Przejdź do treści

Dźwiganie dzieci, długotrwałe siedzenie i stresująca praca zbierają żniwo. Coraz więcej kobiet cierpi na rwę kulszową

kobieta z dzieckiem
Dźwiganie dzieci, długotrwałe siedzenie i stresująca praca zbierają żniwo. Coraz więcej kobiet cierpi na rwę kulszową Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Czy operacje plastyczne są refundowane?
Operacje plastyczne. Ile kosztują operacje plastyczne?
Człowiek w masce siedzi na kanapie, na stole ma rolki papieru toaletowego
Koronawirus. WHO obala najpopularniejsze mity, które krążą wokół SARS-CoV-2
Choroby serca a koronawirus / freepik
„Miejmy świadomość, że koronawirus uszkadza serce” – mówi prof. Adam Witkowski, kardiolog. Kto jest najbardziej narażony?
Mężczyzna na wózku
Czy osoba na wózku może uprawiać seks i czerpać z niego przyjemność? Odpowiada Łukasz Wala z kanału „Keep Wheel”
Tyrozyna – jakie ma działanie? Czy odpowiednie dawkowanie zmniejsza stres?
Tyrozyna – jakie ma działanie? Czy odpowiednie dawkowanie zmniejsza stres?

Atak rwy kulszowej może dopaść cię znienacka, właściwie w każdym momencie, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie. Jeśli jesteś trzydziesto-, czterdziestoletnią kobietą, do tego matką, która w pracy dużo siedzi i jest narażona na stres, incydent rwy kulszowej jest w twoim przypadku bardzo prawdopodobny. Co możesz zrobić, by do tego nie dopuścić?

Rwa kulszowa, zwana również ischialgią (łac. ischias) to zespół objawów chorobowych wynikających z podrażnienia nerwów rdzeniowych wchodzących w zakres splotu kulszowego. Rwę powoduje ucisk na jeden z dwóch nerwów kulszowych, ułożonych symetrycznie, biegnących od dolnego odcinka rdzenia kręgowego ku dołowi w tylnej części ud. Ucisk ten powoduje zespół bólowy po jednej stronie pleców (w okolicy lędźwiowej), promieniujący zwykle w stronę pośladków, bocznej części uda, następnie przez łydkę do stopy.

Rehabilitant ugina kolana kobiety w ramach leczenia rwy kulszowej

– Podrażnienie korzeni nerwowych, czyli atak rwy kulszowej, coraz częściej rozpoznaje się u osób trzydziesto- i czterdziestoletnich, w tym częściej u kobiet niż u mężczyzn. W tym wieku zaczynają się już pojawiać pierwsze zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa lędźwiowego, które predysponują do dolegliwości bólowych – tłumaczy lek. med. Piotr Ślifirczyk, neurolog, Medicover Polska.

Winny współczesny tryb życia

W ataku rwy kulszowej ból jest kłujący, ostry, przeszywający. Początek choroby zazwyczaj jest nagły, może pojawić się w najmniej spodziewanym momencie, np. wskutek gwałtownego dźwignięcia, upadku czy nadmiernego wysiłku. Dochodzi wtedy do podwyższonego napięcia mięśni i uczucia „zablokowania”. Powoduje to ból przy każdym ruchu. Do tego może pojawić się drętwienie zaatakowanych bólowo okolic oraz podwyższenie temperatury ciała.

Lek. med. Piotr Ślifirczyk wyjaśnia, że atakowi rwy kulszowej sprzyja dyskopatia, czyli patologiczne zmiany w krążku międzykręgowym. Ale nie tylko. Istnieje szereg przyczyn, które mogą sprzyjać wywołaniu incydentów rwy kulszowej. To – jak wynika z badań – najczęściej:

 • Obciążenia kręgosłupa.
 • Siedzący tryb życia.
 • Mała aktywność fizyczna lub jej brak, a zwłaszcza niewyćwiczenie mięśni kręgosłupowych.
 • Stany zapalne.
 • Guzy nowotworowe.
 • Stres, szczególnie przewlekły.
 • Palenie papierosów.
 • Ciężka praca fizyczna.
 • Występowanie chorób depresyjnych.
 • Niskie wykształcenie.
Dna moczanowa - jak jej zapobiegać?

Dlaczego rwa kulszowa często dopada kobiety już po trzydziestce, a niekiedy nawet młodsze? Dr Piotr Ślifirczyk potwierdza, że to głównie skutek współczesnego trybu życia. Problem jest jednak o wiele bardziej złożony. – Istnieją badania, z których wynika, że nawet niezadowolenie z pracy może pośrednio wywołać atak rwy kulszowej. Podobnie jak, co ciekawe, sprawy związane z ubieganiem się o ubezpieczenie. Należy rozumieć to tak, że stres psychologiczny jest jednym z istotnych czynników mogących wywołać atak rwy kulszowej, ponieważ obniża próg bólu i sprzyja wzmożonemu napięciu mięśni kręgosłupa – wyjaśnia neurolog.

U kobiet dodatkowo dochodzi kwestia zachodzenia w ciążę (zmiany postawy powodują ucisk na korzenie rdzeniowe wchodzące w skład nerwu kulszowego), porodu i wychowywania dzieci. Incydent rwy kulszowej może być skutkiem schylania się do dziecka, jego dźwigania, noszenia na rękach. Poza tym poród również wywołuje stres. – Szacuje się, że w zależności od przyjętej definicji 10–19 proc. całej populacji odczuwa w ciągu roku przewlekłe bóle kręgosłupa, które nasilają się z wiekiem – mówi ekspert.

brzuszki na piłce

Choć incydent rwy kulszowej najczęściej pojawia się nagle, gwałtownie, to pewne objawy wynikające z podrażnienia korzeni nerwowych powinny zwrócić naszą uwagę. Przede wszystkim uczucie drętwienia (tzw. mrówki) oraz osłabienie stopy i/lub nogi. Pojawia się uczucie, jakby noga „uciekała”. Lek. med. Piotr Ślifirczyk tłumaczy, że ucisk na nerwy jest tak znaczny, że dochodzi do zahamowania części ruchowej. – Szczególnie niepokojąca jest sytuacja, kiedy dolegliwości bólowe zamiast słabnąć, nasilają się, a zwłaszcza jeśli ból atakuje w nocy – zwraca uwagę neurolog. – O stanie zapalnym świadczy gorączka. Bardzo niebezpieczne, wymagające pilnej interwencji lekarskiej są ponadto zaburzenia oddawania moczu czy zaburzenia czuciowe okolicy odbytu – dodaje ekspert.

Jak leczy się rwę kulszową?

W początkowym stadium incydentu rwy kulszowej wszelki ruch jest praktycznie niemożliwy bądź bardzo trudny z powodu bólu. W tym czasie zaleca się odpoczynek, jednak lek. med. Piotr Ślifirczyk zwraca uwagę, że w świetle współczesnych badań leżenie nie powinno trwać dłużej niż dobę. – Następnie wskazana jest gimnastyka, lekka, spokojna, umiarkowana; oczywiście w miarę możliwości, to znaczy na tyle, na ile pozwalają dolegliwości bólowe. Trzeba unikać obciążeń. Jeżeli ból uniemożliwia normalne funkcjonowanie, można zażyć leki przeciwbólowe i/lub przeciwzapalne – radzi lek. med. Ślifirczyk.

Mężczyzna zgina głowę z powodu bólu kręgosłupa szyjnego

Na obolałe miejsca można stosować ciepłe bądź zimne okłady. W przypadku ataku rwy kulszowej najlepszym lekarstwem jest jednak… czas. Co innego, jeśli dolegliwości bólowe się przedłużają i trwają 6–8 tygodni. W takiej sytuacji wskazana jest wizyta u lekarza, ponieważ taki stan wymaga dalszej diagnostyki. Z lekarzem warto się też skonsultować, jeśli dostępne bez recepty niesteroidowe leki przeciwzapalne nie uśmierzą bólu. Również w sytuacji, w której pacjent wcześniej przechodził chorobę nowotworową, incydent rwy kulszowej powinien skłonić do konsultacji lekarskiej.

Czy przed atakiem rwy kulszowej można się uchronić?

Tak – przynajmniej w młodym wieku, gdy w organizmie nie ma jeszcze zwyrodnień. Bóle okolic kręgosłupa to dolegliwość cywilizacyjna wywołana niewłaściwym stylem życia. Żeby utrzymać kręgosłup, jak i całe ciało w dobrej formie, powinno się:

 • Regularnie się ruszać.
 • Dbać o utrzymanie masy ciała w normie.
 • Nie palić papierosów.
 • Unikać długiego przebywania w pozycji siedzącej.
 • Unikać stresu.
 • Podnosząc ciężki przedmiot czy dziecko, najpierw ukucnąć.

Neurolog lek. med. Piotr Ślifirczyk zachęca do uprawiania sportu, radzi jednak, by była to dyscyplina nieobciążająca kręgosłup, a taką jest pływanie.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Gosia Włodarczyk, Pani Fizjotrener

Można „siedzieć na tyłku” i robić dla siebie coś dobrego. Pani Fizjotrener radzi, jak zadbać o kręgosłup i stawy w czasie pandemii

Kobieta stoi i trzyma się ręką za głowę

Spójrz na zdjęcie i sprawdź, czy twoja postawa ciała jest prawidłowa. Jak ją poprawić i na co zwrócić uwagę? Wyjaśnia fizjoterapeutka

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Maja Kapłon z „The Voice od Poland” potrzebuje pilnej operacji. Lokalna społeczność prowadzi prawdziwą walkę. Dowiedz się, jak możesz jej pomóc

sprzątanie

Jak odkurzać, myć podłogi i czyścić szafki, żeby nie zaszkodzić kręgosłupowi? Sposoby na wygraną potyczkę z porządkami zdradza fizjoterapeuta Paweł Turski

Sok z brzozy wzmacnia odporność, pomaga na reumatyzm oraz anemię.

Sok z brzozy – 4 powody, dlaczego warto pić

brzuszki na piłce

Sposób na bolące lędźwie. Jak sobie ulżyć?

Boli cię głowa? Przyczyną może być kręgosłup

Choroba baastrupa - przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Choroba baastrupa – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Rwa kulszowa w ciąży

Rwa kulszowa w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie

Nerw kulszowy - przyczyny, objawy i leczenie bólu

Nerw kulszowy – przyczyny, objawy i leczenie bólu

Kiedy konieczna jest operacja skoliozy?

Kiedy konieczna jest operacja skoliozy?

dziewczynka na krześle

Gdy rośnięcie u dziecka powoduje ból

Ból pleców ‒ jak sobie pomóc?

Rozciąganie pleców na sportowo

Ćwiczenia na plecy – wzmacniaj je!

gettyimages.com

Ciężki plecak – jak pomóc dziecku?

Jak mamy powinny dbać o kręgosłup?

Kręgosłup kocha siłownię, ale…

dziewczyna na krześle

Wydaje ci się, że masz krótszą nogę? Fizjoterapeutka podpowiada, co za tym stoi

A ty ile masz problemów na karku?

istockphoto.com

5 codziennych zagrożeń dla kręgosłupa

Nie garb się

Nie garb się! Jak skutecznie gimnastykować kręgosłup?

plecy

Jak dbać o kręgosłup, gdy ma się 20, 30, 40 lat?

Najpopularniejsze

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

Sandra Kubicka

Sandra Kubicka: nigdy już nie powiem, że jestem w stu procentach zdrowa, nawet jeśli kiedyś będę czuła się lepiej

„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

cynk w migdałach

Cynk – gdzie go szukać? Poznaj 5 naturalnych źródeł cynku

Kobieta z grypą hiszpanką leży w łóżku

Grypa hiszpanka – przyczyny i objawy. Historia największej pandemii na świecie.

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Kobieta trzymająca się za plecy na dole z powodu bólu pleców

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

sen

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

kobieta trzymająca się obiema rękami z okolice mostka

Co oznacza ból w mostku? Charakter i różne przyczyny dolegliwości

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.