6 min.
Co oznacza biały nalot na języku i jak go usunąć?

Biały nalot na języku – co oznacza i jak go usunąć? Istock.com
Biały nalot na języku nie musi być groźny, ale jeśli biały język nie zmienia koloru i pojawiają się też inne objawy, warto poznać tego przyczyny. Dowiedz się, co oznacza biały osad na języku i jak się go pozbyć.
Spis treści
Co oznacza biały nalot na języku?
Biały nalot na języku może stanowić cenne źródło informacji o aktualnym stanie zdrowia. Może świadczyć o niedoborach składników mineralnych, stanie zapalnym jamy ustnej lub problemach z układem pokarmowym. Niekiedy wystarczy lepiej zadbać o higienę lub zmienić nawyki żywieniowe. Może wystąpić u osób w każdym wieku, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Warto wiedzieć, o czym świadczy i jak pozbyć się białego nalotu na języku.
Biały język występuje u człowieka fizjologiczne i nie świadczy o żadnym procesie patologicznym. Niepokój powinna wzbudzić sytuacja, kiedy jest go znacznie więcej lub zmieniła się jego konsystencja. Najczęstsza przyczyna białego nalotu na języku u dzieci i dorosłych to nieprawidłowa lub niedostateczna higiena jamy ustnej. Należy pamiętać, że podczas szczotkowania zębów konieczne jest mycie także języka (od tyłu do przodu). W tym celu można wykorzystać szczoteczkę ze specjalną gumową nakładką. Zapobiega ona namnażaniu się bakterii.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Jakie są przyczyny osadu na języku u dorosłego?
Do białego nalotu na języku przyczynia się częste stosowanie płynów do płukania ust, które mają w składzie nadtlenek wodoru (wodę utlenioną). Można zaobserwować go także po wypiciu kawy lub mocnej herbaty. U osób, które palą papierosy, często pojawia się biały nalot na języku i kwaśny smak w ustach, zwłaszcza rano. Jest on wynikiem działania substancji drażniących. Należy pamiętać, że u palaczy taki objaw może świadczyć o leukoplakii, czyli rogowaceniu komórek, które jest uznawane za zmianę przedrakową. Inne przyczyny białego nalotu na języku to:
- infekcje grzybicze jamy ustnej,
- nieodpowiednie nawyki żywieniowe,
- odwodnienie,
- infekcje górnych dróg oddechowych,
- przyjmowanie antybiotyku,
- cukrzyca,
- przerost migdałka gardłowego,
- kiła,
- dur brzuszny,
- anemia,
- choroby układu pokarmowego,
- niedobory składników odżywczych.
Przyczyny białego nalotu na języku u dzieci
Przyczyną białego nalotu na języku u dzieci jest najczęściej nieprawidłowa higiena jamy ustnej, zwłaszcza w przypadku, gdy brak jeszcze uzębienia. Sprzyja to pozostawaniu resztek strawionego pokarmu na powierzchni języka, a to z kolei może powodować infekcje grzybicze, np. pleśniawki. Niepokojące objawy to gęsty, biały nalot o konsystencji twarożku, a także ból, pieczenie i niechęć do jedzenia.
Biały nalot na języku u niemowlaka karmionego piersią jest zwykle spowodowany pozostawaniem resztek mleka. Małe dzieci nie produkują jeszcze wystarczającej ilości śliny, dlatego w jamie ustnej pojawia się osad. Aby zapobiegać namnażaniu się bakterii, warto przemywać język i dziąsła niemowlaka gazikiem nasączonym przegotowaną wodą.
Biały nalot na języku a choroby ogólnoustrojowe
-
Biały nalot na języku a leukoplakia (rogowacenie białe). Jest to choroba jamy ustnej występująca najczęściej u palaczy. W jej przebiegu dochodzi do nadmiernego rogowacenia skóry i błon śluzowych języka oraz policzków. W jamie ustnej pojawiają się białe, opalizujące plamy lub smugi, którym towarzyszą zbite warstwy zrogowaciałych komórek. Taki stan jamy ustnej u osób palących papierosy jest najczęściej oznaką tworzenia się zmian nowotworowych w organizmie.
-
Biały osad na języku a szkarlatyna (płonica). To jeden z pierwszych objawów tej choroby. Po pewnym czasie dochodzi do oddzielenia się warstwy białego osadu i pojawia się charakterystyczny symptom dla tej choroby – malinowy język.
-
Biały nalot na języku a dur brzuszny. W przebiegu duru brzusznego dochodzi do pokrycia języka białoszarym osadem. Nie pokrywa on czubka oraz brzegów języka, które są intensywnie czerwone.
- Biały język a kiła. Kiła to choroba przenoszona drogą płciową. Białoszary osad na języku pojawia się w jej drugim stadium.
Czy ból gardła i biały nalot na języku są niebezpieczne?
Biały nalot na języku, ból gardła i często wysoka gorączka mogą świadczyć o anginie. Jest to infekcja bakteryjna obejmująca migdałki podniebienne, które również są pokryte białym osadem. W takim przypadku konieczne jest udanie się do lekarza i zastosowanie antybiotykoterapii.
Warto także pamiętać, że może wystąpić nieprzyjemny posmak w ustach i biały nalot na języku po antybiotyku. Jest to spowodowane drażniącym działaniem substancji leczniczej i osłabieniem odporności. Jeżeli nalot stanie się gruby, a w jamie ustnej pojawią się bolesne zmiany, najprawdopodobniej doszło do infekcji grzybiczej, która jest częstym powikłaniem antybiotykoterapii.
Biały nalot na języku a grzybica jamy ustnej
Biały, gruby nalot na języku, często o konsystencji twarożku, który rozprzestrzenia się na gardło, podniebienie i przełyk, a także sprawia dolegliwości bólowe, świadczy o zakażeniu grzybiczym. Odpowiada za nie grzyb Candida albicans. Przyczyną infekcji jest często osłabienie organizmu, nieprawidłowa dieta (produkty bogate w cukier), antybiotykoterapia. Leczenie grzybiczego białego nalotu na języku polega na stosowaniu leków przeciwgrzybiczych i zmianie sposobu odżywiania.
Jak usunąć nalot na języku?
Biały nalot na języku może być prawdziwym utrapieniem. Jak się go pozbyć? W tym celu stosuje się leki przeciwgrzybicze, osłonowe oraz płukanki antyseptyczne. Konieczna jest więc wizyta u lekarza. Terapię może wspomóc leczenie białego nalotu na języku domowymi sposobami, które obejmuje:
- spożywanie minimum 2 litrów wody dziennie,
- picie kwaśnych soków lub jedzenie kwaśnych owoców,
- płukanie jamy ustnej szałwią i olejem kokosowym,
- ograniczenie jedzenia produktów mlecznych, pszennych i słodkich,
- prawidłową higienę jamy ustnej,
- zaprzestanie palenia tytoniu.
Bibliografia:
- Zdrojewicz Z., Majewski J., Pająk J., Sycz R., Język prawdę ci powie, czyli język jako narzędzie diagnostyczne wielu chorób, Medycyna Rodzinna, 3/2017.
- N. Szeląg, Halitoza, „Asysta Dentystyczna”, nr 4, 2016.
- Pilarska M., Stany zapalne gardła, ”Apteka Media”, 2014.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz
Zaciekawił Cię ten artykuł? Poleć go znajomym!
Zobacz także

„Bodyshaming to jest czysta nienawiść”. Ola Serocka o swoich zmaganiach z zaburzeniami odżywiania

„Bez światła nasz mózg przestaje normalnie funkcjonować”. O tym, jak odróżnić chandrę od depresji sezonowej, mówi psychiatra Anna Antosik-Wójcińska

„Boli mnie gardło, powoli tracę głos”. Pierwsza pomoc w bólu gardła
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

31.01.2023
Kamila Belczyk-Panków dostała nerkę od swojej mamy. „Nie chciałam jej narażać. A dla niej to było naturalne. Dziś żyję każdym dniem”

28.01.2023
Pozostawiano macicę niezaszytą, uważając, że zrośnie się dzięki naturalnym skurczom. Jak kiedyś robiono cesarskie cięcie

25.01.2023
„Kiedy usłyszałam diagnozę, pomyślałam sobie: Czyli że co? Ja za pół roku umrę? Mam 28 lat!”. Rozmawiamy z Patrycją Lisiecką, która stworzyła projekt fotograficzny Młode z Rakiem

24.01.2023