Przejdź do treści

Czy kamień, który osiada się w czajniku, jest groźny dla naszego zdrowia? Wyjaśnia Mama Chemik

Kobyieta nalewa wodę do kubka z czajnika
Czy kamień, który osiada się w czajniku jest groźny dla naszego zdrowia? Wyjaśnia Mama Chemik/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Czy picie kranówki jest zdrowe? Czy kamień, który osadza się w czajniku, nam również szkodzi? W sklepach można znaleźć wiele filtrów do wody. Czy warto ich używać? Z tymi pytaniami postanowiła zmierzyć się chemiczka Sylwia Panek, znana w mediach społecznościowych jako Mama Chemik. 

Zaglądasz do czajnika i widzisz osadzony kamień. Odkamienianie pomaga jedynie na krótką chwilę, więc zastanawiasz się, czy biały osad ci szkodzi?  Z tematem zmierzyła się chemiczka Sylwia Panek. Na swoim profilu w mediach społecznościowych „Mama Chemik” specjalistka stara się przekazywać wiedzę, która każdej z nas przyda się na co dzień. Jak sama o sobie pisze, „Uczę chemii, ale nie takiej szkolnej, tylko tej życiowej. Tego, co wszyscy powinniśmy wiedzieć, bo chemia jest wszędzie wokół nas…”. Tym razem pod lupę wzięła kamień i twardą wodę.

Ostatnio uświadomiłam sobie, że wiele osób nie wie czym jest kamień, który osadza się w czajniku. Wygląda nieatrakcyjnie, więc nie dziwię się że powoduje niechęć i obrzydzenie. Co więcej kamień na naszych domowych urządzeniach powoduje ich szybsze psucie. Właśnie dlatego producenci tworzą filtry do wody, które mają za zadanie zmniejszenie twardości wody lub specjalne produkty usuwające kamień – pisze ekspertka.

Ciepła woda z cytryną na czczo? A może zimna? Sprawdź!

Kamień w wodzie – czym jest?

Kamień w wodzie to wytrącone związki wapnia i magnezu, które w trakcie podgrzewania tworzą osad np. w czajniku. Woda o podwyższonym stopniu twardości występuje w ok 80 proc. gospodarstw domowych. Czy jest się czym martwić? Jak twarda woda działa na organizm?

Ale czym jest ten kamień? To nierozpuszczalne węglany wapnia i magnezu, które powstają między innymi w trakcie gotowania wody.

Twarda woda to z kolei woda zawierająca duże ilości jonów magnezu i wapnia. Jonów, które są nam potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Te dwa pierwiastki pełnią bardzo ważną rolę w naszym organizmie: zapewniają prawidłową pracę układu nerwowego i mięśniowego, wspomagają pracę serca, a także wzmacniają nasze kości. Co ciekawe, ich przyswajalność z wody jest dużo większa niż z pożywienia.

Dlatego jeżeli macie w domu twardą wodę nie musicie się jej bać, możecie pić ją prosto z kranu, bez filtrowania. Kamień, który osadza się w czajniku nie będzie osadzał się w naszych organizmach

– wyjaśnia chemiczka.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Ostatnio uświadomiłam sobie, że wiele osób nie wie czym jest kamień, który osadza się w czajniku. Wygląda nieatrakcyjnie, więc nie dziwię się że powoduje niechęć i obrzydzenie. Co więcej kamień na naszych domowych urządzeniach powoduje ich szybsze psucie. Właśnie dlatego producenci tworzą filtry do wody, które mają za zadanie zmniejszenie twardości wody lub specjalne produkty usuwające kamień. Ale czym jest ten kamień? To nierozpuszczalne węglany wapnia i magnezu, które powstają między innymi w trakcie gotowania wody. Twarda woda to z kolei woda zawierająca duże ilości jonów magnezu i wapnia. Jonów, które są nam potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Te dwa pierwiastki pełnią bardzo ważną rolę w naszym organizmie: zapewniają prawidłową pracę układu nerwowego i mięśniowego, wspomagają pracę serca, a także wzmacniają nasze kości. Co ciekawe, ich przyswajalność z wody jest dużo większa niż z pożywienia. Dlatego jeżeli macie w domu twardą wodę nie musicie się jej bać, możecie pić ją prosto z kranu, bez filtrowania. Kamień, który osadza się w czajniku nie będzie osadzał się w naszych organizmach. A już niebawem na blogu pojawią się kolejne wpisy o dzbankach filtrujących, z których dowiecie się jeszcze więcej w tym temacie. Ostatnio zgłębiam ten temat pod każdym kątem więc mam nadzieję, że będziecie zadowoleni 😉 Przy okazji zastanawiam się czy zdjęcie wnętrza czajnika elektrycznego dobrze wyraża moją codzienność, bo dziś taki temat na #instawtorek a ja przecież na zmianę sprzątam (dziś będę ten czajnik odkamieniać) i piszę dla Was o wodzie, więc taka moja #codzienność 😉 Miłego dnia!!! __________________ #twardawoda #kamieńwczaniku #osad #kamień #czajnik #woda #jakośćwody #wodazkranu #wodamineralna #wiemcopiję #chemia #zdrowachemia #mamachemik #mamachemikofiltrowaniu #wiemcojem #ciekawostki #zdrowaja #zdrowie #zdrowarodzina

Post udostępniony przez Sylwia Panek (@mama.chemik)

Warto też pamiętać, że woda z kranu spełnia wszystkie wymogi Światowej Organizacji Zdrowia. Jest przebadana, czysta mikrobiologicznie i zawiera naturalne składniki mineralne. Czystości wody w wielu przedsiębiorstwach chronią również małże, które zamykają muszle, gdy wyczują jakiekolwiek skażenie. Nie ma zatem czego się obawiać.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.