Przejdź do treści

Diagnozowanie chorób tarczycy. Jak przygotować się do badania?

Kobieta
Diagnozowanie chorób tarczycy. Jak przygotować się do badania?/ Pexels, fot. Anna Alexes
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Na wyniki wpływają takie czynniki jak poziom naszego wypoczęcia, wszelkie osłabienie organizmu, np. przez przeziębienie, czy chociażby to, co jedliśmy na kolację poprzedniego dnia” – piszą na swoim profilu na Instagramie Lidia Wójcik i Kamila Bogucka z „Ogarnij Hashimoto”. Ekspertki wyjaśniają, o czym jeszcze należy pamiętać, udając się na badania diagnozujące choroby tarczycy.

Tarczyca a badania

Tarczyca, choć jest niewielkim gruczołem, może mieć bardzo duży wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Ważne więc, by zbadać ją odpowiednio. Niestety wyniki badań mogą wyjść nieprawidłowe, jeśli dzień wcześniej będziemy narażone na stres lub pójdziemy na siłownię. Problem ten poruszyły na swoim profilu na Instagramie Lidia Wójcik i Kamila Bogucka z „Ogarnij Hashimoto”.

Na wyniki wpływają takie czynniki jak poziom naszego wypoczęcia, wszelkie osłabienie organizmu, np. przez przeziębienie, czy chociażby to, co jedliśmy na kolację poprzedniego dnia.

Nam zdarzyło się przekonać o tym na własnej skórze i przeżyć duże zaskoczenie, gdy po półmaratonie na rolkach TSH skoczyło z poziomu 1,5 do 4,7 (u Kamili), czy gdy po 5 przebiegniętych kilometrach wieczora poprzedzającego badania TSH wzrosło z 1,5 do 3,5 (u Lidii). Kolejne wyniki wyszły już w normie, więc ewidentnie zafałszowany wynik miał związek z wysiłkiem dnia poprzedniego – napisały w swoim najnowszym wpisie.

Jak przygotować się do badań?

Ekspertki opublikowały listę rzeczy, o których należy pamiętać, jeśli następnego dnia udajemy się na badania diagnozujące choroby tarczycy. Dzięki temu wyniki, które otrzymamy, będą zgodne z naszym stanem zdrowia. Autorki „Ogarnij Hashimoto” wymieniają:

  • Bądź na czczo (bez tabletki, 12 godzin wcześniej nic nie jedz i nie pij oprócz niewielkiej ilości wody).
  • Na kolację nie jedz tłustych, słodkich i ciężkostrawnych posiłków.
  • Powstrzymaj się od ćwiczeń w dniu poprzedzającym badanie (jeśli nie chcesz popełniać tego błędu co my i pozwolić, aby wyrzut kortyzolu zafałszował wyniki).
  • Wykonuj badania w tym samym laboratorium i o tej samej godzinie (łatwiej będzie ci porównywać wyniki, różne laboratoria stosują różne jednostki, a TSH o różnych godzinach ma różny poziom).
  • Nie wykonuj badań, jeśli właśnie masz miesiączkę albo jesteś przeziębiona (wszelkie osłabienie organizmu może zafałszować wynik, dlatego odczekaj parę dni).
  • Nie idź na badania, jeśli poprzedniego dnia doświadczyłaś silnego stresu.
  • Przed badaniem wyśpij się i idź na nie wypoczęta.

Ogarnij Hashimoto

Grupę wsparcia i program „Ogarnij Hashimoto” prowadzą Lidia Wójcik i Kamila Boguska – jak same o sobie mówią – life coach i trenerki zmiany. Obie mają Hashimoto – zdiagnozowane kilkanaście lat temu. Jak zapewniają, dzisiaj żyją z Hashimoto w przyjaźni, ale bywało różnie. Ponieważ doskonale rozumieją, z czym wiąże się ta choroba, chcą zwiększać świadomość kobiet na temat tego, co dzieje się z emocjami, ciałem i sposobem myślenia w obliczu autoimmunologicznego zapalenia tarczycy. „Samoświadomość jest pierwszym krokiem do tego, aby w mądry i bezpieczny sposób stać się bardziej uważną na sygnały, które wysyła nam nasze ciało w związku z chorobą” – piszą na swojej stronie internetowej.

Dziewczyny prowadzą warsztaty, webinary, wydają e-booki na temat radzenia sobie z chorą tarczycą, są aktywne w mediach społecznościowych.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.