Przejdź do treści

Czy soczewki jednodniowe to dobry wybór?

Czy soczewki jednodniowe to dobry wybór?
Czy soczewki jednodniowe to dobry wybór?
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Są bardzo popularną alternatywą dla soczewek wielorazowego użytku i okularów korekcyjnych. Chętnie wybierają je osoby uprawiające sport i prowadzące aktywny tryb życia. A wszystko dlatego, że nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Czy soczewki jednodniowe mają wady? Czy są dla każdego? Gdzie można je kupić i ile kosztują? 

Do czego służą soczewki?

Soczewki kontaktowe są narzędziem do korygowania wad wzroku. Aby uzyskać receptę na model o wartości, która będzie w stanie leczyć wadę każdego z oczu, należy umówić się na wizytę u okulisty lub optometrysty. Tylko profesjonalne i kompleksowe badanie jest w stanie wykazać, jakie parametry będą właściwe, by wspomóc proces naprawy wzroku. Dopiero na podstawie wyników badania można dokonać zakupu soczewek.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów soczewek jednodniowych:

  • sferyczne – służą do korygowania krótkowzroczność i dalekowzroczność,
  • toryczne – przeznaczone są dla osób z astygmatyzmem,
  • progresywne – zalecane są osobom cierpiącym na prezbiopię,
  • kosmetyczne – ten typ soczewek nie ma właściwości korygujących wad wzroku. Umożliwiają one jedynie zmianę koloru tęczówki.

Soczewki jednodniowe, a soczewki miesięczne

Osoby z wadami wzroku przed dokonaniu zakupu soczewek korekcyjnych najczęściej zastanawiają się nad wyborem między soczewkami jednodniowymi a miesięcznymi. Jaka jest między nimi różnica? Przede wszystkim soczewki jednodniowe służą do wykorzystania tylko raz. To znaczy, że zakłada się je rano, a po ściągnięciu należy je wyrzucić i następnego dnia założyć nową parę. Inaczej jest w modelach miesięcznych. Te po zdjęciu z oka wkłada się do pojemniczka wypełnionego odpowiednim płynem oczyszczającym, by założyć je ponownie.

Soczewki jednodniowe są rekomendowane szczególnie osobom, które często podróżują i nie chcą pakować ze sobą całego zestawu do pielęgnacji modeli miesięcznych. Świetnie sprawdzają się też u sportowców, osób prowadzących aktywny tryb życia, a także wszystkich tych, którzy nie chcą tracić czasu na codzienne oczyszczanie szkieł kontaktowych.

Soczewki jednodniowe – zalety

Soczewki jednodniowe mają spore grono zwolenników. Wszystko dlatego, że są wygodne w użytkowaniu i zapewniają wymaganą ostrość widzenia. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że nie wymagają codziennej pielęgnacji, gdyż są jednorazowego użytku. To oznacza, że po ściągnięciu ich z oka, należy je wyrzucić. Dzięki temu nie generują kosztów związanych z zakupem specjalistycznego płynu do pielęgnacji ani pudełeczek do przechowywania.

Każda para soczewek jednodniowych jest sterylnie zapakowana i gotowa do użytku. Ma to ogromne znaczenie, gdyż gwarantuje wysoki poziom higieny i bezpieczeństwa dla oczu. Trzeba jednak pilnować, by soczewki jednodniowe ściągać przed snem lub drzemką w ciągu dnia, a także wymieniać np. po kąpieli w basenie. Nie wolno ich bowiem zakładać na oczy po raz drugi.

Gdzie można kupić soczewki jednodniowe?

Soczewki jednodniowe można zamówić przez internet lub kupić stacjonarnie w salonach optycznych. W obu przypadkach należy znać konkretne wartości, jakie powinny mieć soczewki. Uzyskuje się je po badaniu u okulisty lub optometrysty. Na wizytę można umówić się prywatnie lub na NFZ. Cena soczewek jednodniowych za 30 sztuk rozpoczyna się od +/- 70 złotych w górę. Im większy zestawy, tym cena jednostkowa jest niższa.

O tym warto pamiętać!

Faktem jest, że soczewki jednodniowe mogą być nieco droższe niż ich miesięczne odpowiedniki. Jednak jest to koszt pozorny, ponieważ model jednorazowy nie wymaga zakupu dodatkowych akcesoriów do pielęgnacji. A tak właśnie jest w przypadku soczewek miesięcznych. Pomijając kwestie finansowe, kluczowa dla użytkowników jest przede wszystkim wygoda ich noszenia i brak konieczności regularnego oczyszczania. Nie mniej jednak ostateczny wybór jest zawsze kwestią indywidualną i powinien być dostosowany do stylu życia i potrzeb konkretnej osoby.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.