Przejdź do treści

Coś ci wpadło do oka? Okulista tłumaczy, co zrobić

Oko kobiety
Coś ci wpadło do oka? Okulistka tłumaczy, co zrobić/Istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Oczy to jedna z najbardziej wrażliwych części naszego ciała, dlatego uczucie „coś nam wpadło do oka” jest szczególnie stresujące. Może to być okruszek, rzęsa, malutki owad, a w skrajnych przypadkach fragment metalu czy drzazga. Jak możemy pomóc sobie w takiej sytuacji? Kiedy konieczna jest wizyta u specjalisty? Wątpliwości w tej kwestii rozwiewa okulista Anna Maria Bilkiewicz-Pawelec. 

Co zrobić, gdy wpadnie nam do oka rzęsa lub drobinka?

Z pierwszą i najmniej groźną sytuacją mamy do czynienia, gdy do oka wpadło nam coś bardzo malutkiego i niezbyt ostrego, na przykład rzęsa czy paproszek. W filmie na youtubowym kanale Powieki okulista Anna Maria Bilkiewicz-Pawelec opisuje najprostszy sposób na usunięcie drobinki:

Bardzo często pomaga nam bardzo delikatne pociąganie za górne i dolne rzęsy. Nie chodzi o to, aby te rzęsy powyrywać. Nie chodzi też o to, aby powieki bardzo mocno od gałki odciągnąć. Jeśli to nie pomaga, a mamy możliwość przemycia wodą, to bardzo zachęcam, aby delikatnie wypłukać worek spojówkowy. Jeśli macie sól fizjologiczną, to jeszcze bardziej jest to wskazane. 

„Wpadło mi coś do oka, ale niczego nie widać”

Dlaczego mimo, że drobinka w oku ma mikroskopijny rozmiar, jej obecność powoduje tak duży ból? Okulista tłumaczy:

Ponieważ rogówka jest najbardziej unerwioną częścią naszego ciała, jakiekolwiek mikrourazy, zadrapania czy skaleczenia są bardzo bolesne.

Z powodu tej wrażliwości możliwe, że nawet po usunięciu ciała obcego z oka, wciąż będziemy odczuwać dyskomfort. Co zrobić, gdy te objawy nie ustają i nie pozwalają nam normalnie funkcjonować?

Często zdarza się, że wpada wam coś do oka i rysuje rogówkę, czyli powoduje zerwanie zewnętrznej warstwy rogówki. Cały czas macie takie uczucie ciała obcego. Na kontroli okulistycznej okazuje się, że tam już dawno niczego nie ma, natomiast rogówka jest podrapana. Takie zadrapania rogówki goją się w ciągu 48 godzin, czasami do 72, i wymagają stosowania antybiotyku w maści lub kroplach.

freepik

Ciało obce w oku – kiedy musi usunąć je okulista?

U panów, którzy wykonują prace remontowo-budowlane, bardzo często ciałem obcym jest metal. Takie ciało obce wymaga konsultacji okulistycznej i usunięcia. Usuwanie ciała obcego jest bezbolesne, po podaniu kropli rogówka jest zupełnie znieczulona. Należy jednak ze mną współpracować, to znaczy położyć głowę na maszynce, a ja za pomocą narzędzi ciało obce usuwam – tłumaczy okulista Anna Maria Bilkiewicz-Pawelec.

Wpadnięcie do oka twardej i ostrej drobinki najczęściej towarzyszy używaniu narzędzi taki jak szlifierka wiertarka czy spawarka. Panowie, który pracują z nimi co dzień, zapewne mają już za sobą lub znają z bliskiego otoczenia takie sytuacje. Oprócz oczywistego dyskomfortu do najważniejszych objawów ciała obcego w oku zaliczamy:

Trzeba pamiętać, że metalowe czy drewniane ciało obce samo „nie wyleci”. Konieczna jest niezwłoczna wizyta u okulisty lub jeśli do zdarzenia doszło w weekend czy wieczorem – na ostrym dyżurze okulistycznym. W innym wypadku dojdzie do stanu zapalnego spojówek lub rogówki, a tym samym zaostrzenia objawów. Czas ma tutaj duże znaczenie, dlatego lepiej nie zwlekać.

Po usunięciu ciała obcego z oka musimy być przygotowani, że dyskomfort powróci. Gdy krople znieczulające przestaną działać oko najprawdopodobniej zacznie boleć, co jest zupełnie naturalne ze względu na jego unerwienie. W niektórych przypadkach okulista może więc zalecić stosowanie doustnych środków przeciwbólowych. Ponadto po zabiegu zazwyczaj stosuje się krople z antybiotykiem lub wspomagające regenerację. Założenie opatrunku jest kwestią indywidualną.

Palec w oku – co robić?

Rodzice małych pociech bardzo często przychodzą do okulisty ponieważ podczas zabawy dziecko włożyło komuś palec do oka. Rogówka jest podrapana. Goi się najczęściej w ciągu 72 godzin i wymaga stosowania antybiotyków. Niestety takie urazy paznokciem bardzo często prowadzą do zespołu nawracających erozji. Wymaga to już konsultacji okulistycznej. Ten zespół charakteryzuje się tym, że pomimo prawidłowego wygojenia rogówki, po kilku tygodniach lub po kilku miesiącach mamy takie nawracające objawy – tak jakby coś tam było. 

Zespół nawracających erozji zwykle wynika z powstania ubytku w nabłonku rogówki. Leczenie tego schorzenia może polegać na stosowaniu maści i kropli o właściwościach nawilżających i odkażających. W ten sposób zapobiegamy nawrotom erozji. Jeśli leczenie farmakologiczne nie przynosi skutków, stosuje się soczewki kontaktowe, a także metody chirurgiczne i laserowe. Wiele zależy od przyczyn pojawienia się zespołu oraz ogólnej kondycji organizmu, dlatego w każdym przypadku terapia może mieć nieco inny przebieg.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.