Przejdź do treści

Kiedy wykonać badanie hormonów? Menopauza to dobry moment

Czy badanie hormonów przy menopauzie jest ważne?  Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Mimo że menopauza jest naturalnym procesem, to zachodzące wówczas w organizmie zmiany hormonalne bywają dokuczliwe. U 1. proc. kobiet są one odczuwane już od 40. roku życia i określa się je mianem perimenopauzy, czyli czasu, który poprzedza właściwe klimakterium. Jakie badania hormonalne przy menopauzie warto wykonać? Jakie wyniki uznawane są za nieprawidłowe? 

Jakie hormony warto zbadać w okresie menopauzy? 

Menopauza jest procesem wygaszania czynności osi podwzgórze-przysadka-jajnik. W następstwie tego ustają krwawienia miesiączkowe i owulacja. Proces ten wynika z zachodzących w organizmie przemian hormonalnych. Poziom FSH (hormonu folikulotropowego) zwiększa się nawet trzydzieści razy, a LH (hormonu luteinizującego) – ośmiokrotnie. Natomiast poziom estradiolu (a dokładnie – 17beta-estradiolu) i progesteronu stopniowo spada. 

To właśnie ostatnie z wymienionych hormonów odpowiadają za dokuczliwe symptomy okołomenopauzalne. A ponieważ spowolnienie uwalniania 17beta-estradiolu przez jajniki następuje już po 40. roku życia, przez to i objawy klimakterium mogą być odczuwane nawet 13 lat przed tym, jak jajniki przestaną być aktywne.

Tabela norm hormonów płciowych w okresie menopauzy 

W poniższej tabeli zaprezentowane zostały normy dla hormonów, które warto zbadać w okresie okołomenopauzalnym. Dla lepszego zobrazowania zachodzących zmian zostały one porównane z zakresami referencyjnymi dla kobiet regularnie miesiączkujących (badanie w fazie folikularnej):

Nazwa hormonu 

Zakres referencyjny u kobiety miesiączkującej 

Zakres referencyjny u kobiety po menopauzie 

LH (hormon luteinizujący) 

2,4-12,6 mlU/ml 

7,7-58,5 mlU/ml 

FSH (hormon folikulotropowy) 

3,5-12,5 mIU/ml 

25,8-134,8 mlU/ml 

Estradiol (E2) 

84-970 pg/ml 

20-30 pg/ml 

Progesteron 

0,28-0,72 ng/ml 

0,05-1,26 ng/ml 

 Jak widać, dla menopauzy charakterystyczne są wzrosty LH i FSH (zaburzenia proporcji między nimi) przy jednoczesnym spadku progesteronu i estradiolu. To właśnie szczególnie wysoki przyrost FSH jest wykorzystywany jako ważny wskaźnik postępującego klimakterium. Jego stężenie wykrywają domowe testy na menopauzę, które kupisz w aptece za ok. 15-20 zł.

Tabela norm hormonów tarczycowych 

W okresie menopauzy często dochodzi do rozwoju zaburzeń funkcjonowania tarczycy. Najczęściej diagnozowanymi chorobami są nadczynność i niedoczynność gruczołu. W związku z tym endokrynolodzy zalecają, aby nie ograniczać diagnostyki wyłącznie do badań hormonów steroidowych (płciowych), ale też sprawdzić te ważne dla funkcjonowania gruczołu tarczowego. W poniższej tabeli zaprezentowane zostały zakresy referencyjne badań istotnych w diagnostyce schorzeń tarczycy:

Nazwa hormonu 

Zakres referencyjny u kobiety po menopauzie 

LH (hormon luteinizujący) 

7,7-58,5 mlU/ml 

FSH (hormon folikulotropowy) 

25,8-134,8 mlU/ml 

Estradiol 

20-30 pg/ml 

Progesteron 

0,05-1,26 ng/ml 

Jak zbadać poziom hormonów? 

Jeśli zauważysz, że twoje miesiączki stają się coraz bardziej nieregularne i skąpe, zdecyduj się na badania hormonalne. Udaj się do laboratorium w pierwszym tygodniu nowego cyklu miesiączkowego (najlepiej między 3. a 5. dniem fazy folikularnej). Jeśli poza badaniem poziomu hormonów płciowych zdecydujesz się także na analizę stężenia T3, T4 i TSH, odwiedź laboratorium na czczo. Ostatni posiłek zjedz 12-14 godzin przed diagnostyką. Wszystkie badania wykonywane są na podstawie próbki krwi pobranej z żyły łokciowej.

Ile kosztuje badanie hormonów? 

Pakiet badań hormonalnych przy menopauzie nie należy do najtańszych. Za oznaczenie stężenia hormonów steroidowych (estradiolu, progesteronu, LH i FSH) zapłacisz około 130 zł (każde badanie kosztuje ok. 30-35 zł). Jeśli zdecydujesz się na dodatkowy pakiet tarczycowy (T3, T4, TSH), musisz liczyć się z dodatkowym kosztem na poziomie ok. 90 zł (każde badanie kosztuje ok. 25-30 zł). Pamiętaj jednak, że jeśli podczas wizyty refundowanej otrzymasz od lekarza skierowanie do laboratorium, wówczas koszty badań zostaną również zrefundowane. 

 

Bibliografia:

  1. Bielawska-Batorowicz E., Cieślik I., Cwalina E., Rola płci i wieku w tworzeniu obrazu kobiety w okresie menopauzy, Przegląd Menopauzalny 2003, nr 6, s. 68-73.
  2. Matuszek B., Paszkowski T., Nowakowski A., Wybrane problemy tyreologiczne w okresie menopauzy – kiedy i jak leczyć?, Przegląd Menopauzalny 2010, nr 2, s. 63-66.
  3. Rzewuska N., Okres przekwitania u kobiet. Hormonalna terapia wieku menopauzalnego, Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.