4 min.
Chora tarczyca – jak rozpoznać pierwsze sygnały? Przyjrzyj się swoim włosom! Ostrzega trycholożka Magdalena Kania

Sergeycauselove / Freepik
Tarczyca, choć jest niewielkim gruczołem, odpowiada za wydolność niemal wszystkich układów w organizmie. Rozchwiane hormony tarczycy mogą doprowadzić m.in. do niepłodności, łysienia, otyłości, arytmii i depresji. Jak rozpoznać pierwsze sygnały świadczące o tym, że z naszą tarczycą jest coś nie tak? Warto obserwować swoje włosy. Trycholożka Magdalena Kania podpowiada, na co w szczególności powinnyśmy zwrócić uwagę.
Objawów chorej tarczycy jest wiele, od zmęczenia i przyrostu masy ciała do zmian skórnych i innych symptomów podobnych do schorzeń niezwiązanych z tarczycą. Nie zawsze więc są one widoczne gołym okiem. Warto jednak przyjrzeć się swoim włosom, które mogą nam dużo powiedzieć o stanie naszego zdrowia. – Choroby Tarczycy mają swoje objawy we włosach. Mogą się pojawić jako pierwsze w subklinicznej postaci- skąpo objawowej – pisze na swoim koncie na Instagramie trycholożka Magdalena Kania i wymienia najczęstsze objawy, które powinny skłonić nas do badań diagnostycznych.
Oto kilka z nich:
* Wypadanie
* Suchość
* Łamanie
* Przerzedzenie włosów
* Ścieńczenie kucyka
* Przerzedzenie 1/3 zewnętrznej części brwi❗️
* Przerzedzenie typu androgenowego (Hashimoto)
* Sucha skóra
* Łupież
Chora tarczyca – inne objawy
Objawy, które także mogą sugerować choroby tarczycy:
- uczucie ciągłego zmęczenia;
- chrypka;
- wrażliwość na niską temperaturę (ciągłe zimno);
- duszność, uczucie ucisku w gardle;
- suchość skóry i świąd;
- nadmierna łamliwość paznokci;
- zaburzenia miesiączkowania;
- kłopoty z koncentracją;
- obrzęk szyi (wole tarczycowe);
- wytrzeszcz oczu;
- powiększone węzły chłonne;
- problem z połykaniem pokarmu;
- tachykardia;
- dolegliwości ze strony układu pokarmowego;
- kłopoty z krążeniem;
- stan zapalny trzustki (gdy jest chora tarczyca, a trzustka ma niedostateczną ilość hormonów do produkcji insuliny, może rozwinąć się stan zapalny).
Tarczyca – jakie badania wykonać?
Trycholożka zaznacza, że jeśli dokuczają nam powyższe objawy należy wstępną diagnozę potwierdzić wynikami badań laboratoryjnych i obrazowych. Jakie badanie najlepiej wykonać?
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
TSH, FT3, FT4, ATPO, ATg
Badania te wykonuje się z krwi. Obejmują one oznaczenia poziomu poszczególnych hormonów, a także swoistych przeciwciał sugerujących np. chorobę Hashimoto.
Badanie TSH
Podstawowym badaniem jest tyreotropina (TSH), będąca badaniem z krwi zaliczanym do badań przesiewowych. Tyreotropina to hormon produkowany przez przysadkę mózgową, stymulujący tarczycę do produkcji hormonów. Jeśli we krwi utrzymuje się wystarczające stężenie lub nadmiar hormonów, dochodzi do hamowania produkcji TSH. Norma TSH wynosi 0,4–4,0 mIU/l, przy czym u kobiet w ciąży górna granica normy wynosi 2,5 dla pierwszego trymestru i 3 dla trymestrów drugiego i trzeciego.
Badanie FT3 i FT4
We krwi oznacza się również hormony tarczycy. Jednak w diagnostyce chorób tarczycy znaczenie mają jedynie wolne frakcje hormonalne, oznaczane jako fT3 i fT4. Szczególne znaczenie ma ten drugi hormon. Normy dla nich są następujące:
- fT4 – 10–25 pmol/l,
- fT3 – 2,2–6 pmol/l.
Badanie ATPO i ATg
Z krwi można wykonać również badania tarczycy w kierunku obecności przeciwciał przeciwko receptorowi TSH (anty-TSHR), charakterystycznych dla choroby Gravesa-Basedowa (schorzenie jest jedną z przyczyn nadczynności tarczycy). Można również wykryć przeciwciała przeciwko tyreoperoksydazie (anty-TPO) i tyreoglobulinie (anty Tg), które są typowe dla niedoczynności tarczycy wywołanej np. przez chorobę Hashimoto. Badanie krwi pozwala dodatkowo oznaczyć poziom jodu w moczu.
Badanie CT
Kolejnym hormonem wydzielanym przez tarczycę – a dokładnie przez komórki C tarczycy – jest kalcytonina. Wpływa ona przede wszystkim na gospodarkę wapniowo-fosforanową. Badanie kalcytoniny ma także kluczowe znaczenie w monitorowaniu raka tarczycy, dlatego warto je także wykonać. Prawidłowy poziom kalcytoniny wynosi poniżej 2,9 pmol/l. Poza kalcytoniną ogromną rolę w diagnostyce schorzeń nowotworowych tarczycy ma również tyreoglobulina. Wytwarzana jest w komórkach pęcherzykowych, a magazynowana w koloidzie tego narządu.
Poleć ten tekst znajomej
Zobacz także

„O PMS lubi się żartować, bo to przecież tylko gorsze dni kobiety. Tymczasem u podłoża PMS leży nierównowaga hormonalna”. Jak na nią wpłynąć, tłumaczy dietetyczka i naturopatka Monika Skuza

10 pytań o chorą tarczycę. Sprawdź, czy wszystko o niej wiesz

Dieta a choroba tarczycy. O najczęściej popełnianych błędach pisze dietetyczka Anna Reguła
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

06.02.2023
Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

05.02.2023
„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

04.02.2023
Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

02.02.2023