Przejdź do treści

Czy w trakcie stosowania antykoncepcji robienie comiesięcznych przerw na krwawienie ma sens? Tłumaczy lek. Marta Wójcik

Czy w trakcie stosowania antykoncepcji robienie comiesięcznych przerw na krwawienie ma sens? Tłumaczy lek. Marta Wójcik
Czy w trakcie stosowania antykoncepcji robienie comiesięcznych przerw na krwawienie ma sens? Tłumaczy lek. Marta Wójcik / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Czy można zaoszczędzić sobie comiesięcznych krwawień, kosztów na środki higieniczne i przede wszystkim skutków ubocznych odstawienia tabletek, które u niektórych osób są uporczywe? Okazuje się, że tak. A to wszystko za sprawą zmian w przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych.

Skąd przerwa w stosowaniu tabletek?

Zastanawiałaś się kiedyś, skąd wzięła się comiesięczna przerwa w przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych? Ginekolożka Marta Wójcik na swoim profilu na Instagramie odpowiada na to pytanie. Wyjaśnia też, czy rzeczywiście jest ona niezbędna.

„Ginekolog John Rock, który nazywany jest ojcem tabletek antykoncepcyjnych, był katolikiem. Pauzę w przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych wymyślił z nadzieją, że w ten sposób, naśladując naturalny cykl kobiety (czyli wywołując u niej comiesięczne krwawienie z odstawienia czyli pseudo miesiączkę) znajdzie większą przychylność i akceptację u papieża w społeczeństwie” – opowiada lekarka.

Jednak żaden papież do dziś nie zaakceptował tej metody antykoncepcji. W wydanej w 1968 r. encyklice widnieje zakaz stosowania przez kobiety tabletek antykoncepcyjnych, który wciąż obowiązuje. Co prawda John Rock przestał praktykować wiarę w Kościele Katolickim, ale przerwa w stosowani tabletek pozostała do dziś.

"Nie wzorujcie się na koleżankach i osobach z internetu". Seksuolożka Katarzyna Koczułap radzi, jak wybrać antykoncepcję

Czy to ma sens?

Jak wyjaśnia lek. Marta Wójcik, schemat przyjmowania jednofazowych dwuskładnikowych tabletek jest podobny: 21 dni stosowania, potem 7 dni przerwy. I tak w kółko. Jak wyjaśnia ginekolożka, przerwa miała dać kobiecie poczucie: „jestem normalna, bo krwawię co miesiąc i skoro krwawię, to nie jestem w ciąży”.

Wielu naukowców zwraca uwagę na to, że comiesięczna przerwa w stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych tak naprawdę nie ma sensu. Wśród nich jest prof. Anne McGregor, która wraz ze swoim zespołem udowodniła w 2018 r., że nie jest ona konieczna.

„Przerwa ta nie ma sensu w zapobieganiu niechcianej ciąży, nie jest też konieczna pod względem zdrowotnym. Z medycznego punktu widzenia nie ma żadnej przesłanki uzasadniającej przerwę na krwawienie” – podkreśla Wójcik.

Dr Małgorzata Andrzejewska

Jak brak przerwy wpływa na zdrowie?

Ginekolożka zaznacza, że przyjmowanie ciągiem tabletek antykoncepcyjnych nie ma negatywnego wpływu na zdrowie kobiety. Wręcz przeciwnie – jest ono wskazane dla osób cierpiących w czasie przerwy na:

  • migrenę,
  • bóle podbrzusza związane z krwawieniem,
  • wahania nastroju.

„Osoby te, przyjmując tabletki ciągiem, mogą zmniejszyć natężenie tych skutków ubocznych lub całkowicie je wyeliminować. Brak przerwy profituje też u kobiet chorych na endometriozę lub anemię. Przy okazji można zaoszczędzić na środkach higienicznych i pomóc środowisku ograniczając ilość śmieci ” – wyjaśnia lek. Marta Wójcik.

Zespół WIMIN

Kiedy lepiej zrobić przerwę?

Jak wyjaśnia lekarka, u niektórych osób przyjmowanie tabletek bez przerw może wiązać się z męczącymi plamieniami, szczególnie na początku – podczas stosowania pierwszego czy drugiego blistra.

„Spowodowane jest to tym, że ilość hormonów, które dostarczają tabletki, nie wystarcza, by powstrzymać błonę śluzową przed krwawieniem. Wtedy kilkudniowa pauza może rozwiązać problem” – wyjaśnia lek. Marta Wójcik.

Jak zaznacza lekarka, pomimo tego, że z naukowego punktu widzenia comiesięczna przerwa w przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych nie jest konieczna, to nie wiadomo, jak długo można jej unikać.

„Pojawiają się głosy, by przerwy robić co trzy miesiące. Pewne badanie z USA mówi o dozwolonych 6-miesięcznych interwałach” – pisze Wójcik.

Choć przyjmowanie tabletek bez przerw jest dopuszczone, a z medycznego punktu widzenia nawet preferowane, to wciąż mieści się w zakresie off-label-use (czyli nie zostało prawnie zalegalizowane). Na rynku jest tylko jeden preparat przeznaczony do stosowania przez 91 dni.

Marta Wójcik, czyli lekarz kobiet

Lek. Marta Wójcik to specjalistka ginekologii i położnictwa. Swoje szkolenie specjalizacyjne odbyła podczas 6-letniego pobytu w licznych klinikach w Szwajcarii i w Niemczech.

„Holistyczne podejście do pacjenta i jednoczesny nacisk na indywidualizm, to priorytety w mojej codziennej pracy. Od początku mojej zawodowej drogi pracowałam z pacjentkami mówiącymi w różnych językach, pochodzących z różnych społeczności z czterech stron świata, o różnym światopoglądzie, dlatego tak bardzo kładę nacisk na indywidualizm” – podkreśla.

Marta Wójcik jest tez aktywna w mediach społecznościowych. Prowadzi profil na Instagramie @marta.lekarzkobiet, który obserwuje niemal 30 tys. osób.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Marta Wójcik (@marta_lekarzkobiet)

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

”Gry, zabawy i zabawki w łóżku zbliżają. Pary, które bawią się razem, zostają razem”. O eksperymentowaniu w seksie mówi Joanna Keszka

„Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa jest podstępna i dość tajemnicza” – mówi chirurg lek. Sylwia Barańska

Co to jest demiseksualizm? Orientacja podszyta emocjami

„Rodzice boją się, że zrobią coś źle – nadużyją dziecko, albo nauczą czegoś, czego potem się nie oduczy i będzie nieszczęśliwe”. O prawidłowym wspieraniu dziecięcej seksualności mówi Małgorzata Iwanek

Wstyd w łóżku. Jak go oswoić? Dlaczego nie należy go zwalczać?

„W łóżku z narcyzem seksualnym nie ma namiętności ani fascynacji. Przeciwnie – druga strona czuje się użyta” – mówi seksuolożka Monika Kaszuba

Czy to normalne, że…? Poznaj odpowiedzi na ważne pytania związane z seksem, które być może sobie zadajesz /fot. Adobe Stock

Czy to normalne, że…? Poznaj odpowiedzi na ważne pytania związane z seksem, które być może sobie zadajesz

Kobieta siedzi w rzędzie na krześle

Co dzieje się z twoim organizmem, jeśli unikasz seksu? Może to wpływać na samoocenę i pewność siebie

Kobieca ejakulacja? Opisywał ją już Arystoteles, a jednak dziś często niewiele o niej wiemy. Dlaczego warto to zmienić?

Na Uniwersytecie Waszyngtońskim stanął automat z pigułkami „dzień po”. „Brzmi nierealnie, obyśmy się doczeały”

Na Uniwersytecie Waszyngtońskim stanął automat z pigułkami „dzień po”. Polki: „Brzmi nierealnie, obyśmy się doczekały”

Co obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych? Wyjaśnia Fundacja SEXED.PL

Co obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych? Wyjaśnia Fundacja SEXED.PL

Inaczej, czyli jak? Czym jest kink w seksie, jakie są jego zalety i na co trzeba uważać

seks w wodzie

Seks w wodzie – co warto wiedzieć, zanim wskoczycie razem pod prysznic lub do jacuzzi

Czy można zostać zgwałconą przez internet? Odpowiada prawnik Mikołaj Kaszak

Gwałt przez internet – absurd czy realne zagrożenie? Odpowiada prawnik Mikołaj Kaszak

para w łóżku

5 błędów, które popełniają mężczyźni podczas seksu

„W naszej kulturze bardzo dużo presji nakłada się na pierwszy seks – moim zdaniem zupełnie niepotrzebnie” – mówi seksuolożka Paulina Jęczmień

Czym jest sapioseksualizm, jakie ma znaczenie i co warto o nim wiedzieć?

FEDERA sprawdziła w ilu gabinetach ginekologicznych w województwie mazowieckim jest zakładana spirala antykoncepcyjna. "Wyniki są miażdżące"

Antykoncepcja tylko dla wybranych. Miażdżące wyniki raportu FEDERY na temat województwa mazowieckiego

Seks – 5 błędów, które popełniają kobiety

Nerwica eklezjogenna, czyli jak religia wpływa na zdrowie psychiczne - wyjaśnia Dominik Haak

„Nerwica eklezjogenna”, czyli jak religia wpływa na zdrowie psychiczne – wyjaśnia Dominik Haak

filmy dla dorosłych

MAKE SEX EASIER: Sięgnij po porno-elementarz. Jak oglądać filmy dla dorosłych?

Okłady z odchodów krokodyla, wstrzymywanie oddechu, kichanie – jak kiedyś zapobiegano ciąży

„Instagram sprawia, że wiele kobiet zamyka się na swoją seksualność. Czują się niewystarczające. A seks jest przecież o czymś innym!”. O projekcie „Sexperience” mówi aktorka Anna Karczmarczyk

MAKE SEX EASIER: Z penisem przez wieki. Dlaczego dziś „konar musi ustawicznie płonąć”?