5 min.
Co oznacza ból pleców między łopatkami i jak go leczyć?

Fot. vectorfusionart / stock.adobe.com
Ból pleców między łopatkami jest oznaką zaburzeń pracy układu kostno-mięśniowego i nerwowego w piersiowym odcinku kręgosłupa. Kłujący ból pleców między łopatkami i piekący ból między łopatkami to określenia stosowane przez pacjentów zmagających się z tą dolegliwością. Jak leczyć nagły ból pleców między łopatkami? Czy wystarczy stosować ćwiczenia, aby pozbyć się bólu?
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

lek. Michał Dąbrowski
lekarz
Przewlekły ból pleców między łopatkami wpływa na jakość funkcjonowania życia chorego, gdyż ogranicza ruchomość odcinka piersiowego kręgosłupa. W skrajnych przypadkach silny ból pleców między łopatkami może być nawet sygnałem zagrożenia życia.
Ból pleców między łopatkami – przyczyny
Główną przyczyną bólu pleców między łopatkami są zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa piersiowego oraz zmiany reumatyczne, prowadzące do uszkodzeń krążków międzykręgowych i ich przesuwania się w przestrzeniach międzykręgowych. Zmiany te powodują stopniową destrukcję chrząstek stawowych i nadprodukcję tkanki kostnej, która uciska nerwy rdzeniowe i ingeruje w pracę sąsiednich kręgów.
Przewlekły ból pleców między łopatkami bywa również wynikiem przeciążeń układu mięśniowo-ścięgnistego kręgosłupa i tkanek przykręgosłupowych, a także nawykowej nieprawidłowej postawy ciała. Dotyczy to osób długotrwale pracujących w zgarbionej pozycji (np. przy biurku), w której nadmiernie rozciągnięte zostają mięśnie grzbietowe, a kręgosłup ułożony jest przez długi czas w pozycji łuku. Wywołany w ten sposób ból pleców między łopatkami (w tym ból przy oddychaniu) i ból karku utrudnia pracę oraz zniekształca kształt pleców.
Bóle pleców między łopatkami może także być efektem otyłości, urazów mechanicznych, rozwijającej się ciąży, przewiania bądź zaburzenia pracy organów wewnętrznych.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Leczenie bólu pleców między łopatkami
Ostry i przewlekły ból między łopatkami wymagają podjęcia leczenia. Nie należy bagatelizować nawet najmniejszych objawów ze strony kręgosłupa piersiowego. Nieleczone zaburzenia mogą prowadzić m.in. do zmiany mechaniki oddychania, sztywności pleców i ograniczenia ruchomości kręgosłupa i klatki piersiowej. Szczególnej uwagi wymagają objawy bólu pleców między łopatkami przy oddychaniu oraz ból promieniujący do rąk lub sąsiednich segmentów kręgosłupa.
Rehabilitacja i ćwiczenia na ból pleców między łopatkami
W przypadku braku leczenia, objawy zmian strukturalnych w piersiowym odcinku kręgosłupa mogą się nasilać, rozprzestrzeniać i tworzyć dodatkowe obciążenia. Rehabilitacja bólu pleców między łopatkami ma na celu zwiększenie ruchomości grzbietu, rozluźnienie i wzmocnienie mięśni, a także naukę prawidłowej postawy.
Program leczenia należy rozpocząć od specjalistycznej diagnostyki. Lekarz ustali rodzaj i metody leczenia, które należy sumiennie realizować. Leczenie dolegliwości rozpoczyna się od wprowadzenia odpowiednich ćwiczeń ruchowych i zmiany nawyków w codziennym funkcjonowaniu.
Zobacz także
Ćwiczenia na ból między łopatkami
Ból pleców między łopatkami i ból klatki piersiowej łagodzą ćwiczenia rozciągające i wzmacniające gorset mięśniowy grzbietu, ćwiczenia rozciągające mięśnie przedniej strony klatki piersiowej oraz ćwiczenia oddechowe, ogólnousprawniające i korekcyjne.
W podstawowym zestawie rehabilitacji ruchowej znajdują się ćwiczenia takie jak: koci grzbiet, ukłon japoński w różnych wersjach, skłony, ściąganie łopatek, deska, wymachy rąk w tył, ćwiczenia w leżeniu na plecach, ćwiczenia w zwisach, pozycja foki oraz wiele innych. Zaleca się praktykowanie jogi ze szczególnym naciskiem na rozciąganie przedniej części ciała i mobilizowanie plecy oraz pośladki. Zalecane jest także pływanie żabką i na plecach oraz masaże.
Ból pleców między łopatkami w ciąży nie jest groźny dla zdrowia, ale może ograniczać i utrudnia funkcjonowanie kobiety w życiu codziennym. Odpowiednie pozycje odpoczynku i tryb codziennej aktywności często pozwalają złagodzić ból pleców w ciąży.
Zobacz także: Ćwiczenia na kręgosłup
Nauka prawidłowej postawy ciała
Nauka przyjmowania i utrzymywania prawidłowej postawy ciała wymaga pełnego zaangażowania i systematyczności. Podczas pracy w pozycji siedzącej należy zachowywać proste plecy, nie garbić się i nie pochylać nad biurkiem czy klawiaturą. Warto korzystać z fotela specjalnie przystosowanego do ergonomicznej pracy siedzącej, z profilowanym oparciem podtrzymującym każdy odcinek kręgosłupa, ręce i stopy powinny znajdować się na odpowiedniej wysokości. Co dwie godziny warto przerwać pracę na kilka skłonów i głębokich oddechów w pozycji stojącej.
Fizjoterapia i farmakoterapia
Uzupełnieniem leczenia dolegliwości bólowych jest fizykoterapia wykorzystująca terapię prądem, polem magnetycznym, ultradźwiękami, laserem, światłem oraz temperaturą.
Nie należy samodzielnie dawkować leków i maści przeciwbólowych, mimo że przynoszą szybką ulgę. Środki przeciwbólowe i przeciwzapalne dobiera lekarz w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. Farmakoterapia powinna stanowić uzupełnienie leczenia dolegliwości bólowych, a nie stanowić jego podstawę.
Domowe sposoby na ból pleców
Ulgę bólom pleców między łopatkami przynoszą rozgrzewające kąpiele z dodatkiem olejków eterycznych, które ukoją napięte mięśnie. W połączeniu z ćwiczeniami, skutecznie eliminują dyskomfort i zapobiegają nawrotom wzmożonych napięć.
Najnowsze w naszym serwisie

29.03.2023
Witamina A – na odporność, dobry wzrok i piękne ciało. Gdzie jej szukać, jak suplementować

29.03.2023
Pankreatyna – co to jest i jak działa? Kto może a kto powinien stosować pankreatynę?

29.03.2023
Czy granulocytopenia jest niebezpieczna i czym grozi niski poziom granulocytów?

29.03.2023
Hydrokolonoterapia – duże ryzyko i nikłe korzyści. Przytaczamy fakty, obalamy mity!
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

29.03.2023
„Sami zapracowaliśmy na to, że wyżej cenimy wiedzę celebrytki niż profesora psychiatrii”. O fake newsach w kontekście zdrowia psychicznego mówi Marta Glanc, analityczka Stowarzyszenia Demagog

26.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023