3 min.
Co to jest środek ścięgnisty krocza i co oznacza jego obniżenie? Wyjaśnia fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk

Środek ścięgnisty krocza / pexels
„To nazwa na miejsce, które zobaczysz na zewnątrz pomiędzy pochwą a odbytem. U kobiet jest krótsze niż u mężczyzn (…). To miejsce jest bardzo silne i (powinno być) elastyczne” – tak o środku ścięgnistym krocza pisze na swoim Instagramie Gosia Włodarczyk. „Pani Fizjotrener” tłumaczy, dlaczego – jeśli jesteś przed porodem – „warto uelastycznić środek ścięgnisty masażem krocza”.
Spis treści
Środek ścięgnisty krocza – co warto o nim wiedzieć?
Instagramowy post o środku ścięgnistym krocza autorstwa Gosi Włodarczyk, czyli „Pani Fizjotrener”, rozpoczyna – jak tłumaczy autorka – 7-dniowe wyzwanie wiedzowe. Ekspertka będzie w nim opowiadać o ludzkiej anatomii.
Co warto wiedzieć o części ciała, która poszła na pierwszy ogień ?
„Jeśli twoje dno miednicy pracuje bez zarzutu, to wyraźnie wyczuwasz/ widzisz obniżanie środka ścięgnistego na wdechu i podciąganie go do środka na wydechu. Ruch może być niewidoczny lub niewyczuwalny, gdy masz zbyt słabe lub zbyt mocno napięte mięśnie dna miednicy” – wyjaśnia Gosia Włodarczyk na Instagramie.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Środek ścięgnisty a masaż i rehabilitacja
Fizjoterapeutka dodaje, że jeśli jesteś przed porodem, „warto uelastycznić środek ścięgnisty masażem krocza”.
„Jeśli widzisz, że ten fragment krocza jest teraz dużo niżej niż kiedyś, to może świadczyć o osłabieniu dna miednicy i więzadeł – z doświadczenia pracy z pacjentkami widzę, że wraca do pozycji wyjściowej w toku rehabilitacji, o ile żadne więzadła nie są zerwane” – wyjaśnia Gosia Włodarczyk.
Gosia Włodarczyk – kim jest?
Za profilem Pani Fizjotrener kryje się Gosia Włodarczyk, która jest fizjoterapeutką i trenerką personalną. W mediach społecznościowych chętnie dzieli się wiedzą medyczną. Specjalistka w ciekawy i przystępny sposób przekazuje rzeczy, o których głośno się nie mówi. W swojej praktyce w szczególności zajmuje się terapią mięśni dna miednicy, blizn oraz rozejścia mięśnia prostego brzucha.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Udostępnij!
Zobacz także

„Chcesz mieć zgrabną sylwetkę? Zdradzę ci sekret”. Fizjoterapeutka pisze, jakie ćwiczenie warto dodać do treningów

„Fizjoterapeuci wykonują wspaniałą pracę. Ale zarabiają 1800 zł na rękę i żeby zarobić godnie, pracują po 12 godzin przez 7 dni w tygodniu” – mówi fizjoterapeutka Sandra Osipiuk

„Leżenie w łóżku z laptopem na kolanach to bardzo zły wybór” – mówi Ernest Wiśniewski, wiceprezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów. Jak zatem pracować z domu, żeby nie zrobić sobie krzywdy?
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023