3 min.
Leczenie kanałowe w pigułce. Jak wygląda i czy boli? Wyjaśnia stomatolog

Leczenie kanałowe w pigułce. Jak wygląda i czy boli? Wyjaśnia stomatolog/ Unsplash, fot. Isaac Castillejos
Najnowsze
22.04.2021
Szyje wyjątkowe pamiątki dla rodziców, którzy stracili dzieci. „Muszą wiedzieć, że ich maluchy nie zostaną zapomniane”
22.04.2021
Rany i rozcięcia – rodzaje i pierwsza pomoc
22.04.2021
Szczepionki mRNA na COVID-19 bezpieczne dla kobiet w ciąży? Opublikowano pierwsze tak duże badanie na ten temat
22.04.2021
Ile osób w Polsce zmarło po szczepionce na COVID-19? U ilu wystąpiła zakrzepica? Znamy najnowsze dane
22.04.2021
Dr Joanna Kuschill-Dziurda: W pandemii więcej osób decyduje się na zabiegi medycyny estetycznej. Założymy maseczkę i nikt nic nie zauważy
Leczenie kanałowe, zwane też endodontycznym może budzić strach u wielu osób. Jest to jednak często ostatnia deska ratunku przed usunięciem zęba. Na czym polega ten zabieg i jak się go wykonuje? I najważniejsze pytanie – czy boli? Z tematem zmierzył się dentysta Michał Kaczmarek, znany na Instagramie jako Tata Stomatolog.
Spis treści
Leczenie endodondyczne – na czym polega?
Jak wyjaśnia Kaczmarek, leczenie endodontyczne, nazywane również kanałowym, polega na opracowaniu, oczyszczeniu i szczelnym wypełnieniu kanałów zęba. Stosuje się je w przypadku, kiedy w zębie doszło do nieodwracalnego zapalenia miazgi. Miazga zęba to silnie unaczyniona i unerwiona tkanka wypełniająca zarówno komorę jak i kanały zęba. Do zapalenia miazgi najczęściej dochodzi w wyniku nieleczonej próchnicy. W takim przypadku należy całkowicie usunąć miazgę z komory oraz kanałów, następnie wnętrze zęba wypłukać i zdezynfekować. Na koniec wypełnia się je odpowiednim materiałem, który uszczelnia ząb i jego kanały. Tak ząb może służyć nam przez lata. Bez leczenia kanałowego prawdopodobnie musielibyśmy się z nim pożegnać.
Leczenie kanałowe – w jakim celu się je wykonuje?
Leczenie kanałowe stosuje się w przypadku nieodwracalnego i rozległego zapalenia miazgi zębowej. Najczęściej jest to jedyna możliwość, by uratować ząb przed ekstrakcją.
W wyniku zapalenia miazgi zęba (miazga odżywia i unerwia ząb) dochodzi do jej „uszkodzenia”, a w następstwie do bólu i jedynym sposobem jest usunięcie jej z kanału. Czasem może dojść do jej bezobjawowego obumarcia, może wystąpić infekcja w kości wokół zęba lub próchnica jest tak zaawansowana, że dochodzi do komory miazgi. Wszystkie te stany są wskazaniem do leczenia kanałowego – tłumaczy stomatolog.
Leczenie kanałowe a ból
Kiedyś leczenie kanałowe było wyjątkowo bolesne, przez co pacjenci znacznie częściej decydowali się na usunięcie chorego zęba. Obecne metody leczenia i dostępne narzędzia pozwalają na uniknięcie bólu w trakcie zabiegu. Jak podkreśla ekspert, dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego, proces ten jest całkowicie bezbolesny.
Podobnie jest po leczeniu, jednak tutaj wszystko zależy od tego, na jakim etapie leczenie zostało przerwane. Kaczmarek ostrzega, że po leczeniu endodondycznym można odczuwać ból przez około 3 dni. W takim przypadku zaleca się zażycie tabletek przeciwbólowych dostępnych w aptece bez recepty. Jeśli jednak ból dokucza nam przez dłuższy czas, należy wykonać zdjęcie RTG, aby sprawdzić, czy ząb został dobrze oczyszczony. Warto także pamiętać, że ząb leczony w ten sposób staje się martwy, przez co jest słabszy. Należy więc na niego bardziej uważać.
Leczenie kanałowe z mikroskopem
Niektórzy polecają leczyć zęby kanałowo pod mikroskopem. Kaczmarek wyjaśnia jednak, że nie jest dokładnie określone, czy to konieczne. Leczenie w powiększeniu i izolacji od jamy ustnej zapewnia jednak lepszy wgląd w strukturę zęba i pomaga uniknąć niedokładnego oczyszczenia.
Leczenie kanałowe a zdjęcia RTG
W trakcie leczenia powinno wykonać się zdjęcia RTG, aby dokładnie obejrzeć ząb.
Ile zdjęć RTG powinno być wykonanych podczas leczenia? Lekarz powinien wykonać 3 zdjęcia – przed, w trakcie i po leczeniu. Zdjęcie nr 2 można pominąć – tłumaczy specjalista.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Zobacz także

Mity stomatologiczne: pasta z aktywnym węglem, leczenie mleczaków, unikanie dentysty w ciąży, wybielanie sodą i cytryną. W co wierzymy, a co nie jest prawdą?

Płuczesz jamę ustną po umyciu zębów? Stomatolog wyjaśnia, czy to dobry nawyk

W zdrowym ciele zdrowy ząb. Oto, co może cię spotkać, jeśli w porę nie zadbasz o swój uśmiech
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.04.2021
SESJA TERAPEUTYCZNA: Najkrócej, jak to tylko jest możliwe

22.04.2021
„Od czego zaczyna się reset hormonalny? Od uświadomienia sobie, że z przebitą oponą nie pojedziesz dalej”. Recenzja książki „Dieta 7 hormonów” Sary Gottfried

20.04.2021
Katarzyna Szczerbowska: Stan psychozy jest trochę jak sen. Trudno przekazać, jaką udręką jest takie śnienie na jawie

18.04.2021