Przejdź do treści

Soczewki toryczne – dobra alternatywa dla okularów. Czym różnią się od soczewek sferycznych? Kto może je nosić?

Kobieta zakłada soczewki toryczne
Fot. puhhha / Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Soczewki toryczne to specjalny rodzaj soczewek przeznaczonych dla osób cierpiących na astygmatyzm. W zależności od trybu życia oraz potrzeb można wybrać soczewki toryczne jednodniowe, dwutygodniowe lub miesięczne. Ich zakup warto rozważyć w przypadku wady oka powyżej 0,75 D.

lek. Marta Dąbrowska

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska

lekarz

Soczewki toryczne są wspaniałą alternatywą dla okularów ze szkłami cylindrycznymi. Jeśli będą odpowiednio dobrane, w znacznym stopniu mogą poprawić jakość życia. Dzięki temu, że są praktycznie niewyczuwalne, zapewniają komfort i swobodę ruchów przez cały dzień. Sprawdź, czym różnią się od soczewek sferycznych.

Soczewki toryczne – czym się charakteryzują? Soczewki sferyczne a toryczne

Soczewki toryczne wyróżniają się tym, że mają charakterystyczny kształt, niepodobny do kształtu soczewek standardowych, a także większą średnicę, która zapewnia większą stabilność na oku. O ile klasyczne soczewki przypominają przeciętą wzdłuż piłkę, o tyle soczewki sferyczne mają kształt torusa, czyli figury geometrycznej podobnej do obwarzanka. Dzięki temu odbijają promienie świetlne zarówno w przekroju poziomym, jak i pionowym i doskonale dopasowują się do rogówki astygmatyka.

Ponadto soczewki sferyczne mają w każdym punkcie jednakową moc. W przypadku soczewek torycznych moc nie jest identyczna na całej powierzchni, dlatego ważne jest właściwe ich ułożenie – ułatwiają to specjalne strefy stabilizujące. Sama oś cylindra soczewki musi mieć z kolei długość dopasowaną indywidualnie do astygmatyzmu pacjenta.

Czy soczewki jednodniowe to dobry wybór?

Jakie wady korygują soczewki toryczne?

Soczewki sferyczne przeznaczone są do korygowania wad związanych z dalekowzrocznością i krótkowzrocznością. Soczewki toryczne pomagają natomiast korygować astygmatyzm, który wiąże się często również z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością. Tak jak i standardowe soczewki, mogą być one wykonane z materiału hydrożelowego lub silikonowo-hydrożelowego.

Najczęściej do korekcji astygmatyzmu wykorzystywane są soczewki miękkie – pomagają przy wadach związanych z krzywizną rogówki lub soczewki. Można wyróżnić jednak również typ niezborności, których nie są w stanie skorygować ani soczewki miękkie, ani okulary. Jest to tzw. astygmatyzm nieregularny, wynikły ze schorzeń oka, uszkodzeń mechanicznych lub przeszczepu rogówki. Do tego rodzaju wady potrzebne są twarde soczewki kontaktowe.

Soczewki toryczne jednodniowe, miesięczne i dwutygodniowe

Można wyróżnić kilka rodzajów soczewek związanych z odmiennym trybem noszenia. Soczewki jednodniowe toryczne można założyć – tak naprawdę – tylko jeden raz. Wieczorem, przed snem, trzeba koniecznie je zdjąć, aby następnego dnia z rana nałożyć ewentualnie kolejne. To bardzo dobre rozwiązanie, kiedy potrzebne są tylko i wyłącznie na jeden dzień, np. na studniówkę, wesele czy też sylwester. Jednodniowe soczewki toryczne sprawdzają się również podczas wyjazdu, kiedy nie ma czasu na codzienną pielęgnację i czyszczenie szkieł wielokrotnego użytku – wymagają one bowiem opłukiwania w specjalnych płynach oraz przechowywania w przeznaczonym do tego pojemniku.

Soczewki miesięczne toryczne nosi się standardowo przez 30 dni, natomiast soczewki toryczne dwutygodniowe – przez 14 dni. Można je nosić na co dzień zamiast okularów. Warunkiem jest jednak ich regularne czyszczenie oraz pielęgnacja. Zawsze przed snem należy je zdjąć, zdezynfekować i odłożyć w przeznaczonym na to pojemniku. Czyszczenie należy wykonać przy pomocy specjalnego płynu do soczewek – nie wolno robić tego zwykłym mydłem ani śliną, ponieważ może to doprowadzić do ich uszkodzenia. Warto zaznaczyć, że czyszczenia wymaga również sam pojemnik.

Zobacz także

Soczewki toryczne kolorowe – co warto o nich wiedzieć?

Obecnie na rynku dostępne są również soczewki toryczne kolorowe – nie tylko poprawiają wzrok, ale i zmieniają barwę oka. Na ich powierzchni została w odpowiedni sposób rozmieszczona substancja barwiąca, dzięki czemu mogą nie tylko zmienić kolor, ale i nadać oczom oryginalny, charakterystyczny wygląd – można znaleźć np. soczewki z gwiazdkami.

Obecnie na co dzień korzystają z kolorowych soczewek torycznych zarówno aktorzy, jak i nastolatki. Aby odpowiednio dobrać je do swojej wady wzroku, należy wcześniej skontaktować się okulistą lub optometrystą, który zajmuje się kontalogią – nauką o soczewkach kontaktowych. Należy również pamiętać, że każda osoba, która chce nosić soczewki, powinna być zbadana przez lekarza pod kątem ewentualnych przeciwwskazań. Ważne jest to, aby soczewka toryczna miała odpowiednią wielkość, należy też nauczyć się ją zakładać oraz zdejmować.

Bibliografia

1. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 1997.
2. Niżankowska M.H., Podstawy okulistyki, wyd. II, Wrocław: VOLUMED, 2000.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.