Przejdź do treści

Darmowe szczepienia na grypę? Hello Zdrowie interweniuje

Szczepienia dla seniorów
Darmowe szczepienia na grypę dla osób powyżej 75. roku życia? Zdj. Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Krowa za bramą
Hodowla zwierząt wyrządza większe szkody dla klimatu niż auta, podaje raport Greenpeace
Kobieta w ciąży
Włosy w ciąży. Co można a czego nie wolno? Wyjaśnia trycholożka Marta Klowan
Muesli/iStockphoto
Muesli – szczęście w proszku. 3 pomysły na zdrowe śniadanie
Dorośli stoją w szlafrokach
Duńska telewizja publiczna pokazuje dzieciom nagich dorosłych: „Tak wyglądają normalne ciała”
Mamy polski lek na COVID-19! To pierwszy taki produkt na świecie
Mamy polski lek na COVID-19. To pierwszy taki produkt na świecie

Pomimo zapewnień Ministerstwa Zdrowia, że w tym roku rozważy wprowadzenie pełnej refundacji szczepień przeciwko grypie dla osób po 75. roku życia, w opublikowanym niedawno wykazie refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 września 2020 roku, darmowych szczepionek nie ma. Hello Zdrowie zgłosiło interwencję w tej sprawie. Co udało nam się ustalić?

Propozycję rozszerzenia pełnej refundacji leków dla seniorów w wieku 75+ o szczepionkę przeciw grypie wysunęły polskie środowiska medyczne – eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, krajowi konsultanci w dziedzinie geriatrii oraz medycyny rodzinnej ze wsparciem Federacji Pacjentów Polskich oraz Polskiego Stowarzyszenia Diabietyków. Apel o bezpłatne szczepionki przeciwko grypie to reakcja na pandemię koronawirusa, której druga fala zbiegnie się na jesieni z sezonem grypowym. Według środowisk medycznych zasadne byłoby rozszerzenie szczepień przeciwko grypie także o inne grupy społeczne. Obecnie 50-procentowej refundacji podlega jedynie szczepionka dla osób po 65. roku życia.

Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi zapewniało, że „możliwość rozszerzenia wykazu 75+ o nowe technologie lekowe jest obecnie przedmiotem prowadzonej w resorcie analizy”.

Mimo to w opublikowanym wykazie refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 września 2020 r., proponowanej refundacji szczepień dla seniorów 75+ (ani dla innych grup społecznych) nie ma.

Punkt 1061 wykazu mówi o „czterowalentnej szczepionce przeciw grypie (rozszczepiony wirion), inaktywowanej”, która zostanie objęta 50-procentową refundacją dla osób po 65. roku życia, czyli tak jak dotychczas.

W sprawie braku darmowych szczepień przeciwko grypie dla osób po 75. roku życia (oraz refundowanych szczepień dla innych grup społecznych) Hello Zdrowie zgłosiło interwencję w konsultacjach społecznych, apelując o rozważenie i wprowadzenie od 1 września 2020 roku, zgodnie z opinią autorytetów medycznych, optymalnie pełnej refundacji szczepień ochronnych przeciwko grypie dla osób powyżej 75. roku życia, oraz, opcjonalnie, refundacji również dla innych grup społecznych, zwłaszcza dla osób z grup ryzyka, czyli małych dzieci oraz pacjentów mających choroby współwystępujące.

Szczepienia dla dorosłych. Na co można i warto się zaszczepić?/Rawpixel

Odpowiedź Jarosława Rybarczyka z Biura Komunikacji Ministerstwa Zdrowia:

Zgodnie z przepisami dotyczącymi refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych na obecnym (aktualnym) obwieszczeniu refundacyjnym znajduje się szczepionka p/grypie produkowana przez SANOFI AVENTIS o nazwie VAXIGRIP TETRA – czterowalentna szczepionka przeciw grypie (rozszczepiony wirion), inaktywowana, we wskazaniu refundacyjnym czynne uodpornienie osób powyżej 65. roku życia w zapobieganiu grypie wywołanej przez dwa podtypy wirusa grypy A oraz dwa typy wirusa grypy B, które zawarte są w szczepionce; poziom odpłatności 50 proc.

Dla szczepionki tej została podjęta pozytywna decyzja organu (Ministra Zdrowia), tzw. rozstrzygnięcie na kontynuację refundacji na kolejny okres.  Decyzja w tej sprawie została wysłana do podmiotu odpowiedzialnego. Szczepionka ta jest widoczna w projekcie obwieszczenia wrześniowego.

W procesie refundacyjnym znajdują się jeszcze:

– Produkowana przez Mylan Irlandia szczepionka Influvac Tetra Szczepionka przeciw grypie (antygen powierzchniowy), inaktywowana; wniosek złożono dla wskazania „profilaktyka grypy u osób w wieku 18– 64 lat”; aktualnie organ oczekuje na opinię Rady Przejrzystości i Prezesa Agencji Oceny Technologii Lekowych i Taryfikacji celem skierowania wniosku do Komisji Ekonomicznej do procesu negocjacji ceny. Dopiero po tych etapach wieloetapowego postępowania administracyjnego Minister Zdrowia podejmie decyzję o ewentualnej refundacji. Wniosek refundacyjny wpłynął do organu 17 lipca 2020 r.

– Produkowana przez Astra Zeneca szczepionka Fluenz Tetra, Szczepionka przeciw grypie (żywa atenuowana, do nosa); wniosek złożono dla wskazania „zapobieganie grypie u dzieci w wieku od ukończonych 24 miesięcy życia do ukończenia 60 miesięcy życia”, aktualnie podmiot wniósł o odwieszenie postępowania w dniu 4 sierpnia 2020 r., które zawiesił w październiku 2019 roku, Minister podjął czynności w sprawie w dniu 5 sierpnia 2020 r.  Firma w dniu 5 sierpnia 2020 r, złożyła uzupełnienie wniosku.

Szczepienie na grypę / istockphoto.com

7 sierpnia wpłynął w systemie SOLR (System Obsługi List Refundacyjnych – przyp. red.) wniosek o objęcie refundacją dla szczepionki VaxigripTetra, Czterowalentna szczepionka przeciw grypie (rozszczepiony wirion), inaktywowana,  we wskazaniu czynne uodpornienie osób do 65. roku życia, w tym kobiet w ciąży, dzieci od ukończenia 6. miesiąca życia oraz bierne uodpornienie niemowląt od urodzenia do wieku poniżej sześciu miesięcy po szczepieniu kobiet w ciąży, a także grup ryzyka (osoby przewlekle chore i personel medyczny) w zapobieganiu grypie wywołanej przez dwa podtypy wirusa grypy A oraz dwa typy wirusa grypy B, które są zawarte w szczepionce. Wniosek ten zgodnie z przepisami został skierowany do AOTMiT (Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji – przyp. red.) do oceny.

Jednocześnie informuję, że w Polsce w wielu województwach samorządy lokalne przeznaczają środki na bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dla osób po 50–65. roku życia, które niejednokrotnie są w grupie wysokiego ryzyka.

Przedział wiekowy, w jakim oferowane są darmowe szczepienia przeciwko grypie, zależy od decyzji wydziału zdrowia i spraw społecznych danego urzędu miasta i różni się w zależności od województwa. Podniesienie stanu zaszczepienia całej populacji wymaga kontynuacji już podjętych działań informacyjnych i edukacyjnych skierowanych do całego społeczeństwa”.

W opinii Hello Zdrowie komunikat MZ nie wyczerpuje sugestii dotyczącej możliwości wprowadzenia darmowych szczepień przeciwko grypie dla osób po 75. roku życia. W związku z powyższym ponownie poprosiliśmy o uwzględnienie w konsultacjach społecznych pełnej refundacji szczepień dla osób 75+, zgodnie z sugestią środowisk medycznych.

Do tematu wrócimy.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Jest prototyp polskiej szczepionki na koronawirusa. Różni się od tych opracowywanych w Chinach czy USA

Jest prototyp polskiej szczepionki na koronawirusa. Różni się od tych opracowywanych w Chinach czy USA

Szczepionka przeciw grypie

Interwencja Hello Zdrowie: szczepienia na grypę dla seniorów 75+ są bezpłatne!

kobieta trzyma strzykawkę z igłą

Szczepionki na grypę wyprzedają się w mgnieniu oka. Farmaceuci zgłaszają, że… jest ich jak na lekarstwo

Szczepienia

„Szczepienia chronią nas i nasze rodziny”. Rekomendacje GIS dotyczące szczepień przeciw grypie

Szczepienia dla dorosłych. Na co można i warto się zaszczepić?/Rawpixel

Szczepienia dla dorosłych. Na co można i warto się zaszczepić?

Szczepionka

Szczepionka na koronawirusa. Jest sukces! Wszyscy pacjenci wytworzyli przeciwciała

Janina Ochojska / PIOTR ANDRZEJCZAK/MWMEDIA

Janina Ochojska w liście do Andrzeja Dudy: „Jeśli ma pan wątpliwości co do skuteczności szczepionek, to możemy porozmawiać”

Czy rtęć w szczepionkach jest szkodliwa?

Rtęć w szczepionkach – po co? Szkodliwość szczepionek z rtęcią

Szczepionka HPV w 2020 – jakich cen możemy się spodziewać?

Szczepienia obowiązkowe / rawpixel

W ciągu ostatnich 5 lat liczba niezaszczepionych dzieci zwiększyła się trzykrotnie. PZH opublikował najnowsze dane

Szczepionka 6w1 - czym jest i dlaczego wiele osób ją wybiera?

Szczepionka 6w1 – czym jest i dlaczego tak wiele osób się na nią decyduje?

Szczepienia w ciąży na grypę i krztusiec – szczepić się czy nie? Tłumaczy lek. med. Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska, Mama Pediatra

YouTube, Facebook i Amazon uderzają w antyszczepionkowców. „Nie tędy droga” – mówi liderka ruchu STOP NOP

Jak działają szczepionki? Wyjaśnia Główny Inspektorat Sanitarny

HBV - hepatitis

Schemat podaży oraz skutki uboczne szczepienia WZW B

Młoda kobieta dostaje szczepionkę przeciw kleszczom.

Przydatne informacje na temat szczepionki przeciw odkleszczowemu zapaleniu mózgu

lekarz trzymający szczepionkę

Szczepionki skojarzone – czym są i w jakim celu się je stosuje? Czy warto je wybrać?

szczepienie na ospę - lekarz robi zastrzyk w rękę

Czy szczepienie przeciwko ospie wietrznej jest w Polsce obowiązkowe?

zastrzyki przeciwzakrzepowe - pielęgniarka ze strzykawką

Zastrzyki przeciwzakrzepowe – w jakim celu się je stosuje? Samodzielne podawanie

kalendarz do zaznaczania dat szczepień

Aktualny kalendarz szczepień obowiązkowych w Polsce. Zmiany w 2019 roku

igła i pojemnik ze szczepionką przeciw wirusowi HPV

Istotne informacje na temat szczepionki HPV. Czy stanowi skuteczną ochronę przed rakiem szyjki macicy?

lekarz pobiera do strzykawki szczepionkę mmr

Szczepionka MMR, czyli szczepionka przeciw śwince, różyczce oraz odrze – skład i powikłania

„Wejdź w świat oszustów zdobywających fortuny na ludzkim strachu i niewiedzy” – satyryczna gra karciana Antyszczepionkowcy.biz

Pięć łyżeczek z róznymi rodzajami soli, sól rozsypana na blacie

9 sygnałów, że jesz za dużo soli

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm