Przejdź do treści

Istotne informacje na temat szczepionki HPV. Czy stanowi skuteczną ochronę przed rakiem szyjki macicy?

igła i pojemnik ze szczepionką przeciw wirusowi HPV
Fot. jarun011 / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Według statystyk na raka szyjki macicy umiera każdego dnia ok. pięciu Polek, rocznie liczba ta sięga 2000 kobiet. Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) jest jedną z głównych przyczyn wywołujących ten typ nowotworu szyjki macicy.

Wirus HPV przenoszony jest głównie drogą płciową. Oprócz złośliwego nowotworu szyjki macicy, często wywołuje niegroźne kłykciny kończyste, które są charakterystyczne dla tego typu zakażenia. Szczepionka przeciwko HPV chroni nie tylko szyjkę macicy, ale również zewnętrzne narządy płciowe, takie jak wargi sromowe, prącie, gardło, język i pochwę . Obecnie na rynku farmaceutycznym istnieje kilka szczepionek przeciwko wirusowi HPV, jednak ich zastosowanie nie daje stuprocentowej pewności, iż do zachorowania nie dojdzie.

Szczepionka HPV – kiedy należy się zaszczepić?

Jeśli szczepionka ma przynieść oczekiwane efekty, powinna być zastosowana przed pierwszą inicjacją seksualną. W Polsce zaleca się podanie szczepionki przeciwko wirusowi HPV między 11. a 12. rokiem życia. Niemniej, kobiety mogą zaszczepić się przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego w każdym wieku, lecz korzyści płynące z zaszczepienia są indywidualne. Zaszczepić również mogą się chłopcy bądź mężczyźni, jednak nieznaczna część społeczeństwa zdaje sobie z tego sprawę.

Szczepionka HCV – skutki uboczne

Jak przed każdym szczepieniem, aby nie doszło do tzw. „powikłań poszczepiennych”, każda osoba, młoda czy starsza, koniecznie musi udać się do lekarza internisty bądź swojego lekarza prowadzącego, który wykona badania podmiotowe i przedmiotowe, a także określi, czy dana osoba jest jest zdrowa i wyda zaświadczenie, iż może być zaszczepiona. Jeśli jednak zaszczepimy osobę podziębioną, chorą lub z bardzo osłabionym układem odpronościowym, w przypadku szczepienia przeciwko wirusowi HPV, najczęściej możemy zaobserwować:

  • wysoką gorączkę,
  • omdlenie lub utratę przytomności,
  • ból promieniujący od miejsca wstrzyknięcia na całą rękę,
  • ogólne złe samopoczucie przypominające początek grypy.

Bardzo rzadko, ale zdarzyło się kilka przypadków reakcji alergicznej na szczepionkę HPV, jak również doszło do zapalenia nerwów, które w terminologii medycznej określane jest jako zespołu Guillaina-Barrégo. Szczepionka HPV po zakażeniu może również wywołać skutki niepożądane.

Szczepionka HPV – cena oraz szczepionki dostępne w Polsce

Aktualnie na polskim rynku farmaceutycznym istnieją trzy szczepionki przeciwko wirusowi HPV. Różnią się one nazwą, ale przede wszystkim ceną oraz dostępnością. Jednak każda z nich podawana jest w trzech dawkach, w odpowiednich odstępach czasu:

  • Silgard – szczepionka stworzona przeciwko czterem typom wirusa HPV: HPV16 i HPV18, które są wirusami rakotwórczymi oraz HPV16 i HPV18 – są to mniej groźne wirusy odpowiedzialne za powstawanie kłykcin kończystych. Jedna dawka Silgardu kosztuje obecnie ok. 400 zł.
  • Cervarix – szczepionka nastawiona na atakowanie dwóch wirusów wykazujących działanie kancerogenne, czyli rakotwórcze, należą do nich: HPV16 i HPV18. Cena jednej dawki Cervarixu, podobnie jak w przypadku Silgardu, również kosztuje ok. 400 zł.
  • Gardasil – atakuje aż dziewięć typów wirusa, z czego 7 wykazujących działania rakotwórcze, czyli HPV16, HPV18, HPV31, HPV33, HPV45, HPV 52 i HPV58 oraz dwa wirusu odpowiedzialne za brodawki płciowe, czyli kłykciny kończyste – HPV16 i HPV18. Cena jednej dawki Gardasilu jest najwyższa, gdyż sięga zazwyczaj 500 zł.

Aby móc zostać zaszczepionym, konieczne jest otrzymanie zaświadczenia lekarskiego o prawidłowym stanie zdrowia oraz skierowania na szczepienie. Po każdej z trzech dawek wpisywane są dane potwierdzające zaszczepienie.

Zobacz także

Szczepionka HPV – jak wygląda cykl szczepienny?

Szczepionkę Silgard podaje się w systemie 1, 2, 6, czyli drugą dawkę podajemy dwa miesiące po podaży pierwszej, natomiast trzecią cztery miesiące od drugiej dawki, czyli pół roku od pierwszego szczepienia. Jeśli wszystkie wyżej wymienione warunki zostały spełnione, a szczepienia odbywały się o czasie, daje to niemal stuprocentową gwarancję, iż nie dojdzie do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego. Obecnie wiadomo, iż okres ochronny trwa minimum pięć lat, jednak na dzień dzisiejszy eksperci nie są w stanie określić dokładnie, jak długo trwa okres ochronny po zastosowaniu wszystkich trzech dawek – pozostaje to nadal w fazie badań.

Objawy zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV)

W większości przypadków zakażenie to przebiega bezobjawowo. Najczęściej organizm jest w stanie samoistnie poradzić sobie z wirusem oraz zakażeniem. Jeśli jednak tak się nie stanie, mogą pojawić się brodawki w okolicach intymnych, mogą również wystąpić:

Diagnostyka zakażenia wirusem HPV polega głównie na analizie wyników cytologii i ewentualnym skierowaniu na badanie kolposkopowe. Gdy dojdzie do zakażenia, niestety nie istnieje lek, który wyleczyłby to zakażenie.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.