Przejdź do treści

Rezonans magnetyczny kręgosłupa – ile trwa, jak wygląda, cena

Rezonans magnetyczny kręgosłupa – ile trwa, jak wygląda, cena Milan Popovic/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Rezonans magnetyczny kręgosłupa to badanie diagnostyczne służące do utworzenia dokładnego obrazu kręgosłupa i otaczających go tkanek. Jak przygotować się do badania? Ile trwa i jak wygląda rezonans kręgosłupa szyjnego, lędźwiowego lub piersiowego? Co wykrywa? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.

Co to jest rezonans magnetyczny kręgosłupa?

Rezonans magnetyczny (MRI) kręgosłupa jest badaniem wykorzystującym pole magnetyczne i fale radiowe do tworzenia szczegółowych obrazów struktur kręgosłupa i tkanek wokół niego. Uznaje się go za nieinwazyjną i bardzo dokładną metodę diagnostyki zmian w obrębie tego obszaru. Rezonans magnetyczny kręgosłupa można przeprowadzić z wykorzystaniem kontrastu (środka cieniującego) lub bez niego.

Wskazania do przeprowadzenia rezonansu magnetycznego kręgosłupa

Co wykrywa rezonans magnetyczny kręgosłupa i w jakich sytuacjach wykonuje się badanie? Do głównych wskazań zaliczyć można:

  • potrzebę oceny anatomii kręgosłupa,
  • wrodzone defekty kręgów lub rdzenia kręgowego,
  • uraz kości, dysków, więzadeł lub rdzenia kręgowego,
  • podejrzenie choroby dysków lub stawów (powodujących często silne bóle kręgosłupa oraz bóle pleców promieniujące do dolnej części nogi),
  • ucisk lub zapalenie rdzenia kręgowego lub nerwów,
  • infekcja kręgów, dysków, rdzenia lub opon mózgowych,
  • nowotwory kręgów, rdzenia kręgowego, nerwów lub tkanek miękkich w ich obszarze,
  • planowane zabiegi w obrębie kręgosłupa, np. zabieg dekompresji uciskanego nerwu.
Kobieta ćwiczy

Przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego kręgosłupa

Posiadanie wszczepionych implantów (np. rozruszników serca, implantów ślimakowych) jest podstawowym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia rezonansu magnetycznego kręgosłupa. Badania nie wykonuje się także u niektórych pacjentów z protezami stawowymi. Obecność metalowych obiektów, których nie można usunąć z ciała (np. opiłków) również może utrudniać lub uniemożliwiać procedurę. Badania, o ile nie jest to konieczne, nie przeprowadza się u kobiet w ciąży, szczególnie w I trymestrze.

Jak się przygotować do rezonansu magnetycznego?

Przygotowanie do rezonansu magnetycznego kręgosłupa polega przede wszystkim na pozostawieniu przedmiotów, które mogą oddziaływać z polem magnetycznym urządzenia wykorzystywanego do przeprowadzenia badania. Do sali, gdzie wykonywany jest rezonans nie powinno się wnosić:

  • biżuterii, zegarków, okularów, długopisów,
  • przedmiotów metalowych, takich jak m.in. spinki, ubrania z metalowymi suwakami (warto w dniu badania założyć luźną odzież bez metalowych części),
  • wyjmowanych protez dentystycznych,
  • urządzeń elektronicznych, m.in. telefonów.

Przed rezonansem magnetycznym kręgosłupa zazwyczaj nie jest wymagane powstrzymywanie się od spożywania posiłków i napojów ani przyjmowania leków. Może to być jednak zalecone przy wykonywaniu niektórych rodzajów badania – szczegółowe instrukcje zostaną wtedy wcześniej przekazane przez pracowników placówki medycznej wykonującej rezonans.

Kobieta

Jak wygląda rezonans magnetyczny kręgosłupa?

Czego spodziewać się w czasie badania? Oto przebieg rezonansu magnetycznego kręgosłupa krok po kroku:

  1. Pacjent układany jest na ruchomym łóżku do badania.
  2. Łóżko z pacjentem przesuwane jest do wnętrza urządzenia wyglądającego jak tunel z otwartymi końcami.
  3. Specjalista znajdujący się w pomieszczeniu obok monitoruje przebieg badania (może porozumiewać się z pacjentem za pomocą mikrofonu). Osoba badana powinna leżeć całkowicie nieruchomo. Rezonans magnetyczny jest bezbolesny, choć odczuwane może być łagodne nagrzewanie się skanowanego obszaru ciała. W czasie badania pacjent słyszy powtarzające się, głośne stukanie i inne dźwięki wydawane przez urządzenie.
  4. Całe badanie składa się zwykle z kilku serii trwających od kilku sekund do kilku minut.
  5. Po zakończeniu badania radiolog analizuje obrazy i sporządza opis wyników. Powinien on zostać przekazany później lekarzowi zlecającemu rezonans, który w porozumieniu z pacjentem zdecyduje o dalszym sposobie postępowania.
  6. Jeśli pacjent przed badaniem nie otrzymał środka uspokajającego (podaje się go przede wszystkim osobom z klaustrofobią), od razu po zakończeniu rezonansu może wrócić do normalnego funkcjonowania oraz zwyczajowej diety.

Jeśli rezonans magnetyczny wykonywany jest z kontrastem, dodatkowo w przebiegu badania dożylnie wprowadza się środek kontrastujący.

Ile trwa rezonans magnetyczny kręgosłupa?

Czas trwania rezonansu magnetycznego kręgosłupa to zwykle 30 do 60 minut. Jeśli podawany jest kontrast wykonywane będą dodatkowe obrazy, przez co badanie może się wydłużyć o 15-20 minut.

Cena rezonansu magnetycznego kręgosłupa

Cena rezonansu magnetycznego kręgosłupa zależy od placówki wykonującej badanie, liczby odcinków kręgosłupa poddawanych ocenie oraz od użycia lub braku podawania kontrastu. Badanie jednego odcinka kręgosłupa prywatnie wiąże się z wydatkiem 300-600 złotych (cena rezonansu kręgosłupa szyjnego, lędźwiowego i piersiowego w placówkach medycznych jest zwykle taka sama). Rezonans dwóch odcinków to koszt 600-800 zł, a całego kręgosłupa – 1000-1300 zł. Za kontrast zapłacimy dodatkowo 150-300 złotych.

 

Bibliografia:

  1. American College of Radiology, Radiological Society of North America (2019) Spine MRI.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.