Przejdź do treści

Co to jest środek ścięgnisty krocza i co oznacza jego obniżenie? Wyjaśnia fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk

Środek ścięgnisty krocza / pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„To nazwa na miejsce, które zobaczysz na zewnątrz pomiędzy pochwą a odbytem. U kobiet jest krótsze niż u mężczyzn (…). To miejsce jest bardzo silne i (powinno być) elastyczne” – tak o środku ścięgnistym krocza pisze na swoim Instagramie Gosia Włodarczyk. „Pani Fizjotrener” tłumaczy, dlaczego – jeśli jesteś przed porodem – „warto uelastycznić środek ścięgnisty masażem krocza”.

Środek ścięgnisty krocza – co warto o nim wiedzieć?

Instagramowy post o środku ścięgnistym krocza autorstwa Gosi Włodarczyk, czyli „Pani Fizjotrener”, rozpoczyna – jak tłumaczy autorka –  7-dniowe wyzwanie wiedzowe. Ekspertka będzie w nim opowiadać o ludzkiej anatomii.

Co warto wiedzieć o części ciała, która poszła na pierwszy ogień ?

Jeśli twoje dno miednicy pracuje bez zarzutu, to wyraźnie wyczuwasz/ widzisz obniżanie środka ścięgnistego na wdechu i podciąganie go do środka na wydechu. Ruch może być niewidoczny lub niewyczuwalny, gdy masz zbyt słabe lub zbyt mocno napięte mięśnie dna miednicy” – wyjaśnia Gosia Włodarczyk na Instagramie.

Środek ścięgnisty a masaż i rehabilitacja

Fizjoterapeutka dodaje, że jeśli jesteś przed porodem, „warto uelastycznić środek ścięgnisty masażem krocza”.

Jeśli widzisz, że ten fragment krocza jest teraz dużo niżej niż kiedyś, to może świadczyć o osłabieniu dna miednicy i więzadeł – z doświadczenia pracy z pacjentkami widzę, że wraca do pozycji wyjściowej w toku rehabilitacji, o ile żadne więzadła nie są zerwane” – wyjaśnia Gosia Włodarczyk.

Gosia Włodarczyk – kim jest?

Za profilem Pani Fizjotrener kryje się Gosia Włodarczyk, która jest fizjoterapeutką i trenerką personalną. W mediach społecznościowych chętnie dzieli się wiedzą medyczną. Specjalistka w ciekawy i przystępny sposób przekazuje rzeczy, o których głośno się nie mówi. W swojej praktyce w szczególności zajmuje się terapią mięśni dna miednicy, blizn oraz rozejścia mięśnia prostego brzucha.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Gosia Włodarczyk (@pani_fizjotrener)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.