Przejdź do treści

Dlaczego ząb po leczeniu kanałowym boli? Wyjaśnia stomatolożka

Kobieta u dentysty
Dlaczego ząb po leczeniu kanałowym boli? Wyjaśnia stomatolożka/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Leczyłaś zęba kanałowo, a on wciąż boli? Ząb jest martwy, jednak mimo to objawy są niepokojące. Dlaczego tak się dzieje? Wyjaśnia na swoim profilu na Instagramie stomatolożka znana w mediach społecznościowych jako Stomatolog Dobra Rada.

Dlaczego ząb boli pomimo leczenia kanałowego?

Leczenie kanałowe zęba polega na opracowaniu, oczyszczeniu i szczelnym wypełnieniu kanałów zęba. Stosuje się je w przypadku, kiedy w zębie doszło do nieodwracalnego zapalenia miazgi. Po takim leczeniu ząb pozostaje martwy, nie ma naczyń i nerwów, więc nie powinniśmy w tym miejscu nic czuć. Zdarza się jednak, że ból może nam towarzyszyć nawet po dłuższym czasie od leczenia. Dlaczego tak się dzieje?

To nie ząb boli, tylko to, co wokół niego, czyli można powiedzieć, że kość. Kiedy z zębem po leczeniu kanałowym dzieje się coś niedobrego, wokół korzeni wytwarza się stan zapalny, nazywamy to zmianami okołowierzchołkowymi.

Zazwyczaj to zapalenie przewlekłe, czyli długo rozwija się bezobjawowo, a potem nagle zaczyna boleć. I wtedy jesteśmy w szoku, przecież nic się nie wydarzyło, a ząb był leczony! ⁣- wyjaśnia stomatolożka.

Kobieta uśmiecha się. Na 3 włosach ma opaskę z chusty

Przyczyny bólu zęba po leczeniu kanałowym⁣

Jak tłumaczy ekspertka, przyczyn wytworzenia stanu zapalnego jest kilka. Odpowiedzialne mogą być bakterie, powikłania po leczeniu, pęknięcie korzenia oraz przepchnięcie zakażonych tkanek poza ząb. Stomatolożka wyjaśniła dokładnie każdą z nich.

Bakterie twardziele.

Każde leczenie kanałowe to leczenie biologiczne, czyli walka z bakteriami. Zazwyczaj dobre i efektywne płukanie podczas leczenia płynami mającymi za zadanie „zabić” bakterie oraz dokładne opracowanie kanału, a następnie jego szczelne zamknięcie, rozwiązuje problem bakterii – wyjaśnia specjalistka.

Dodaje jednak, że czasem zdarza się tak, że w zębie występują oporne na leczenie szczepy bakterii. Wtedy infekcja nie znika i wciąż się rozwija. Nieleczona przez dłuższy czas powoduje ból.

Powikłania po leczeniu.

Kiedy z jakichś przyczyn kanał pozostaje niedopełniony, pomimo obecności jego światła sprawia to, że ta pusta pozostawiona przestrzeń jest idealnym miejscem na rozwój i namnażanie bakterii. Stąd tak ważna jest kontrola RTG w czasie wykonywanego leczenia, przymierzania ćwieków przed wypełnieniem ostatecznym kanałów – tłumaczy Stomatolog Dobra Rada.

Ekspertka wyjaśnia, że podobnie może się zdarzyć, kiedy nie zostaną odnalezione i wyczyszczone wszystkie kanały w zębie. Spowodują wtedy stan zapalny przy wierzchołku korzenia.

Pęknięcie korzenia.

Tutaj diagnostyka nie zawsze jest prosta czy jednoznaczna, dodatkowo takie pęknięcia powiększają się na przestrzeni czasu. Te podłużne w korzeniu niestety nie są do uratowania i taki ząb wymaga usunięcia – alarmuje specjalistka.

Problemem tutaj jest także to, że pęknięcia we wczesnej fazie nie da się zobaczyć na zdjęciu RTG. Stomatolożka dodaje, że najlepiej wykorzystać badanie sondą perio, ponieważ w miejscu pęknięcia z czasem utworzy się kieszeń kostna.

Przepchnięcie zakażonych tkanek poza ząb

Niestety jest to powikłanie w leczeniu kanałowym. Może się zdarzyć podczas czyszczenia kanałów, kiedy narzędziem popchniemy te zakażone skrawki i tkanki i wypchniemy poza ząb do kości. Ciężko je wtedy stamtąd usunąć – tłumaczy stomatolożka.

Ponadto ekspertka zaznacza, że może również powstać zmiana wokół wierzchołka korzenia. W konsekwencji odczujemy ból, a nawet może wytworzyć się ropień.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.