4 min.
Chromanie przestankowe – jakie leczenie jest najbardziej skuteczne?

fot. luaeva/AdobeStock
Leczenie zabiegowe chromania przestankowego to ostateczność. Chromanie przestankowe można leczyć zachowawczo, szczególnie w przypadku słabo nasilonych objawów. Leki mają funkcje wspomagające. Podstawą jest modyfikacja stylu życia.
Spis treści
Chromanie przestankowe to zaburzenie wynikające z upośledzenia krążenia krwi w kończynach dolnych. W związku ze schorzeniem układu krążenia pojawia się ból obejmujący podudzia, czasami nawet uda, stopy. Powoduje, że chory musi przystanąć i odpocząć. W zależności od stopnia nasilenia choroby dochodzi do problemów w czasie wysiłku fizycznego. Dlatego u niektórych chromanie przestankowe może pojawić się przy krótkim spacerze, a u innych przy marszu, a nawet biegu. Różnicowanie bólu kończyn odnośnie do chromania przestankowego opiera się przede wszystkim na tym, że ból występuje podczas wysiłku, kiedy tkanki kończyn dolnych są nieprawidłowo ukrwione i dotlenione przez współistniejące zaburzenie. Ból kończyn o neurogennym podłożu występuje przede wszystkim w spoczynku.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Chromanie przestankowe kończyn dolnych – przyczyny
Chromania przestankowe kończyn dolnych wynikają z upośledzenia utlenowania tkanek kończyn dolnych poprzez zaburzenie transportu krwi w kończynach dolnych. Podczas wysiłku mięśnie potrzebują więcej tlenu. W związku z tym przy zaburzeniu krążenia krwi dochodzi do upośledzenia dotlenienia tych tkanek. Mięśnie szybciej się męczą, układ krwionośny nie dostarcza im wszystkiego, co niezbędne w dalszym wysiłku, i pojawia się ból. Brak tlenu prowadzi do nasilonego metabolizmu tlenowego i powstania kwasu mlekowego, będącego pośrednikiem tego bólu. To, jaki dystans chory jest w stanie przejść bez zatrzymania się i bez bólu, pozwala na ocenę zaawansowania chromania przestankowego. Podstawową przyczyną chromania przestankowego jest miażdżyca, która towarzyszy każdemu człowiekowi i tworzy się już od najmłodszych lat. Jednak od stylu życia, odżywiania, aktywności fizycznej, predyspozycji genetycznych czy schorzeń współistniejących zależy, jak szybko miażdżyca będzie postępować i dawać powikłania. Lokalizacja blaszek miażdżycowych upośledzających przepływ krwi może być różna, począwszy od aorty i jej dużych odgałęzień, po niewielkie naczynia krwionośne. Blaszki miażdżycowe mogą w różnym stopniu upośledzać przepływ krwi przez tętnicę. Przewlekłość procesu warunkuje również ewentualne tworzenie się dodatkowego krążenia obocznego, poniekąd próbującego wyrównać upośledzony przepływ krwi przez naczynia.
Wśród innych przyczyn chromanii przestankowych wymienia się:
- tętniaki,
- zapalenia tętnic,
- niedokrwistość,
- torbiel Beckera.
Zobacz także
Jakie objawy daje chromanie przestankowe?
Chromania przestankowe są objawem zaburzenia krążenia krwi. Dolegliwością jest ból kończyn pojawiający się przy wysiłku fizycznym, a ustępujący w spoczynku. Czasami jest to ból, czasem drętwienie, które obejmuje jedynie podudzia lub całe nogi, w zależności od wysokości, na jakiej się ujawnia dane zwężenie tętnicy. Nasilenie dolegliwości i czas ich pojawienia się zależą również od rodzaju podejmowanego wysiłku. W spoczynku mięśnie nie wymagają tak dużej podaży tlenu, w związku z tym dochodzi do ustąpienia objawów w spoczynku. Dlatego też chromania przestankowe stanowią dość łatwy element diagnostyczny, gdyż już z samego wywiadu można wysunąć pewne rozpoznanie. Wykonuje się również odpowiednie testy. Konieczne są badania pozwalające wykryć przyczynę problemu. Pozostałe objawy chromania przestankowego to: bladość nóg, zimne stopy, upośledzona możliwość wyczucia tętna na kończynach dolnych.
Jakie leki stosuje się na chromanie przestankowe?
Chromanie przestankowe to objaw, który w pierwszej kolejności wymaga zastosowania niefarmakologicznych metod leczenia. Zalicza się tu przede wszystkim wdrożenie indywidualnie dobranej aktywności fizycznej, a także zdrowej diety. Ma to przede wszystkim na celu zapobieganie pogłębianiu się patologii. Aktywność fizyczna w przypadku istniejących zwężeń będzie stymulować naczynia krwionośne do tworzenia się krążenia obocznego. Leki poprawiające krążenie krwi to np. cilostazol czy pentoksyfilina. Dodatkowo w zależności od przyczyny włącza się leki nasercowe, wdraża się leczenie nadciśnienia tętniczego, zaburzeń lipidowych czy profilaktykę przeciwpłytkową. Czasami konieczne jest rozważenie leczenia operacyjnego lub wewnątrznaczyniowego. Rehabilitacja, leki czy fizjoterapia to jedynie metody wspomagające. Bardzo ważna jest profilaktyka chromanii przestankowych, czyli unikanie palenia tytoniu i zapobieganie pogłębianiu się zmian o podłożu miażdżycowym. Warto również zwrócić uwagę na redukcję masy ciała i leczenie chorób współistniejących.
Najnowsze w naszym serwisie

21.03.2023
Dieta bogatoresztkowa – na czym polega i kiedy ją stosować?

21.03.2023
Psychoanaliza – czym się charakteryzuje koncepcja Freuda?

21.03.2023
Chcesz biegać dłuższe dystanse? Wykonuj marszobieg! Poznaj jego dobre strony

21.03.2023
Najnowocześniejsze nieinwazyjne testy prenatalne nowej generacji będą dostępne w warszawskim Szpitalu Południowym
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023