Przejdź do treści

Kapsułka endoskopowa zastąpi gastroskopię i kolonoskopię? „Naszym celem jest, by badanie można było przeprowadzić całkowicie zdalnie w warunkach domowych”

Kapsułka endoskopowa / fot. zespół BioCam
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

– Dążymy do tego, żeby pacjent nawet nie musiał pojawiać się osobiście w placówce medycznej: po krótkim zdalnym wywiadzie z lekarzem będzie mógł odebrać w aptece albo w paczkomacie przesyłkę z kapsułką do połknięcia. Zdjęcia z kapsułki automatycznie trafiają do platformy telemedycznej w chmurze, gdzie algorytmy sztucznej inteligencji analizują je klatka po klatce, określając dokładną lokalizację w przewodzie pokarmowym oraz rodzaj zmiany zdrowotnej, po czym lekarz dostaje informację, na które odcinki badania ma zwrócić swoją uwagę – tłumaczy Maria Kivachuk z firmy BioCam, której specjaliści pracują nad kapsułką endoskopową.

 

Agnieszka Łopatowska: Gastroskopia i kolonoskopia to jedne z najbardziej nieprzyjemnych badań. Dzięki kapsułce endoskopowej będą zupełnie inaczej odczuwalne przez pacjentów. Czy uda się je „odczarować”?

Maria Kivachuk: W przypadku gastroskopii, a zwłaszcza kolonoskopii, kluczowym problemem społecznym jest brak chęci do badania się, ludzie nie chcą korzystać nawet z darmowych programów badań przesiewowych. W zależności od regionu zgłaszalność na badania w ramach darmowego Programu Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego jest na poziomie 13-17 procent. W planach długoterminowych mamy umożliwienie wykonywania biopsji za pomocą naszej kapsułki i pobierania wycinków histopatologicznych.

Natomiast jeśli nasza kapsułka ma zachęcić do wstępnego przebadania się, a następnie w razie potrzeby do przeprowadzenia dużo bardziej inwazyjnego tradycyjnego badania endoskopowego z biopsją, to realnie możemy spowodować wzrost wykonywania tych najbardziej nieprzyjemnych badań. Naszym celem jest, żeby takie badanie można było przeprowadzić całkowicie zdalnie w warunkach domowych.

Dążymy do tego, żeby pacjent nawet nie musiał pojawiać się osobiście w placówce medycznej: po krótkim zdalnym wywiadzie z lekarzem będzie mógł odebrać w aptece albo paczkomacie przesyłkę z kapsułką do połknięcia. Zdjęcia z kapsułki automatycznie trafiają do platformy telemedycznej w chmurze, gdzie algorytmy sztucznej inteligencji analizują je klatka po klatce, określając dokładną lokalizację w przewodzie pokarmowym oraz rodzaj zmiany zdrowotnej, po czym lekarz dostaje informację, na które odcinki badania ma zwrócić swoją uwagę.

Jak to się stało, że BioCam zajął się pracą nad kapsułką?

Pomysł należy do naszego współzałożyciela prof. Marka Langnera. Po analizie rynku okazało się, że metoda badania przewodu pokarmowego z użyciem kapsułki nie jest spopularyzowana, nawet w krajach, gdzie jest znacznie łatwiej dostępna niż w Polsce. Obecne do tej pory na rynku konkurencyjne kapsułki endoskopowe są dedykowane pod konkretne odcinki układu pokarmowego, głównie jelito cienkie. Naszą wizją było stworzenie nisko inwazyjnego rozwiązania do diagnostyki całego układu pokarmowego w warunkach domowych wspieranego sztuczną inteligencją.

Kapsułka endoskopowa jest wielkości większej witaminy czy suplementu diety, ma 28 mm długości. Dzięki bardzo śliskiej biokompatybilnej otoczce bardzo łatwo się ją połyka. W środku ma obiektyw, cztery lampki LED, baterię i całą elektronikę

Ile ośrodków na świecie pracuje nad podobnym rozwiązaniem?

Kapsułka endoskopowa nie jest rozwiązaniem nowym, prace nad nią na rynku światowym trwają od 20 lat. Obecnie na rynku są dostępne kapsułki endoskopowe produkowane w Azji oraz Ameryce Południowej. Natomiast tak jak mówiłam, większość z nich jest w stanie zobrazować tylko jeden odcinek układu pokarmowego, głównie jelito cienkie, do którego nie dosięgają kamery endoskopowe wprowadzane metodą tradycyjną. Pandemia w szczególności pokazała, jak ważna jest dostępność do świadczeń, dlatego kolejnym wyróżnieniem kapsułki BioCam na tle konkurencji będzie możliwość przeprowadzenia zdalnego badania. Wierzymy, że nasza technologia może zrewolucjonizować rynek endoskopii przewodu pokarmowego.

Z czego składa się kapsułka?

Kapsułka endoskopowa jest wielkości większej witaminy czy suplementu diety, ma 28 mm długości. Dzięki bardzo śliskiej biokompatybilnej otoczce bardzo łatwo się ją połyka. W środku ma obiektyw, cztery lampki LED, baterię i całą elektronikę. W przyszłości planujemy implementację kolejnych sensorów i aktuatorów.

Badanie wygląda tak, że kapsułka jest połykana przez pacjenta z niewielką ilością wody, przechodzi przez cały układ pokarmowy, od przełyku do samego końca, i robi zdjęcia – docelowo około 60 tysięcy. Zdjęcia są wysyłane najpierw do aplikacji mobilnej w telefonie pacjenta, a stamtąd do platformy telemedycznej w chmurze, gdzie wykorzystujemy sztuczną inteligencję do analizy wszystkich zdjęć. Nasze algorytmy mają wesprzeć lekarza w procesie diagnostycznym. Sztuczna inteligencja nie ma na celu zastąpienia lekarza, ale dzięki niej możemy skrócić czas analizy badania do 30 minut. Pozwala też przeanalizować tak dużą liczbę zdjęć, co byłoby niemożliwe w przypadku „ręcznej” analizy przez lekarza.

Jak długo kapsułka wędruje po organizmie pacjenta?

To zależy od perystaltyki jelit oraz metabolizmu każdej osoby. Średnio takie badanie powinno trwać 10-12 godzin, po czym kapsułka zostanie naturalnie wydalona z organizmu dzięki temu, że przemieszcza się jak zwykły posiłek. Może zostać wydalona tym samym dniu, ale też w ciągu kolejnych kilku dni.

Czy pacjenci mają obawy, że kapsułka w nich zostanie?

Sama kapsułka nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. W przypadku potencjalnego utknięcia kapsułki bądź przeoczenia momentu jej wydalenia przez dłużej niż tydzień od przeprowadzenia badania, wykonywane jest badanie RTG, po czym pacjent musi zażyć dodatkowy lek na pobudzenie perystaltyki jelit. Dzięki specjalnej otoczce kapsułka nie ma możliwości strawienia przez soki trawienne czy wejść w reakcję z tkankami.

Chcemy, żeby badanie kapsułką endoskopową było w cenie pakietu badań endoskopowych metodą tradycyjną, czyli gastroskopii i kolonoskopii, w tym momencie przewidywany koszt badania to 1000-1200 zł. Celujemy, żeby nasza kapsułka była ogólnodostępna, dlatego długoterminowo dążymy do uwzględnienia takiego badania w programach refundacyjnych oraz przesiewowych

Co dzieje się z nią później?

Kapsułka jest jednorazowego użytku. Jako urządzenie elektroniczne podlega specjalnym wymogom recyklingu, jak baterie czy telefon komórkowy, ale nie możemy zagwarantować, że część z nich nie trafi do kanalizacji.

Jakie będą koszty takiego badania?

Chcemy, żeby badanie kapsułką endoskopową było w cenie pakietu badań endoskopowych metodą tradycyjną, czyli gastroskopii i kolonoskopii, w tym momencie przewidywany koszt badania to 1000-1200 zł. Celujemy, żeby nasza kapsułka była ogólnodostępna, dlatego długoterminowo dążymy do uwzględnienia takiego badania w programach refundacyjnych oraz przesiewowych.

Aktualnie jesteśmy na etapie prac badawczo-rozwojowych produktu oraz eksperymentu medycznego, w ramach którego testujemy technologię na pacjentach pod nadzorem lekarzy we wrocławskiej placówce medycznej. Drugi eksperyment medyczny planujemy przeprowadzić w marcu, zarówno we Wrocławiu, jak i w Warszawie. Kolejnym krokiem będą badania kliniczne, uzyskanie certyfikacji CE wyrobu medycznego, po czym będziemy mogli wdrożyć nasze badanie na terenie całej Europy. Planowany termin wejścia kapsułki na rynek to początek roku 2024.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Badanie SHBG – kiedy się je wykonuje i jak się do niego przygotować?

Dieta bogatoresztkowa – na czym polega i kiedy ją stosować?

Ciężarna leży na badaniu u lekarki

Najnowocześniejsze nieinwazyjne testy prenatalne nowej generacji będą dostępne w warszawskim Szpitalu Południowym

Dieta bezglutenowa - dla kogo, efekty, co jeść?

Dieta bezglutenowa – dla kogo jest wskazana i co jeść?

Kobiety w laboratorium

Biobójcze nanokompozyty pomogą w walce z drobnoustrojami. Niezwykłe dokonanie naukowców z PAN

Kobieta

W wykrywaniu lęku pomoże badanie krwi? Nadchodzi rewolucja w profilaktyce zdrowia psychicznego

Przelewanie w brzuchu – czy jest normalne? Co może oznaczać uczucie przelewania wody w brzuchu?

„Jako pielęgniarka zawsze starałam się ulżyć pacjentom w cierpieniu. Ale gdy sama zachorowałam, nie mogłam poradzić sobie ze strachem” – mówi Iwona Michalczuk, która chorowała na nowotwór trzonu macicy

Nie chcesz, żeby twój mózg się szybko starzał? Wyśpij się!

„Mnie to nie dotyczy”. Na pewno? „Film opowiada moją własną, prawdziwą historię” – pisze Aga Szuścik

Rod Stewart

Rod Stewart sfinansował badania przypadkowych pacjentów. „Zapłacę za tyle, ile zdołam”

Tabletki dojelitowe – czym są i kiedy się je stosuje?

Komórki dendrytyczne w leczeniu chorób nowotworowych. Czy to przyszłość onkologii?

kiszonki

Top 10 produktów na leniwe jelita

Męczą cię zaparcia? Zobacz, jakie produkty powinnaś jeść, aby się ich pozbyć

Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

Lampa UV do manicure

Manicure z użyciem lamp UV powoduje raka? Polscy onkolodzy komentują

„Kiedy usłyszałam diagnozę, pomyślałam sobie: Czyli że co? Ja za pół roku umrę? Mam 28 lat!”. Rozmawiamy z Patrycją Lisiecką, która stworzyła projekt fotograficzny Młode z Rakiem

10 pytań o HPV, czyli wszystko, co chciałabyś o nim wiedzieć, ale boisz się zapytać

Kobieta trzyma dłoń w lampie uv do paznokci

Lampa UV do paznokci może powodować raka? Wyniki badań naukowców szokują

Chris Evert

Ikona tenisa Chris Evert o swoich zmaganiach z ciężką chorobą: „Na 90 procent już do mnie nie wróci”

„Mój oprawca nie dał za wygraną, a wręcz przeciwnie – zaatakował ze zdwojoną siłą”. Monika już raz pokonała raka. Dziś potrzebuje naszej pomocy

Krzysztof Szewczyk

Krzysztof Szewczyk po latach wyznał, dlaczego zniknął z telewizji. Dziennikarz zmagał się ze śmiertelną chorobą

Moszna – budowa, funkcje, choroby. Jakie zmiany powinny nas zaniepokoić?