulgingu krążka międzykręgowego

Rozpoznania bulgingu krążka międzykręgowego można dokonać w oparciu o wywiad i badanie lekarskie. Czasami wskazane jest również przeprowadzenie testów obrazowych, najczęściej rentgenu lub rezonansu magnetycznego.

brzuszki na piłce

Leczenie bulgingu krążka międzykręgowego

Do głównych sposobów leczenia bulgingu krążka międzykręgowego należą:

  • przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych,
  • fizjoterapia,
  • zabieg operacyjny.

W profilaktyce uwypuklenia krążka międzykręgowego bardzo istotną rolę pełni regularna, częsta aktywność fizyczna. Należy także zwracać uwagę na zachowywanie prawidłowej postawy ciała, co jest szczególnie ważne przy podnoszeniu przedmiotów. Wykręcenie tułowia przy tego typu ruchach może być przyczyną zarówno bulgingu krążka międzykręgowego, jak i przepukliny dysku.

 

Bibliografia:

  1. Mayo Clinic (2019) Bulging disk vs. herniated disk: What’s the difference?
  2. American Academy of Orthopaedic Surgeons (2018) Herniated Disk in the Lower Back, OrthoInfo.
  3. National Health Services (2012) Prolapsed Disc (Slipped Disc), Patient.co.uk.
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Zalecano jedzenie jednego posiłku na dobę, unikanie wody, ćwiczenia i częste chodzenie nago. Jak kiedyś leczono otyłość

Aleksandra Domańska o swojej chorobie: "mój core nie wytrzymał"

Aleksandra Domańska przez chorobę nie była w stanie wstać z łóżka. „Ból odarł mnie ze wszystkich mechanizmów obronnych”

Dyskopatia piersiowa – przyczyna bólu u młodych osób

Dyskopatia lędźwiowa – przyczyna zespołów bólowych kręgosłupa

„Nieleczony czy źle zdiagnozowany ból pleców może skończyć się nawet śmiercią” – mówi Ilona Wagner-Olszewska

„W gabinecie ginekologicznym usłyszałam: trzeba złapać się za mordę i przestać żreć” – mówi Natalia Skoczylas, grubancypantka

Kobieta w czasie snu

Pozycja do spania – dlaczego jest ważna dla naszego kręgosłupa? Jak nie powinnyśmy układać naszego ciała w czasie snu?

„Nie bez powodu ten rodzaj garbu ma taką, a nie inną nazwę – 'wdowi’ odnosi się do bólu po stracie bliskiej osoby”. Skąd się bierze wdowi garb i jak się go pozbyć

„Obkleiłabym Polskę plakatami i billboardami z hasłem: Otyłość to choroba, która zabija” – mówi Magdalena Gajda, rzeczniczka praw osób chorych na otyłość

„Bardzo duży biust stygmatyzuje. Pacjentki są często 'schowane’, mają zgarbioną postawę ciała” – o pomniejszaniu piersi mówi chirurg plastyczna lek. med. Marta Lechowicz-Wilińska

5 ćwiczeń, które zapobiegają rwie kulszowej /fot. iStock

5 ćwiczeń, które zapobiegają rwie kulszowej 

Kobieta ćwiczy jogę

Dlaczego bolą plecy podczas okresu? Fizjoterapeutka podpowiada, co przyniesie szybką ulgę

3 ćwiczenia, dzięki którym pozbędziesz się bólu lędźwi 

"Dlaczego te kobiety są grube?" - pyta trenerka personalna Marta Stoberska

„Dlaczego te kobiety są grube?” – pyta trenerka personalna Marta Stoberska. Jej odpowiedź może cię zaskoczyć

Oto "miły i ważny ruch na jesienne wieczory". Poleca fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk

Oto „miły i ważny ruch na jesienne wieczory”. Poleca fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk

Ćwiczenia na plecy. Jak wzmocnić mięśnie kręgosłupa?

Ból pośladka – przyczyny, diagnostyka i leczenie. Ból pośladka a rwa kulszowa

Pani Fizjotrener ostrzega przed tą pozycją podczas pracy zdalnej. Proponuje 3 znacznie lepsze alternatywy

Pani Fizjotrener ostrzega przed tą pozycją podczas pracy zdalnej. Proponuje cztery znacznie lepsze alternatywy

Laser wysokoenergetyczny – wskazania i przeciwwskazania, przebieg zabiegu

Klątwa MONW, czyli otyłość, której nie widać. Jak ją rozpoznać i jak z nią walczyć, mówi Klaudia Wiśniewska, dietetyczka

sen

5 rzeczy, które dzieją się z tobą, kiedy bardzo mało śpisz

Twój kręgosłup potrzebuje rozluźnienia? Oto kilka pomocnych ćwiczeń, skorzystaj

„Czasem pacjenci decyzję o operacji podejmują z prozaicznych powodów – nie mogą wejść po schodach czy zawiązać buta”. O leczeniu otyłości olbrzymiej mówi dr Michał Duchnik

„Te wszystkie przykre słowa były małymi ciosami, przez które coś, co w sobie lubiłam, stawało się moim kompleksem” – mówi Katarzyna Czapraga, ofiara fat shamingu