Przejdź do treści

Co zawierają i jak działają leki na menopauzę bez recepty?

Co zawierają i jak działają leki na menopauzę bez recepty? Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Objawy menopauzy nie dotykają każdej kobiety, jednak jeśli już wystąpią, utrzymują się zwykle przez 5-7 lat. Jeśli są bardzo nasilone i utrudniają codzienne funkcjonowanie, warto porozmawiać z ginekologiem na temat hormonalnej terapii zastępczej. Z kolei w przypadku symptomów o nasileniu łagodnym lub umiarkowanym, pomocne będą leki na menopauzę bez recepty. Co zawierają i jak działają takie preparaty?

Jakie objawy łagodzi lek na menopauzę bez recepty? 

Menopauza wywołuje mniej lub bardziej nasilone dolegliwości, które wynikają z niedoborów żeńskich hormonów płciowych – estrogenu i progesteronu. Podczas przekwitania produkcja tych związków powoli się wygasza, przez co spada ich stężenie w organizmie. Wpływa to negatywnie na wiele procesów zachodzących w tkankach i narządach, wywołując symptomy takie jak: 

  • uderzenia gorąca, 
  • nocne poty, 
  • zaburzenia nastroju, 
  • bezsenność, 
  • suchość pochwy. 

Co zawierają leki na menopauzę bez recepty? 

Składnikami aktywnymi leków na menopauzę bez recepty są fitoestrogeny, czyli substancje zbliżone budową i działaniem do estrogenów. Dzięki temu mogą połączyć się z receptorami estrogenowymi, które są rozmieszczone w całym organizmie, m.in. w mózgu, naczyniach krwionośnych czy kościach. W ten sposób redukują niektóre objawy menopauzy.

Skuteczny lek na menopauzę bez recepty – soja 

Nasiona soi to bogate źródło fitoestrogenów, m.in. genisteiny i daidzeiny. Są tradycyjnie stosowane w łagodzeniu objawów naczynioruchowych menopauzy, czyli uderzeń gorąca i nadmiernej potliwości. Mogą też zmniejszać problemy ze snem oraz wyciszać stany napięcia nerwowego. Leki na menopauzę bez recepty bazujące na soi zaleca się stosować nie dłużej niż 2 lata. 

Badania wykazały też korzystny wpływ fitoestrogenów z soi na profil lipidowy, czyli stężenie cholesterolu HDL i LDL we krwi. Dzięki temu mogą chronić przed wystąpieniem chorób układu sercowo-naczyniowego. Inne artykuły naukowe wskazują na to, że poprawiają mineralizację kości. Co ważne, niekiedy działają prokancerogennie, więc kobiety z predyspozycjami do nowotworów zależnych od hormonów, np. raka piersi, nie powinny korzystać z preparatów na bazie soi.

Czy są leki na menopauzę bez recepty bez soi? 

Inną rośliną zawierającą fitoestrogeny (izoflawony i triterpeny) jest pluskwica groniasta, która również wykazuje skuteczność w łagodzeniu uderzeń gorąca i nocnych potów. Może też zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Oprócz tego pluskwica hamuje aktywność komórek odpowiadających za degradację kości, a pobudza te, które je budują. Dzięki temu zmniejsza ryzyko osteoporozy. 

Leki na objawy menopauzy bez recepty z tym składem są na ogół bezpieczne i w zalecanych dawkach rzadko wywołują skutki uboczne. Jednak ich przekroczenie może wywołać m.in. zawroty głowy, zaburzenia widzenia czy wymioty. Pluskiwca groniasta nie jest zalecana pacjentkom, które mają wysokie ciśnienie krwi, a także cierpią na przewlekłe choroby wątroby i nerek. 

Inny lek na menopauzę bez recepty to DHEA, czyli prasteron. To hormon androgenowy, który w niewielkich ilościach jest produkowany w organizmie kobiety. Niestety, wraz z wiekiem jego synteza spada. DHEA jest w organizmie przekształcany do estrogenów, dzięki czemu może złagodzić objawy ich niedoboru, m.in. spadek libido czy pogorszenie nastroju. 

Suplementy diety na menopauzę 

Oprócz leków na menopauzę bez recepty w aptekach dostępnych jest sporo suplementów diety o podobnym działaniu. Zawierają one fitoestrogeny pochodzące z innych roślin, np.: 

  • koniczyny czerwonej – zawiera te same związki, które występują w soi. Może obniżać poziom cholesterolu, łagodzić uderzenia gorąca i zapobiegać rozwojowi osteoporozy. Niestety wyniki badań na jej temat nie są spójne, 
  • chmielu zwyczajnego – on również zawiera fitoestrogeny, które niwelują uderzenia gorąca i nocne poty. Dodatkowo działa uspokajająco i wspomaga zasypianie, 
  • lnu zwyczajnego – fitoestrogeny w nim zawarte noszą nazwę lignanów. Łagodzą najpopularniejsze objawy menopauzy, a także obniżają poziom cholesterolu we krwi oraz zapobiegają osteoporozie. Ponadto lignany mogą wykazywać działanie przeciwnowotworowe, ochronne na wątrobę, a także zmniejszać ryzyko wystąpienia raka jelita grubego. 

Leki na menopauzę bez recepty są rozwiązaniem skutecznym i bezpiecznym. Także suplementy diety z tej kategorii mają składy dobrej jakości. Większość z nich bazuje na wyciągach roślinnych standaryzowanych na zawartość fitoestrogenów, dzięki czemu znana jest dokładna zawartość substancji aktywnych. Warto przetestować kilka preparatów, ponieważ każda kobieta inaczej przechodzi menopauzę i inne składniki mogą okazać się skuteczne.

KIOM, czyli Krótka Instrukcja. O Menopauzie

KIOM, czyli Krótka Instrukcja. O Menopauzie, powstała, żeby wspierać wszystkie kobiety, które przechodzą menopauzę, i te, które czują, że aktualnie doświadczane przez nie objawy mogą być z nią związane. Powstała także z myślą o osobach, które po prostu chcą się lepiej przygotować do tego etapu: czy dla siebie samych, czy po to, by wiedzieć, jak wspierać bliskie sobie kobiety.

Instrukcja jest po to, aby życzliwie, z troską i w sposób rzeczowy przedstawić Ci zagadnienia związane z menopauzą. Myślimy o niej jak o przyjaciółce, która już przeszła drogę, którą masz przed sobą. Dzieli się z Tobą wiedzą, doświadczeniem, podpowiada możliwości działania tak, żebyś mogła nawigować przez ten etap jak najlepiej dla siebie.

Instrukcję stworzyłyśmy wspólnie z ekspertkami wielu dziedzin, które w sposób jasny, ciekawy i merytoryczny wyjaśniły wiele aspektów menopauzy, a także wspólnie z kobietami, które podzieliły się doświadczeniem tego okresu.

Krótka Instrukcja. O Menopauzie jest darmowa. Możesz przeczytać ją na stronie krotkainstrukcja.pl lub pobrać ją w formie PDF-a.

Dojrzała kobieta

Bibliografia: 

  1. Bartkowski L., Nasiona lnu – naturalne źródło zdrowia i urody, Chemik 2013, 67(3): 186-191. 
  2. Gryszczyńska A., Gryszczyńska B., Łowicki Z., Opala B., Zastosowanie roślin leczniczych w menopauzie. Cz. I, Postępy Fitoterapii 2012, 2: 79-92. 
  3. Tuszyński K. (Red.), Problemy intymne kobiet. Infekcje, leki bez recepty i antykoncepcja, Wydawnictwo Farmaceutyczne, Wydanie II, Kraków 2020. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.