Przejdź do treści

Co na menopauzę? Przegląd sposobów łagodzenia objawów klimakterium

Co na menopauzę? Leki, suplementy i domowe sposoby Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Menopauza, czyli ostatnia miesiączka  występuje zazwyczaj w wieku ok. 50-53 lat. lat, jednak okres okołomenopauzalny rozpoczyna się kilka lat wcześniej i trwa przez kilka kolejnych. W tym czasie u kobiet mogą pojawiać się mniej lub bardziej uciążliwie objawy towarzyszące zmianom hormonalnym wynikającym z wygaszania pracy jajników. Poznaj skuteczne preparaty, które pomogą ci zredukować męczące dolegliwości. Co na menopauzę jest dostępne w aptekach?

Jak działają preparaty na menopauzę?

Podczas menopauzy zanikają funkcje jajników, w tym produkcja hormonów płciowych – estrogenu i progesteronu. Odbija się to na funkcjonowaniu całego organizmu, ponieważ hormony te uczestniczą w wielu istotnych procesach. Preparaty łagodzące te dolegliwości uzupełniają ich niedobory, przez co łagodzą wynikające z nich objawy menopauzy, m.in.:

W dłuższej perspektywie menopauza zwiększa ryzyko poważniejszych problemów zdrowotnych, takich jak osteoporoza, depresja, choroby układu krążenia, otyłość czy schorzenia układu kostno-stawowego, dlatego nie należy ignorować towarzyszących temu etapowi życia symptomów.

Leczenie menopauzy hormonalną terapią zastępczą

Hormonalna terapia zastępcza jest dostępna wyłącznie na receptę. Leki z tej grupy zawierają naturalne hormony oraz ich syntetyczne pochodne. Wskazane są w łagodzeniu objawów menopauzy o natężeniu umiarkowanym i ciężkim. Preparaty te mogą być oparte wyłącznie na estrogenach lub zawierać dodatek progesteronu.

Przedyskutuj ze swoim ginekologiem dostępne możliwości leczenia menopauzy. Hormonalna terapia zastępcza powinna być poprzedzona dokładnymi badaniami oraz wywiadem. Leki te są obarczone ryzykiem rozwoju różnych efektów ubocznych, dlatego trzeba wykluczyć czynniki, które mogłyby zwiększyć prawdopodobieństwo ich wystąpienia.

Fitoestrogeny i inne leki na menopauzę bez recepty

Leki na menopauzę bez recepty zawierają fitoestrogeny, które swoją budową i działaniem przypominają estrogeny. Dzięki temu łagodzą naczynioruchowe objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca czy nocne poty. Mogą też zapobiegać rozwojowi osteoporozy, zmniejszać napięcie nerwowe i poprawiać jakość snu. Leki na menopauzę bez recepty zawierają m.in. substancje takie jak:

  • pluskwica groniasta,
  • soja.

A co brać na menopauzę wspomagająco oprócz fitoestrogenów? Rozważ suplementację wapnia i witaminy D3. Takie połączenie zapobiega demineralizacji kości, przez co zmniejsza ryzyko osteoporozy. Zalecana dzienna dawka wapnia wynosi 800-1200 mg, a witaminy D – 800-2000 j.m.

Lekiem na menopauzę bez recepty jest także DHEA, czyli prasteron. To męski hormon płciowy, który w nieznacznych ilościach produkowany jest także w organizmie kobiety. Przyjmowanie prasteronu łagodzi objawy menopauzy, ponieważ w organizmie jest on przekształcany do estrogenów. Badania wykazały, że DHEA może zwiększać libido kobiet w okresie klimakterium.

Zioła na menopauzę obecne w suplementach diety

Co na objawy menopauzy znajdziesz w suplementach diety? Również tutaj dominują surowce zawierające fitoestrogeny. Ich działanie jest oczywiście zbliżone do leków, jednak źródła składników aktywnych są bardziej zróżnicowane. Są to:

  • koniczyna czerwona,
  • chmiel zwyczajny,
  • len zwyczajny.

Spośród powyższych ziół na menopauzę najgorzej wydaje się wypadać koniczyna czerwona. Dane wynikające z badań na jej temat są niespójne, mimo to wiele kobiet jest zadowolonych z efektów stosowania suplementów z tym składnikiem. Wyciągi z chmielu wskazane są szczególnie dla pań, którym towarzyszą problemy ze snem i nerwowość. Z kolei wyciąg z nasion lnu jest bogatym źródłem lignanów, które w organizmie przekształcane są w fitoestrogeny. Jeśli szukasz czegoś, co pomaga na uderzenia gorąca w menopauzie, len może być dobrym wyborem.

Domowe sposoby na objawy menopauzy

W czasie menopauzy zadbaj o swoją dietę. Zwróć uwagę na to, żeby nie brakowało w niej naturalnych źródeł wapnia. Ogranicz słodycze i tłuste potrawy, ponieważ przez spowolniony metabolizm możesz niespodziewanie szybko przybrać na wadze. Badania wykazały, że dieta śródziemnomorska redukuje objawy menopauzy o 20% – może warto ją wypróbować?

Postaraj się ograniczyć czynniki wyzwalające uderzenia gorąca. Należą do nich m.in. alkohol, ostre i gorące potrawy, kofeina, a także stres. Ten ostatni przyczynia się do wystąpienia innych objawów menopauzy, np. bezsenności, drażliwości czy depresji. Jeśli czujesz, że nie poradzisz sobie z nim sama, porozmawiaj na ten temat z psychologiem. Z kolei, kiedy dokuczają ci nocne poty, zadbaj o higienę snu. Wybieraj piżamy z naturalnych, oddychających materiałów, utrzymuj w sypialni niską temperaturę i często zmieniaj pościel.

Naturalne sposoby na suchość pochwy po menopauzie

Suchość pochwy to objaw, który dokucza zwłaszcza podczas stosunku. Może odebrać ci przyjemność płynącą z seksu, bo zamiast niej będziesz czuła ból i dyskomfort. Co na suchość pochwy przy menopauzie będzie skuteczne? W aptekach znajdziesz nawilżające preparaty w formie żeli i globulek, które bazują zwykle na kwasie hialuronowym i pałeczkach kwasu mlekowego.

Ważna jest także higiena okolic intymnych. Do mycia wybieraj delikatne kosmetyki przebadane ginekologiczne. Unikaj też intensywnie pachnących płynów czy kul do kąpieli. Zrezygnuj z gąbek i myjek, w których mogą namnażać się drobnoustroje. Wybieraj też przewiewną bieliznę z naturalnych tkanin, np. bawełny.

Nie wahaj się przetestować kilku leków na menopauzę bez recepty. Każda kobieta przechodzi ten okres inaczej i może potrzebować innych substancji. Wybierając zioła na menopauzę, zwróć uwagę na ich jakość. Świadczy o niej standaryzacja surowca, która oznacza, że ma on przebadaną zawartość substancji aktywnej. Jeśli metody dostępne bez recepty okażą się nieskuteczne, o swoim problemie porozmawiaj z ginekologiem i wspólnie ustalcie dalszy plan działania.

KIOM, czyli Krótka Instrukcja. O Menopauzie

KIOM, czyli Krótka Instrukcja. O Menopauzie, powstała, żeby wspierać wszystkie kobiety, które przechodzą menopauzę, i te, które czują, że aktualnie doświadczane przez nie objawy mogą być z nią związane. Powstała także z myślą o osobach, które po prostu chcą się lepiej przygotować do tego etapu: czy dla siebie samych, czy po to, by wiedzieć, jak wspierać bliskie sobie kobiety.

Instrukcja jest po to, aby życzliwie, z troską i w sposób rzeczowy przedstawić Ci zagadnienia związane z menopauzą. Myślimy o niej jak o przyjaciółce, która już przeszła drogę, którą masz przed sobą. Dzieli się z Tobą wiedzą, doświadczeniem, podpowiada możliwości działania tak, żebyś mogła nawigować przez ten etap jak najlepiej dla siebie.

Instrukcję stworzyłyśmy wspólnie z ekspertkami wielu dziedzin, które w sposób jasny, ciekawy i merytoryczny wyjaśniły wiele aspektów menopauzy, a także wspólnie z kobietami, które podzieliły się doświadczeniem tego okresu.

Krótka Instrukcja. O Menopauzie jest darmowa. Możesz przeczytać ją na stronie krotkainstrukcja.pl lub pobrać w formie PDF-a.

 

Bibliografia:

  1. https://health.clevelandclinic.org/natural-menopause-remedies [dostęp 03.12.2023].
  2. Suchecka-Rachoń K., Rachoń D., Rola hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) u kobiet w okresie pomenopauzalnym, Choroby Serca i Naczyń 2005, 2(3): 115-124.
  3. Tuszyński K. (Red.), Problemy intymne kobiet. Infekcje, leki bez recepty i antykoncepcja, Wydawnictwo Farmaceutyczne, Wydanie II, Kraków 2020.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.