3 min.
Dzięki selfie dowiesz się, czy chorujesz na anemię. Umożliwi to nowa aplikacja

Dzięki selfie dowiesz się, czy chorujesz na anemię? Umożliwi to nowa aplikacja / Pexels.com
Podejrzewasz, że możesz być chora na anemię? Dzięki odkryciu amerykańskich naukowców diagnoza tej choroby jest prostsza niż myślisz. Wystarczy… zrobić selfie.
Anemia – po czym ją poznać?
Anemia to zaburzenie związane z poziomem krwinek czerwonych oraz hemoglobiny. U osób chorych na anemię pojawiają się bóle i zawroty głowy, osłabienie, senność, problemy z pamięcią i koncentracją, bladość skóry i błon śluzowych. Łatwiej się męczą i mogą odczuwać duszności i kołatanie serca. Anemii z niedoboru żelaza może dodatkowo towarzyszyć łamliwość włosów i paznokci, wypadanie włosów, zajady w kącikach ust, zmiany w śluzówkach jamy ustnej i gardła.
Jest jednak jeszcze jeden, dosyć nietypowy, objaw anemii – zmiana barwy dolnej powieki. U osób z niedokrwistością lub niedoborem żelaza najczęściej przybiera ona bladoróżową lub żółtą barwę.
Ten fakt postanowili wykorzystać amerykańscy naukowcy, którzy stworzyli aplikację pozwalającą wykryć anemię. Być może brzmi to niewiarygodnie, ale taka innowacyjna „diagnoza” naprawdę jest możliwa! Badacze opisali ją w czasopiśmie naukowym „Plos One”.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Aplikacja, która wykrywa anemię
Zespół amerykańskich naukowców pod kierunkiem prof. Selima Sunera z Brown University w USA wykorzystał sztuczną inteligencję do tego, aby opracować aplikację, która może całkowicie zmienić sposób diagnozowania anemii. Wystarczy zrobić selfie, żeby przekonać się, czy jesteśmy na nią chorzy. A wszystko dzięki temu, że aplikacja analizuje odcień powieki – na tej podstawie daje nam odpowiedź, czy możemy być chorzy.
Oczywiście metoda ta nie daje tak precyzyjnych wyników jak badania krwi, ale aplikacja rzadko się myli. Ma skuteczność na poziomie niemal 73 proc. Na pewno sprawdzi się u osób, które do tej pory nie mieli pojęcia, że mogą mieć anemię. Według twórców aplikacji innowacyjny sposób wykrywania choroby zalecany jest szczególnie dla osób starszych, dzieci i młodzieży oraz osób przewlekle chorych – czyli grup pacjentów, które często potrzebują szybkiej diagnozy.
Choć metoda ta jest bardzo innowacyjna i potrzebna, to po skorzystaniu z aplikacji i tak warto udać się do lekarza, żeby potwierdzić „diagnozę” postawioną przez smartfon.
Źródło: „Plos one”
Zobacz także
Spodobał ci się artykuł? Poleć go znajomym
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

04.02.2023
Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

02.02.2023
„Toksyczna pozytywność to rodzaj filtra blokującego rzeczywistość” – mówi Tomasz Żółtak, psycholog i psychoterapeuta

31.01.2023
Kamila Belczyk-Panków dostała nerkę od swojej mamy. „Nie chciałam jej narażać. A dla niej to było naturalne. Dziś żyję każdym dniem”

28.01.2023