Przejdź do treści

Dieta bogata w kwasy omega-3 może chronić przed chorobą Alzheimera? Wyniki najnowszego badania są jednoznaczne

Dieta bogata w kwasy omega-3 może ochronić przed chorobą Alzheimera? Wyniki najnowszego badania są jednoznaczne
Dieta bogata w kwasy omega-3 może ochronić przed chorobą Alzheimera? Wyniki najnowszego badania są jednoznaczne / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kwasom omega-3 przypisuje się wiele zdrowotnych właściwości. Teraz naukowcy przyjrzeli im się pod kątem zapobiegania chorobie Alzheimera. Wnioski z ich badania są bardzo obiecujące.

Cenne kwasy omega-3

Na świecie z chorobą Alzheimera żyje od 15 do 21 milionów ludzi. W Polsce, według szacunkowych danych Alzheimer Polska, zmaga się z nią 370-460 tys. osób. Wbrew temu, co uważa duża część społeczeństwa, choroba ta nie dotyka tylko osób starszych. Diagnozę otrzymują coraz młodsi pacjenci i pacjentki, nawet poniżej 40. roku życia. Niestety często osoby chore nie są odpowiednio leczone – wynika to zazwyczaj z niedostatecznej wiedzy na temat choroby Alzheimera. Tymczasem aż 50-75 procent wszystkich przypadków demencji jest z nią związanych.

Ostatnio eksperci z amerykańskiego Fatty Acid Research Institute (FARI) oraz różnych ośrodków badawczych z USA i Hiszpanii przeanalizowali, jak na rozwój choroby Alzheimera może wpłynąć dieta bogata w kwasy omega-3.

W tym celu wzięli pod lupę dane na temat 1,5 tysiąca osób w wieku od 65 lat. Naukowcy porównali stężenie jednego z głównych kwasów omega-3 (kwasu dokozaheksaenowego – DHA) z ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera. Wyniki swoich badań opublikowali w czasopiśmie akademickim „Nutrients”.

Naukowcy zidentyfikowali nowe czynniki ryzyka zachorowania na Alzheimera. Na liście znalazło się 10 pozycji

Obiecujące wyniki

Badacze zaobserwowali, że u osób z najwyższym stężeniem DHA w organizmie ryzyko rozwoju choroby Alzheimera było aż o 49 procent mniejsze niż u tych, u których było ono najniższe. Obrazowo rzecz ujmując, spożywanie dużej ilości kwasów omega-3 może opóźnić wystąpienie choroby Alzheimera nawet o 5 lat. A to może wydłużyć życie o prawie 3 lata.

– Biorąc pod uwagę, że w 2021 roku koszt opieki nad pacjentami z chorobą Alzheimera wyniósł w USA 355 miliardów dolarów, nie licząc kosztów ponoszonych przez rodzinę i opiekunów, każda opłacalna ekonomicznie strategia opóźniająca rozwój choroby ma kluczowe znaczenie dla zdrowia publicznego – podkreślają autorzy publikacji.

To już kolejne badanie potwierdzające dobroczynny wpływ kwasów DHA na zmniejszenie zagrożenia chorobą Alzheimera. Podobne przeprowadzono między innymi w 2012 roku, kiedy grupa naukowców z USA zauważyła korelację pomiędzy stężeniem DHA a zdolnościami poznawczymi i objętością mózgu. Najnowsze badanie potwierdza te ustalenia.

Biolożka z UG jako pierwsza Polka została laureatką międzynarodowej nagrody Future Science Future Star Award

Gdzie znajdziesz kwasy omega-3?

W grupie kwasów Omega-3 występuje kwas alfa-linolenowy (ALA) i jego pochodne: kwas eikozapentaenowy (EPA) i dokozaheksaenowy (DHA). Znajdziemy je w następujących produktach:

Nie wiesz, jaki poziom kwasów jest prawidłowy? Wiarygodnym markerem wysycenia tkanek EPA i DHA jest tzw. Indeks Omega-3, który wyrażany jest jako procent całkowitej zawartości kwasów tłuszczowych w czerwonych krwinkach. Wartość tego wskaźnika w zakresie od 8 proc. do proc. uważana jest za optymalną.

Warto zwrócić też uwagę na zachowanie prawidłowej proporcji między kwasami omega-3 a omega-6 w diecie. Powinien on wynosić 4:1. Kwasy Omega-6 znajdziesz m.in. w oleju słonecznikowym, sojowym i kukurydzianym.

Choroba Alzheimera – objawy i diagnoza

Choroba Alzheimera to dolegliwość dotykająca zwykle starsze osoby, powyżej 65. roku życia. Wiąże się bezpośrednio z demencją. Najczęściej zmagają się z nią kobiety. Przyczynę choroby stanowią zanikające neurony, czyli komórki nerwowe obecne w mózgu. Zazwyczaj ten proces następuje powoli, ale Choroba Alzheimera znacznie go przyspiesza, aż w końcu dochodzi do tego, że połowa wszystkich neuronów umiera w ciągu 7–12 lat.

Pierwsze objawy choroby Alzheimera to problemy ze snem, trudności z koncentracją oraz orientacją w przestrzeni i czasie. Chorujące osoby często zapominają również o różnych rzeczach oraz mają problemy z doborem odpowiednich słów. Do tego dochodzą huśtawki nastrojów i stany depresyjne, które tylko pogarszają stan zdrowia chorego.

Chorobę trudno zdiagnozować w początkowej fazie. Wczesna diagnoza umożliwia jednak szybkie wdrożenie leczenia, które może poprawić komfort życia pacjenta.


Źródła: „Nutrients”, PAP

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.