Przejdź do treści

Zioła, które wspierają zdrowie intymne kobiet. Przekonaj się, ile dobrego mogą dla ciebie zrobić!

Zioła, które wspierają zdrowie intymne kobiet /fot. Pexels
Zioła, które wspierają zdrowie intymne kobiet /fot. Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Panaceum na kobiece dolegliwości możemy znaleźć we własnym… ogródku. Zioła, które często mamy pod ręką, wspierają zdrowie intymne, łagodzą ból brzucha oraz piersi w trakcie menstruacji, działają odprężająco, pomagają przy obfitych krwawieniach oraz są pomocne dla kobiet, które przechodzą menopauzę. O jakich roślinach mowa? Sprawdź, które wykazują dobroczynny wpływ na kobiece dolegliwości.

Liść Damiana to nie tylko cenny afrodyzjak

Liść Damiana to wciąż niedocenione zioło, które wykorzystywane jest najczęściej przy podkręcaniu libido. Zioło to cechuje się jednak wieloma zdrowotnymi właściwościami, które są wykorzystywane w medycynie od lat. Liść Damiana nie tylko koi nerwy, ale także przynosi wiele zdrowotnych korzyści dla kobiet. To dobry wybór dla tych z nas, które zmagają się np. z ciężkim PMS.

Zioła te warto stosować również przed okresem, ponieważ zioło to reguluje miesiączkę oraz pomaga złagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Ponadto liście Damiana utrzymują narządy rozrodcze w dobrym stanie, a także równoważą poziom hormonów w organizmie. To jednak nie są jedyne zalety tego egzotycznego zioła. Damiana działa również przeciwzapalnie, przez co poleca się, aby sięgać po nią w przypadku podrażnienia błon śluzowych. Będzie także cenną pomocą, działając dezynfekująco na drogi moczowe.

Kozieradka łagodzi objawy menopauzy

Wspomniany już ekstrakt z kozieradki warto suplementować, ponieważ jej wpływ na zdrowie kobiet bywa nieoceniony. Kozieradka ma szerokie i zróżnicowane działanie, które wpływa pozytywnie na właściwie cały organizm.

Ta niepozorna roślina nie tylko zmniejsza odczucie dyskomfortu przed miesiączką i łagodzi jej przebieg. Bogata jest również w związki podobne w budowie i działaniu do estrogenu, które łagodzą przykre dolegliwości związane z menopauzą. Nasionom kozieradki przypisuje się właściwości przeciwzapalne, porównując ich działanie do standardowego działania leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Dawniej kozieradka służyła także do pobudzania laktacji u kobiet, przez zwiększanie wydzielania diosgeniny, która jest odpowiedzialna za produkcję kobiecego mleka.

Niepokalanek mnisi panaceum na bóle menstruacyjne

Po niepokalanek mnisi warto sięgnąć, kiedy dokuczają nam częste i uporczywe bóle menstruacyjne. Zioło to pomoże także przy obfitych krwawieniach oraz nieregularnych cyklach miesiączkowych. Złagodzi objawy napięcia przedmiesiączkowego, jak również rozprawi się z bólem piersi przed menstruacją. Warto jednak pamiętać, że dobroczynny wpływ niepokalanka można odczuć dopiero po dłuższym stosowaniu. Dobrze jest więc stosować go regularnie minimum przez cztery tygodnie, by cieszyć się jego cennymi właściwościami.

Szafran rozprawi się z PMS

To zioło charakteryzuje się bogactwem właściwości. Sprawdzi się idealnie m.in. przy zwalczaniu objawów PMS. Wpływa również pozytywnie na układ krążenia, dzięki czemu działa też przeciwbólowo. Ta najcenniejsza przyprawa świata jest ceniona również jako afrodyzjak.

Aksamitka – sięgnij po nią przy infekcjach

Aksamitka szczyci się bogactwem fitoncydów, które nazywane są roślinnymi antybiotykami. Spożywana systematycznie działa bakteriobójczo oraz hamuje rozwój grzybów z rodzaju Candida. Jest bowiem nie tylko pomocna przy infekcjach związanych z przeziębieniem. Warto zwrócić na nią uwagę także przy infekcjach moczowo-płciowych. Mogą po nią sięgnąć również kobiety w trakcie menopauzy. Dzięki działaniu estrogennym i antyandrogennym pomoże przy niedoczynności jajników w tym czasie.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.