Przejdź do treści

Jak możesz sobie poradzić z bólem głowy? Fizjoterapeuta pokazuje techniki automasażu

Jak możesz sobie poradzić z bólem głowy? Fizjoterapeuta pokazuje techniki automasażu
Jak możesz sobie poradzić z bólem głowy? Fizjoterapeuta pokazuje techniki automasażu / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Często męczy cię ból głowy? Masz wrażenie, że próbowałaś już wszystkiego, żeby sobie z nim poradzić? A co z… automasażem? Fizjoterapeuta Kamil Kozakowski wyjaśnia, jakie techniki mogą okazać się pomocne.

3 techniki masażu na ból głowy

„Szyja bardzo mocno reaguje na stres, którego ostatnio nikomu nie brakuje. Niektórzy tłumaczą to tym, że mięśnie karku są zasilane w 'prąd’ z nerwu, który łączy się z drugim nerwem reagującym na stan naszego psychicznego samopoczucia” – wyjaśnia Kamil Kozakowski.

Jak dodaje, z drugiej strony napięcie szyi i towarzyszące mu bóle głowy można tłumaczyć tym, że kiedy przeżywamy stres psychiczny, zdarza się odczuwać go całym ciałem. Przyjmujemy wtedy pozycję zamkniętą, pełną napięcia, która pod względem fizycznym, chroni nas przed niebezpieczeństwem.

Ekspert podsuwa trzy pomysły na techniki automasażu, które pomogą nam poradzić sobie z uporczywym bólem głowy.

Technika 1 – wykonuj zgięcia i wyprosty (potakiwania) głowy przez około 3-4 minuty dziennie, by poprawić ich ruchomość.

Technika 2 – po ułożeniu piłeczki tuż pod potylicą możesz zastosować potakiwania głowy lub ruchy gałek ocznych, które zaangażują mięśnie podpotyliczne.

Technika 3 – zacznij od wystającego kręgu pod potylicą i od tego miejsca wykonuj technikę przedstawioną na materiale wideo zamieszczonym przez fizjoterapeutę, stosując masaż w kierunku do boku.

Pełną instrukcję dotyczącą prawidłowego wykonywania ćwiczeń znajdziesz w poniższym wideo.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

To nie jest lekarstwo na wszystkie bóle głowy

Choć automasaż może być bardzo skuteczny przy dolegliwościach bólowych, to ekspert podkreśla, że  zaproponowane przez niego techniki nie są lekarstwem na wszystkie bóle głowy. Niektóre dolegliwości wymagają bowiem diagnostyki neurologicznej lub badań obrazowych.

Będzie tak między innymi w sytuacji:

  • nagłego zaostrzenia objawów bez żadnej konkretnej przyczyny,
  • pojawienia się dolegliwości bólowych w krótkim odstępie czasu od wypadku komunikacyjnego albo upadku,
  • nagłej zmiany intensywności bólu,
  • gdy pacjent bądź pacjentka ma więcej niż 50 lat lub nadciśnienie,
  • niepokojącej nagłej utraty wagi,
  • występującego w trakcie ciąży objawu rzucawkowego.
Masażer jadeitowy do twarzy

Kamil Kozakowski – kim jest?

Kamil Kozakowski to fizjoterapeuta aktywny w mediach społecznościowych, gdzie pomaga swoim obserwatorom i obserwatorkom zrozumieć, skąd biorą się różne bóle, z którymi się zmagają, i wyjaśnia, jak sobie z nimi poradzić.

Jego profil na Instagramie cieszy się coraz większą popularnością. „Człowiek to nie tylko kości i mięśnie” – podkreśla w swoim opisie na Instagramie.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.