Przejdź do treści

Dobre nawyki w trakcie kasłania, kichania i śmiania się? Wyjaśnia fizjoterapeutka

Dobre nawyki w trakcie kaszlu, kichania i śmiania się? Wyjaśnia fizjoterapeutka
Dobre nawyki w trakcie kaszlu, kichania i śmiania się? Wyjaśnia fizjoterapeutka / Sean Thomas, Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zastanawiałaś się kiedyś, czy pozycja, jaką przyjmujesz w czasie kichania, kasłania i śmiania się, jest prawidłowa? Być może to spory błąd. Dlaczego? Tłumaczy fizjoterapeutka uroginekologiczna Monika Grzegorzewicz.

Zadbaj o odpowiednią pozycje – zawsze

Fizjoterapeutka Monika Grzegorzewicz podkreśla, że w pozycji, którą przyjmujemy odruchowo, gdy kichamy, kaszlemy czy śmiejemy się, wywieramy bardzo duże ciśnienie na dno miednicy (prezentuje ją na zdjęciu). A to ze względu na skłon, który wykonujemy, i koślawienie kolan.

„W czasie kaszlu, kichania, śmiania podnosi się ciśnienie śródbrzuszne, co może spowodować obciążenie dna miednicy i ujawnienie nietrzymania moczu” – tłumaczy. „W takim wypadku zwróć uwagę, by w trakcie kaszlu (kichanie jest zbyt spontaniczne najczęściej), napiąć mięśnie dna miednicy” – dodaje.

Jak wyjaśnia, można też skrzyżować nogi i docisnąć je do siebie, by wspomóc aktywację mięśni. Albo odchylić łokieć i skręcić tułów w tę samą stronę.

„To rozproszy wzmożone ciśnienie podczas kaszlu na większą powierzchnię ciała, a nie tylko dno miednicy” – tłumaczy.

Fizjoterapia Kobieca

Mgr Monika Grzegorzewicz jest fizjoterapeutką uroginekologiczną i studentką osteopatii. Prowadzi także bloga Fizjoterapia Kobieca i jest aktywna w mediach społecznościowych. Informacje publikowane przez specjalistkę w prosty sposób wyjaśniają medyczne (często trudne) tematy. Jej profil na Instagramie śledzi ponad 7 tys. osób.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

DOBRE NAWYKI W czasie kaszlu, kichania, śmiania się podnosi się ciśnienie śródbrzuszne, co może spowodować obciążenie dna miednicy i ujawnienie nietrzymania moczu. W takim wypadku zwróć uwagę, by w trakcie kaszlu (kichanie jest zbyt spontaniczne najczęściej), napiąć mięśnie dna miednicy. ✅Możesz też skrzyżować nogi i docisnąć je do siebie, by wspomóc ich aktywację. Pomoże Ci też odchylenie łokcia, jak i skręt tułowia w tą stronę. To rozproszy wzmożone ciśnienie podczas kaszlu na większą powierzchnię ciała, a nie tylko dno miednicy. ❌W poniższej pozycji, którą przyjmujemy odruchowo, wywieramy bardzo duże ciśnienie na dno miednicy przez skłon, a także koślawienie kolan. ❓❓❓Stosujesz?❓❓❓#ciąża #mamawdwupaku #zdrowie #kobieta #zdrowieintymne #nawyki

Post udostępniony przez Monika Grzegorzewicz (@fizjoterapiakobieca)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.