Przejdź do treści

Chcesz cieszyć się mobilnością ciała na starość? Siadaj w ten sposób!

Kobieta siedzi na łóżku i głaszcze leżącego obok niej psa
Siadaj ze skrzyżowanymi na podłodze, by na starość cieszyć się mobilnym kręgosłupem i stawami/ fot. Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Gdy się starzejemy, stajemy się mniej elastyczni, ponieważ nasz organizm zaczyna zwalniać. A przecież nie musi tak być” – podkreśla dr Christopher Bise w rozmowie z HuffPost. Ekspert radzi, by na co dzień praktykować siad skrzyżny. Dzięki temu na starość będziemy sprawniejsi i unikniemy upadków związanych z brakiem równowagi.

Siadaj w ten sposób dla zdrowia

Siedzący tryb życia znacząco wpływa nie tylko na naszą mobilność, lecz na zdrowie całego organizmu. Siedzenie przez większość dnia może zmniejszać siłę mięśni oraz zwiększać ryzyko chorób serca a nawet przedwczesnej śmierci. Siedzieć też trzeba umieć, bo gdy robimy to źle, narażamy się na ryzyko przewlekłych stanów zapalnych. Jak jednak podkreślają naukowcy cytowani przez HuffPost, warto przesiąść się z krzeseł na… podłogę! Eksperci wyjaśniają, że najlepszą pozycją jest siedzenie ze skrzyżowanymi nogami, co może korzystnie wpływać na naszą mobilność i elastyczność.

„Z punktu widzenia korzyści zdrowotnych lub stanu układu mięśniowo-szkieletowego taka postawa pomaga nam w zakresie ruchu bioder, dolnej części pleców i kolan” – mówi dr Christopher Bise, adiunkt na oddziale fizjoterapii na Uniwersytecie w Pittsburghu.

Jak dodaje dr Jennifer O’Connell, fizjoterapeutka ze Szpitala Chirurgii Specjalnej w Nowym Jorku, kiedy siedzimy na krześle, ścięgna podkolanowe są najczęściej napięte. Siad skrzyżny pomaga je rozluźnić. Specjaliści zaznaczają, że niekoniecznie w tym celu trzeba przenosić się na podłogę. Można wykorzystać do tego także łóżko czy kanapę, jeśli w ten sposób jest nam wygodniej. Zaznaczają, że taka pozycja pomoże nam utrzymać zakres ruchu naszego ciała, dzięki czemu na starość będziemy sprawniejsi fizycznie.

„Gdy się starzejemy, stajemy się mniej elastyczni, ponieważ nasz organizm zaczyna zwalniać. A przecież nie musi tak być” – stwierdza dr Christopher Bise.

Ekspert wyjaśnia, że w przypadku problemów z mobilnością fizjoterapeuta w pierwszej kolejności ocenia zakres ruchomości stawów i elastyczności mięśni wokół nich.

„Jeśli mamy nieelastyczne i sztywne kości, stawy i mięśnie, nie poruszamy się tak dobrze i efektywnie, jakbyśmy mogli” – zaznacza.

Julian Sobiech

„Twoje plecy z pewnością to zauważą”

Dr Bise zwraca uwagę także na to, jak ważna jest umiejętność przyjmowania pozycji siedzącej oraz wychodzenia z niej. Jak podkreśla, im jesteśmy starsi, stajemy się bardziej podatni na upadki. Jeśli jednak bez problemów będziemy potrafili usiąść i wstać z podłogi samodzielnie, organizm będzie wstanie uniknąć większości zagrożeń spowodowanych utraceniem równowagi. Przykład powinniśmy tu wziąć z Japończyków, którzy są uważani za jeden z najdłużej żyjących narodów. Długowieczność mieszkańców Kwitnącej Wiśni wiąże się nie tylko z ich dietą, lecz także z wysoką mobilnością ciała, którą zawdzięczają siedzeniu na podłodze podczas posiłków.

W rozmowie z HuffPost dr O’Connel wyjaśnia, że siedzenie w pozycji ze skrzyżowanymi nogami angażuje mięśnie tułowia w sposób, jakiego nie zapewni nam krzesło.

„Bez oparcia pleców mięśnie tułowia włączają się automatycznie. A wtedy już samo wstanie z tej pozycji jest korzystne dla całego ciała. Podczas wstawania ćwiczy się biodra, kolana, cały dolny łańcuch mięśniowy i tułów” – wyjaśnia.

Eksperci zaznaczają także, że mimo wielu korzyści z siedzenia na podłodze, nie powinniśmy spędzać w ten sposób całego dnia. Jak tłumaczą, wystarczy 30 minut, po których powinniśmy wstać i chwilę się poruszać.

„Nim się zorientujesz, minie godzina lub dwie, a ty wciąż nie wstałeś i nie ruszyłeś się z miejsca. I chociaż samemu możesz tego nawet nie zauważyć, jeśli jesteś skupiony na wykonywanych zadaniach, twoje plecy z pewnością to zauważą” – mówi O’Connell.

I dodaje, że niektóre osoby powinny jednak uważać, zanim przesiądą się na podłogę. W szczególności te, które mają problem ze stawami oraz osoby po operacjach i urazach.

„Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek programu ćwiczeń skonsultuj się ze swoim lekarzem lub fizjoterapeutą, który może dać ci porady, jak bezpiecznie siadać na podłodze i z niej wstawać” – podsumowuje specjalistka.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.