Przejdź do treści

Jak działają soczewki toryczne – kto może je nosić? Rodzaje i charakterystyka

Kobieta zakłada soczewki toryczne
Fot. puhhha / Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Raw bars - zdrowe mrożone batony
Raw bars – zdrowe mrożone batony
kapsułki
Witaminy – kiedy, które i dla kogo?
Psychologiczny problem… zaparć
istockphoto.com
Jak mają się twoje biodra, gdy ty masz 20, 30, 40… lat?
istockphoto.com
„Czy podoba mi się moje ciało poporodowe? Nieszczególnie, ale jestem z niego bardzo dumna”. Kobiety pokazały, jak wyglądały po porodzie

Soczewki toryczne to specjalny rodzaj soczewek przeznaczonych dla osób cierpiących na astygmatyzm. W zależności od trybu życia oraz potrzeb można wybrać soczewki toryczne jednodniowe, dwutygodniowe lub miesięczne. Ich zakup warto rozważyć w przypadku wady oka powyżej 0,75 D.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

lek. Marta Dąbrowska
Marta Dąbrowska
lekarz

Soczewki toryczne są wspaniałą alternatywą dla okularów ze szkłami cylindrycznymi. Jeśli będą odpowiednio dobrane, w znacznym stopniu mogą poprawić jakość życia. Dzięki temu, że są praktycznie niewyczuwalne, zapewniają komfort i swobodę ruchów przez cały dzień. Sprawdź, czym różnią się od soczewek sferycznych.

Soczewki toryczne – czym się charakteryzują? Soczewki sferyczne a toryczne

Soczewki toryczne wyróżniają się tym, że mają charakterystyczny kształt, niepodobny do kształtu soczewek standardowych, a także większą średnicę, która zapewnia większą stabilność na oku. O ile klasyczne soczewki przypominają przeciętą wzdłuż piłkę, o tyle soczewki sferyczne mają kształt torusa, czyli figury geometrycznej podobnej do obwarzanka. Dzięki temu odbijają promienie świetlne zarówno w przekroju poziomym, jak i pionowym i doskonale dopasowują się do rogówki astygmatyka.

Ponadto soczewki sferyczne mają w każdym punkcie jednakową moc. W przypadku soczewek torycznych moc nie jest identyczna na całej powierzchni, dlatego ważne jest właściwe ich ułożenie – ułatwiają to specjalne strefy stabilizujące. Sama oś cylindra soczewki musi mieć z kolei długość dopasowaną indywidualnie do astygmatyzmu pacjenta.

Widok zza okularów, jak widzi osoba z astygmatyzmem

Jakie wady korygują soczewki toryczne?

Soczewki sferyczne przeznaczone są do korygowania wad związanych z dalekowzrocznością i krótkowzrocznością. Soczewki toryczne pomagają natomiast korygować astygmatyzm, który wiąże się często również z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością. Tak jak i standardowe soczewki, mogą być one wykonane z materiału hydrożelowego lub silikonowo-hydrożelowego.

Najczęściej do korekcji astygmatyzmu wykorzystywane są soczewki miękkie – pomagają przy wadach związanych z krzywizną rogówki lub soczewki. Można wyróżnić jednak również typ niezborności, których nie są w stanie skorygować ani soczewki miękkie, ani okulary. Jest to tzw. astygmatyzm nieregularny, wynikły ze schorzeń oka, uszkodzeń mechanicznych lub przeszczepu rogówki. Do tego rodzaju wady potrzebne są twarde soczewki kontaktowe.

Soczewki toryczne jednodniowe, miesięczne i dwutygodniowe

Można wyróżnić kilka rodzajów soczewek związanych z odmiennym trybem noszenia. Soczewki jednodniowe toryczne można założyć – tak naprawdę – tylko jeden raz. Wieczorem, przed snem, trzeba koniecznie je zdjąć, aby następnego dnia z rana nałożyć ewentualnie kolejne. To bardzo dobre rozwiązanie, kiedy potrzebne są tylko i wyłącznie na jeden dzień, np. na studniówkę, wesele czy też sylwester. Jednodniowe soczewki toryczne sprawdzają się również podczas wyjazdu, kiedy nie ma czasu na codzienną pielęgnację i czyszczenie szkieł wielokrotnego użytku – wymagają one bowiem opłukiwania w specjalnych płynach oraz przechowywania w przeznaczonym do tego pojemniku.

Soczewki miesięczne toryczne nosi się standardowo przez 30 dni, natomiast soczewki toryczne dwutygodniowe – przez 14 dni. Można je nosić na co dzień zamiast okularów. Warunkiem jest jednak ich regularne czyszczenie oraz pielęgnacja. Zawsze przed snem należy je zdjąć, zdezynfekować i odłożyć w przeznaczonym na to pojemniku. Czyszczenie należy wykonać przy pomocy specjalnego płynu do soczewek – nie wolno robić tego zwykłym mydłem ani śliną, ponieważ może to doprowadzić do ich uszkodzenia. Warto zaznaczyć, że czyszczenia wymaga również sam pojemnik.

Zobacz także

Soczewki toryczne kolorowe – co warto o nich wiedzieć?

Obecnie na rynku dostępne są również soczewki toryczne kolorowe – nie tylko poprawiają wzrok, ale i zmieniają barwę oka. Na ich powierzchni została w odpowiedni sposób rozmieszczona substancja barwiąca, dzięki czemu mogą nie tylko zmienić kolor, ale i nadać oczom oryginalny, charakterystyczny wygląd – można znaleźć np. soczewki z gwiazdkami.

Obecnie na co dzień korzystają z kolorowych soczewek torycznych zarówno aktorzy, jak i nastolatki. Aby odpowiednio dobrać je do swojej wady wzroku, należy wcześniej skontaktować się okulistą lub optometrystą, który zajmuje się kontalogią – nauką o soczewkach kontaktowych. Należy również pamiętać, że każda osoba, która chce nosić soczewki, powinna być zbadana przez lekarza pod kątem ewentualnych przeciwwskazań. Ważne jest to, aby soczewka toryczna miała odpowiednią wielkość, należy też nauczyć się ją zakładać oraz zdejmować.

Bibliografia

Przytrzymaj
i odkryj

1. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 1997.
2. Niżankowska M.H., Podstawy okulistyki, wyd. II, Wrocław: VOLUMED, 2000.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Fitness dla oczu. Wypróbuj tych ćwiczeń i ciesz się dobrym wzrokiem przez lata

kobieta przed komputerem

„Im bardziej napinasz szyję, tym mocniej „ciągniesz” również za nerwy, które przechodzą przez nadgarstek”. Fizjoterapeuta o syndromie biurowego nadgarstka

istockphoto.com

5 codziennych zagrożeń dla kręgosłupa

freepik

Czy to, co jemy, ma wpływ na nasze oczy? Zdecydowanie tak! Co zatem warto włączyć do diety?

Zespół suchego oka – oto 9 objawów tego schorzenia

klimatyzacja

Klimatyzacja – poznaj jej plusy i minusy

swędząca skóra

Dlaczego skóra swędzi? Sprawdź, jaka może być przyczyna problemu

kolor oczu

Czy kolor oczu ma znaczenie dla naszego zdrowia? Odpowiada dr n. med. Andrzej Styszyński, okulista i ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej

paznokcie

Paznokcie mówią wiele o twoim zdrowiu. Sprawdź, jakie ostrzeżenia mogą ci wysyłać

kobieta ucząca się reanimacji

Reanimacja a resuscytacja. Jaka jest różnica? Jak je przeprowadzić?

10 rzeczy, za które podziękują ci twoje oczy

Migrena na talerzu. Czego nie jeść, by uniknąć bólu głowy?

„W pierwszej kolejności pobiera się serce, następnie płuca, wątrobę, trzustkę i na końcu nerki”. Panna Chirurg, czyli dziewczyna przy stole operacyjnym, opowiada jak wygląda procedura przeszczepiania

co szkodzi oczom

Co najbardziej szkodzi oczom?

kobieta w stanie lękowym

Stany lękowe – jak i dlaczego powstają? Pokonywanie lęku

Jak pomóc, gdy ktoś się zadławi?

Biegacz ze zdjętymi butami sportowymi i skręconą kostką siedzi na ziemi

Objawy i sposoby leczenia skręconej kostki

kobieta na ćwiczeniach

Tiki nerwowe – jakie są przyczyny, rodzaje i objawy powtarzalnych ruchów mięśni?

Dziewczyna z długimi włosami, uśmiecha się i pokazuje język

Co można wyczytać z języka? Kolor, nalot i faktura mówią dużo o twoim stanie zdrowia

ilustracja przedstawiająca neuroprzekaźniki

Rola neuroprzekaźników w poprawnym funkcjonowaniu organizmu

ilustracja ukazująca leukocyty

Co to są leukocyty? Funkcje białych krwinek oraz przyczyny ich nieprawidłowych wyników

kobieta cierpiąca na leukoplakię otwiera usta

Leukoplakia – jakie czynniki predysponują do jej powstania? Czym jest stan przedrakowy?

lekarz przeprowadzający badania genetyczne

Jak przebiegają badania genetyczne i jakie choroby pozwalają wykryć?

Neurolog omawia z pacjentką wyniki badań

Neurolog, czyli specjalista od schorzeń i chorób układu nerwowego. Jakie dokładnie leczy choroby?