Przejdź do treści

Cefalometria – co to jest, wskazania, przeciwskazania, cena

Cefalometria – co to jest, wskazania, przeciwskazania, cena Istock,com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Cefalometria to jedna z odmian zdjęcia RTG czaszki w pozycji bocznej. Najczęściej wykonuje się ją w celu zdiagnozowania wad zgryzu oraz przy planowaniu badania ortodontycznego. Zdjęcie cefalometryczne umożliwia również kontrolowanie postępów leczenia. Cefalometria obrazuje czaszkę, tkanki twarde oraz miękkie twarzy, podniebienie twarde i zatoki przynosowe.

Cefalometria – co to jest?

Zdjęcia cefalometryczne zębów to szczególny rodzaj diagnostyki obrazowej. Poza diagnostyką wad zgryzu zdjęcie cefalometryczne wykorzystywane jest w diagnostyce stomatologiczno-laryngologicznej. Stosuje się je do oceniania szerokości górnych dróg oddechowych. RTG cefalometryczne to również jedno z narzędzi chirurgii rekonstrukcyjnej i protetyki.

Zdjęcie cefalometryczne – jak wykonać?

Osoba wykonująca zdjęcie cefalometryczne musi mieć na sobie fartuch ochronny, aby w jak największym stopniu ograniczyć przenikanie promieniowania do organizmu. Obowiązkiem osoby, która wykonuje zdjęcie RTG jest poinstruowanie pacjenta, jak powinien się zachowywać w czasie badania i ewentualna pomoc w ustawieniu się, na przykład w przypadku osób z niepełnosprawnościami lub starszych.

Przy badaniu będziesz miał na sobie specjalny fartuch ochronny, który ograniczy ilość promieniowania rentgenowskiego dostającego się do Twojego ciała. Wykonanie zdjęcia cefalometrycznego nie zajmuje więcej niż kilka sekund.

Najczęściej wykonywane są zdjęcia w pozycji bocznej. W czasie robienia zdjęcia pacjent powinien pozostać w bezruchu, przełknąć ślinę i zagryźć zęby. Aby poprawnie wykonać zdjęcie, niezbędne jest zamontowanie specjalnej podstawki, która unieruchomi głowę pacjenta na czas ekspozycji na promieniowanie. Badanie jest całkowicie bezbolesne.

lekarz wykonuje kobiecie rentgen zębów

Cefalometria – jak się przygotować do badania?

Do cefalometrii, czyli zdjęcia rentgenowskiego zębów, nie musisz się specjalnie przygotowywać. Jedynym wymogiem jest zdjęcie z siebie wszelkich metalowych przedmiotów z obszaru głowy. Chodzi przede wszystkim o okulary, biżuterię, spinki do włosów, ruchome protezy zębowe czy aparat słuchowy.

Jakie są wskazania do wykonania zdjęcia cefalometrycznego?

Najważniejszym wskazaniem do wykonania zdjęcia RTG zębów jest leczenie ortodontyczne. Takie zdjęcie można wykonać zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Przy większości wad zgryzu poza cefalometrią zaleca się również zrealizowanie pantomogramu.

Wskazaniem do cefalometrii jest również konieczność zdiagnozowania wad zgryzu. Dzięki niej można opracować plan leczenia oraz śledzić jego postępy. Kolejnym wskazaniem do tego badania jest ocena wzrostu kostnego twarzy oraz planowanie leczenia chirurgicznego.

Jakie są przeciwskazania do wykonania cefalometrii?

Tak samo jak w przypadku pozostałych badań rentgenowskich – przeciwskazaniem jest ciąża. W pozostałych sytuacjach można je bezpiecznie wykonać, ponieważ badanie trwa tylko kilka sekund i dawka promieniowania, które może się przedostać do organizmu, jest minimalna. Jednak takiego badania dla bezpieczeństwa nie powinno się wykonywać zbyt często – tylko w razie uzasadnionej potrzeby.

Czy na badanie RTG zębów potrzebne jest skierowanie?

Aby wykonać zdjęcie cefalometryczne, konieczne jest skierowanie od lekarza. Wyjątek od tej zasady stanowi RTG punktowe. Lekarz ortodonta zazwyczaj wypisuje takie skierowanie przy pierwszej konsultacji ortodontycznej. Dotyczy to zarówno badań cefalometrycznych na NFZ, jak i w prywatnych klinikach stomatologicznych. Wynika to stąd, że w czasie badania pacjent jest narażony na promieniowanie rentgenowskie, które nie pozostaje bez wpływu na ludzki organizm. Ważne jest to, że skierowanie na wykonanie zdjęcia RTG zębów może wystawić nie tylko lekarz stomatolog, ale również lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub jakikolwiek inny specjalista.

kobieta zgrzytająca zębami

RTG zębów – cena

Koszt cefalometrii zębów nie jest wysoki. To badanie możesz wykonywać w gabinetach stomatologicznych oraz w niektórych przychodniach. RTG zębowe (zęba) kosztuje zazwyczaj od 20 do 30 zł, RTG zgryzowe 30–40 zł, RTG skrzydłowo-zgryzowe 20–40 zł, RTG pantomograficzne 50–80 zł, a cefalometryczne od 50 do 80 zł.

Źródła:

  1. Jurek A., Gozdowski D., Zadurska, M. (2020), Evaluation of the effects of permanent tooth agenesis on the maxillary parameters, „Forum Ortodontyczne” / „Orthodontic Forum”, 16(4), 279–289, https://doi.org/10.5114/for.2020.102225 (dostęp: 07.04.2022).
  2. Jankowska-Wika A., Ortodontyczne potrzeby lecznicze studentów stomatologii na podstawie badań o metodologii obiektywnej i subiektywnej, rozprawa doktorska, Biblioteka Medyczna w Poznaniu, 2014, https://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publication/425524/edition/336580/content (dostęp: 07.04.2022).
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Pacjentka siedzi na fotelu u dentysty

Czego dentysta dowie się o tobie, gdy tylko otworzysz buzię? Marta Bik-Tavares wyjaśnia

Usuwanie ósemek. Co warto wiedzieć? Jak przebiega rekonwalescencja?

Kiedy wyrywać ósemki, a kiedy pozostałe zęby? Tłumaczy stomatolożka

Irygator dentystyczny – jaki wybrać i jak go używać?

Natalie Lacasse

Straciła zęby w wieku 19 lat. „Każą mi zakrywać usta, a ja jestem dumna z tego, że się uśmiecham”

Co jeść po wybielaniu zębów? Poznaj dietę białą

Rodzaje, cena i zastosowanie aparatów retencyjnych. Jak długo trzeba nosić?

Próchnica – najczęstsza choroba zakaźna. Co warto o niej wiedzieć?

Kobieta stoi przed lustrem i szczotkuje zęby

Moczysz szczoteczkę przed myciem zębów? „To jeden z najczęstszych błędów, jeśli chodzi o higienę jamy ustnej” – podkreśla stomatolog

Kobieta - ból zeba

Co zrobić, kiedy boli ząb? Poznaj domowe sposoby, które przyniosą Ci ulgę!

Rod Stewart

Rod Stewart sfinansował badania przypadkowych pacjentów. „Zapłacę za tyle, ile zdołam”

„Niektórzy ze strachu próbują leczyć się sami. Poznałam historię pacjenta, który wywiercił sobie dziurę w zębie przy pomocy wiertła budowlanego”. O dentofobii mówi Agnieszka Fiedorowicz

Koferdam – materiał, który czyni leczenie endodontyczne wyjątkowo bezpiecznym

Piłowanie zębów, czyli stripping. Co to jest? Wskazania /fot. Adobe Stock

Piłowanie zębów – co to jest i jak wygląda zabieg? Czy stripping niszczy szkliwo?

Złamany ząb w części korzeniowej – czy konieczne jest jego usunięcie? /fot. Adobe Stock

Złamany ząb w części korzeniowej – czy konieczne jest jego usunięcie?

Proteza zębowa a stomatopatia protetyczna – objawy i leczenie zmian w błonie śluzowej jamy ustnej

Czy nakładki prostujące i szczoteczka w kształcie litery "U" rzeczywiście działają? Ekspert rozprawia się z 3 stomatologicznymi mitami

Czy nakładki prostujące i szczoteczka w kształcie litery „U” rzeczywiście działają? Ekspert rozprawia się z 3 stomatologicznymi mitami

„Zapalenie osierdzia mięśnia sercowego czy reumatyczne zapalenie stawów to tylko niektóre choroby, które mogą mieć początek w jamie ustnej” – alarmuje lek. dent. Bartosz Leończak

Hiperdoncja – gdy w szczęce lub żuchwie pojawiają się dodatkowe zęby

dziewczyna leżąca na trawie

Po czym lepiej nie myć zębów i dlaczego? Lista problematycznych produktów

Fizjoterapia stomatologiczna – wskazania i rodzaje terapii

śmiejąca się kobieta

W zdrowym ciele zdrowy ząb. Oto, co może cię spotkać, jeśli w porę nie zadbasz o swój uśmiech

Jak rozpoznać i jaki wpływ na wygląd ma zgryz głęboki? Rodzaje i leczenie zgryzu głębokiego

Ukruszony ząb – przyczyny, leczenie i koszty. Co zrobić, gdy ukruszona jest jedynka?