Przejdź do treści

Co na infekcje intymne w ciąży? Domowe sposoby

Kobieta w zaawansowanej ciąży z infekcją intymną
Fot. Valentina / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Infekcje intymne w ciąży mogą być poważnym zagrożeniem dla przyszłej matki. W zależności od rodzaju patogenu, jaki je wywołał, należy dobrać odpowiedni lek. Niektóre z nich są dostępne bez recepty. Istnieje również kilka domowych i bezpiecznych sposobów na złagodzenie symptomów.

Infekcje intymne w ciąży towarzyszą większości kobiet spodziewających się potomstwa. Statystycznie częściej wykrywa się u kobiet w ciąży zakażenia grzybicze, za które odpowiedzialne są drożdżaki z gatunku Candida. W trakcie pierwszego trymestru śluzówka pochwy staje się wrażliwa. Znacząco podnosi się poziom hormonów (estrogenu) oraz glikogenu. W konsekwencji zmienia się pH pochwy w kierunku odczynu zasadowego, co stanowi doskonałe środowisko rozwoju dla zarodników grzybów. Dodatkowo procesowi temu sprzyja spożywanie cukrów prostych. Niepodjęcie leczenia w odpowiednim czasie może zakończyć się pęknięciem pęcherza płodowego, a nawet przedwczesnym porodem.

10 intymnych nawyków zdrowej kobiety. Zobacz, o co powinnaś zadbać

Leczenie infekcji intymnych w ciąży

W przypadku infekcji intymnej w ciąży, leki bez recepty można nabyć w postaci globulek dopochwowych. W ich składzie znajdują się składniki przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Jednak przed podjęciem jakiegokolwiek leczenia na własną rękę zawsze należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Nieumiejętne leczenie może doprowadzić do poważniejszych infekcji lub powikłań, a nawet do poronienia.

Aby uniknąć rozwoju infekcji intymnych w ciąży, domowe sposoby zapobiegania są najlepszym rozwiązaniem. Kluczowa jest higiena osobista miejsc intymnych. Kobietom, nie tylko w ciąży, zdarza się popełniać wiele błędów w tym zakresie: m.in. używają zbyt „agresywnych” mydeł, gąbek do przemywania miejsc intymnych (są siedliskiem bakterii) czy rzadko zmieniają wkładki higieniczne. Infekcja intymna a ciąża? Nie muszą one występować razem, pod warunkiem, że ciężarna podmywa się regularnie dwa razy dziennie, ogranicza spożywanie cukrów, unika zbyt częstego korzystania z basenów publicznych, używa delikatnego i hipoalergicznego płynu do higieny intymnej, a do osuszania miejsc intymnych stosuje osobny ręcznik bądź używa jednorazowych ręczników papierowych. Warto zaznaczyć, że zbyt intensywna higiena i nadmierne mycie miejsc intymnych jest równie szkodliwe, jak jej brak, gdyż niszczy dobroczynne bakterie mlekowe i chorobotwórcze patogeny powodujące zapalenia pochwy.

Zobacz także

Co na infekcje intymne w ciąży?

Szukając odpowiedzi na pytanie, co na infekcje intymne w ciąży jest najlepsze, warto zaznaczyć, iż niektóre z domowych sposobów leczenia mogą okazać się nie tylko nieskuteczne, ale i szkodliwe. Dlatego domowe sposoby na infekcje intymne w ciąży należy traktować z dużą rezerwą. Dotyczy to na przykład aplikacji czosnku. Mimo, że znany jest on z właściwości antybakteryjnych i przeciwzapalnych, to zdecydowanie lepiej stosować go doustnie niż dopochwowo. Umieszczony w pochwie nie tylko mocno podrażnia śluzówkę, ale przede wszystkim nie rozpuszcza się jak specjalne globulki. Poza tym wyjęcie ząbka czosnku najczęściej wymaga interwencji ginekologa. Przy infekcjach intymnych w ciąży, leczenie domowe nie powinno uwzględniać także irygacji, czyli przepłukiwania pochwy. Złym pomysłem jest w szczególności stosowanie do tego celu przetworów mleczarskich. Skład mikrobiologiczny takich produktów jest inny niż naturalnej mikroflory pochwy kobiety. Poza tym takie produkty nie są dostosowane do wykorzystania wewnątrz organizmu i nie spełniają norm bezpieczeństwa takich jak leki i maści ginekologiczne. Wprowadzenie takiego produktu do pochwy sprawi, że dostaną się do niej jeszcze większe ilości bakterii, co przełoży się na zaostrzenie infekcji.

Jak leczyć infekcje intymne w ciąży?

Jak leczyć intymne infekcje w ciąży, aby nie zaszkodzić sobie i dziecku? Jedynym rozsądnym wyjściem jest wizyta u ginekologa. Nawet jeśli niektóre z domowych metod leczenia zapalenia pochwy są bezpieczne i skuteczne, porada lekarza jest niezastąpiona. Niezależnie od wieku pacjentki, lekarz powinien zlecić szereg badań laboratoryjnych, które pomogą dokładnie ustalić przyczynę zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia i upławów. Przeciętny czas trwania leczenia infekcji intymnych nie może być krótszy niż tydzień. Po zakończeniu terapii należy raz jeszcze udać się na wizytę kontrolną, aby potwierdzić wyniki leczenia u ginekologa.

Nawracające infekcje miejsc intymnych są przyczyną nie tylko złego samopoczucia, ale i znacznie poważniejszych problemów natury kobiecej. Prowadzić mogą do nadżerek, zapalenia przydatków, jajowodów a nawet cewki moczowej. W poważniejszych przypadkach może dojść do powstania zrostów, co może się skończyć bezpłodnością. Zakażenie waginozą bakteryjną w ciąży niesie ze sobą ryzyko poronienia lub zarażenia noworodka bakteriami.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.