Przejdź do treści

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu kolejnych leków. Stosowano je w leczeniu mięśniaków macicy

Wycofanie leków / istock
Wycofanie leków / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu czterech różnych leków: Esmya, Ulipristal Acetate Gedeon Richter, Ulimyo oraz Ulipristal Alvogen. Każdy z nich zawiera octan uliprystalu w dawce 5 mg – substancję czynną stosowaną w leczeniu mięśniaków macicy. Decyzję podjęto natychmiastowo. 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny

GIF wycofuje Esmya, Ulipristal Acetate Gedeon Richter, Ulimyo oraz Ulipristal Alvogen – leki zawierające substancję zwaną octanem uliprystalu, która hamuje lub opóźnia owulację.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu leki:

  • Esmya (Ulipristali acetas) tabletki 5 mg
  • Ulimyo (Ulipristali acetas), tabletki 5 mg 
  • Ulipristal Acetate (Ulipristali acetas), tabletki 5 mg
  • Ulipristal Alvogen (Ulipristali acetas), tabletki 5 mg 

Do tej pory lekarze przepisywali je najczęściej w leczeniu mięśniaków macicy. Teraz wszystkie serie leków mają zniknąć z aptek.

Decyzję o wycofaniu wyżej wymienionych leków podjęto w związku z informacją o ciężkim działaniu niepożądanym leków, które zmieniają stosunek korzyści do ryzyka. 

 

istockphoto.com

Mięśniaki macicy – czym są?

Mięśniaki macicy to efekt namnażania się komórek mięśniowych w macicy, które prowadzi do powstania niezłośliwego guza. Szybko zdiagnozowane i leczone, nie są poważnym schorzeniem. Niestety, kobiety nadal łączą mięśniaki macicy z groźnym nowotworem.

Właśnie dlatego tak bardzo się ich obawiają. Częściowo ten strach wynika z niskiego poziomu wiedzy na ten temat.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.