2 min.
Dobre nawyki w trakcie kasłania, kichania i śmiania się? Wyjaśnia fizjoterapeutka

Dobre nawyki w trakcie kaszlu, kichania i śmiania się? Wyjaśnia fizjoterapeutka / Sean Thomas, Unsplash
Zastanawiałaś się kiedyś, czy pozycja, jaką przyjmujesz w czasie kichania, kasłania i śmiania się, jest prawidłowa? Być może to spory błąd. Dlaczego? Tłumaczy fizjoterapeutka uroginekologiczna Monika Grzegorzewicz.
Zadbaj o odpowiednią pozycje – zawsze
Fizjoterapeutka Monika Grzegorzewicz podkreśla, że w pozycji, którą przyjmujemy odruchowo, gdy kichamy, kaszlemy czy śmiejemy się, wywieramy bardzo duże ciśnienie na dno miednicy (prezentuje ją na zdjęciu). A to ze względu na skłon, który wykonujemy, i koślawienie kolan.
„W czasie kaszlu, kichania, śmiania podnosi się ciśnienie śródbrzuszne, co może spowodować obciążenie dna miednicy i ujawnienie nietrzymania moczu” – tłumaczy. „W takim wypadku zwróć uwagę, by w trakcie kaszlu (kichanie jest zbyt spontaniczne najczęściej), napiąć mięśnie dna miednicy” – dodaje.
Jak wyjaśnia, można też skrzyżować nogi i docisnąć je do siebie, by wspomóc aktywację mięśni. Albo odchylić łokieć i skręcić tułów w tę samą stronę.
„To rozproszy wzmożone ciśnienie podczas kaszlu na większą powierzchnię ciała, a nie tylko dno miednicy” – tłumaczy.
Fizjoterapia Kobieca
Mgr Monika Grzegorzewicz jest fizjoterapeutką uroginekologiczną i studentką osteopatii. Prowadzi także bloga Fizjoterapia Kobieca i jest aktywna w mediach społecznościowych. Informacje publikowane przez specjalistkę w prosty sposób wyjaśniają medyczne (często trudne) tematy. Jej profil na Instagramie śledzi ponad 7 tys. osób.
Zobacz także
Spodobał ci się ten artykuł? Poleć go koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023