Przejdź do treści

Polipektomia – co warto wiedzieć na temat tego zabiegu?

Polipektomia – co warto wiedzieć na temat tego zabiegu? Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Polipektomia to zabieg usuwania polipów rozwijających się na błonie śluzowej różnych narządów ciała, jednak najczęściej diagnozuje się je w jelicie grubym oraz macicy. Jak przebiega polipektomia? Czy należy się do niej w specjalny sposób przygotować? Ile kosztuje taki zabieg wykonywany prywatnie?

Wskazania do polipektomii

Jak już wspomniano, polipektomia jest stosowana w przypadku konieczności usunięcia polipa. Polip to z kolei niezłośliwa zmiana rozwijająca się na narządach pokrytych błoną śluzową, która w nielicznych przypadkach może przekształcić się w nowotwór (a więc usunięcie jej stanowi element profilaktyki przeciwnowotworowej), ale często nie daje też żadnych objawów i jest wykrywana podczas rutynowych badań. Najczęściej wykonywane zabiegi tego rodzaju to:

  • polipektomia jelita grubego,
  • polipektomia macicy,
  • polipektomia żołądka,
  • polipektomia zatok.

Kiedy należy usunąć polipa? Większość lekarzy uważa, że samo wykrycie zmiany jest podstawą do jej usunięcia, ponieważ polipektomia endoskopowa jest zabiegiem nieinwazyjnym i stosunkowo bezpiecznym. Poza tym zaleca się ją w przypadku wystąpienia takich objawów jak:

  • przewlekłe dolegliwości bólowe,
  • krwawienia z nosa, odbytu, macicy,
  • trudności z oddychaniem, oddawaniem stolca, zajściem w ciążę.
julito grube w 3D

Przygotowanie do polipektomii jelita grubego i innych narządów

Jeżeli planowany jest u ciebie zabieg usunięcia polipów z jelita grubego lub innych jego odcinków, lekarz zleci ci stosowanie leków przeczyszczających oraz głodówkę przez ok. 24 godziny przed wizytą w szpitalu lub gabinecie. Dzięki temu przewód pokarmowy będzie czysty, a wycięcie patologicznych zmian możliwe.

Polipektomia nosa czy żołądka nie wymaga specjalnego przygotowania. Jeżeli jednak chcesz poznać szczegóły, zapytaj o nie lekarza, który zlecił ci usunięcie polipów. W przypadku polipektomii narządów rodnych u kobiet prawdopodobnie będziesz musiała zgłosić się na zabieg na początku cyklu miesiączkowego – w tym czasie ściana macicy jest gładka, a zmiany lepiej widoczne.

Kobietę boli brzuch

Rodzaje polipektomii i przebieg zabiegu

Można wyróżnić kilka technik omawianego zabiegu, ale my skupimy się na dwóch:

  • polipektomia chirurgiczna – jest to operacja, a więc ma charakter inwazyjny,
  • polipektomia endoskopowa – niesie ze sobą bardzo niskie ryzyko powikłań, wykonuje się ją w znieczuleniu miejscowym.

Ze względu na bezpieczeństwo dla pacjenta, kiedy tylko jest to możliwe, lekarz wybiera wykonanie zabiegu metodą endoskopową. Do odbytu, pochwy, nosa lub ust wprowadza się wtedy specjalną rurkę wyposażoną w kamerę oraz mikronarzędzia, dzięki którym możliwe jest usunięcie polipów bez znacznej ingerencji. Prawdopodobnie jeszcze tego samego dnia lub po upływie doby będziesz mogła wrócić do domu. Co jest jeszcze ważne? Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub wziewnym.

Jeżeli chodzi o polipektomię chirurgiczną, najczęściej wymaga ona podania narkozy, czyli znieczulenia ogólnego, które już samo w sobie niesie ryzyko powikłań. Wykonuje się ją jednak tylko w sytuacji, kiedy polipy są duże (powyżej 2 cm), jest ich wiele lub znajdują się w trudno dostępnym miejscu.

Ile kosztuje polipektomia? Cena może się różnić

W zależności od tego, gdzie wykonujesz polipektomię, a także jakiej części ciała dotyczy zabieg, koszt usunięcia polipów może być różny i waha się od 350 do 600 zł za pierwszą zmianę. Istotna jest również ich liczba, a także wielkość. Pamiętaj jednak, że polipektomię można także wykonać w szpitalu w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

Bibliografia:

  1. Anderloni A., Jovani M., Hassan C., Repici A., Advances, problems, and complications of polypectomy, Clinical and Experimental Gastroenterology 2014, vol. 7, pp. 285-296.
  2. https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/23479-polypectomy [dostęp 15.12.2023].
  3. Uglietti A., Buggio L., Farella M., Dridi D., Vercellini P., Parazzini F., The risk of malignancy in uterine polyps: A systematic review and meta-analysis, Obstetrics & Gynecology and Reproductive Biology 2019, vol. 237, pp. 48-56.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.