Przejdź do treści

Jak pozbyć się kleszcza? Lekarka Anna Ratajczak wyjaśnia

Kleszcze - jak się ich pozbyć? / rawpixel
Kleszcze - jak się ich pozbyć? / rawpixel
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zniesiono zakaz wchodzenia do lasów i parków. Dzięki temu od poniedziałku możemy cieszyć się długimi spacerami po ścieżkach przyrodniczych. Nie zapominajmy jednak o jednym – o kleszczach. Co robić, jeśli złapałaś pajęczaka, a nie chcesz jechać na izbę przyjęć? Anna Ratajczak, czyli Insta Pediatra wyjaśniła to krok po kroku. 

Kleszcz – jak się go pozbyć?

Lekarka wyjaśnia ten proces krok po kroku:

  1. Przed rozpoczęciem zabiegu umyj ręce.
  2. Nie smaruj kleszcza tłustymi substancjami, lakierem do paznokci, alkoholem, środkami odkażającymi (prowadzi to do zabicia kleszcza, ale nie zmniejsza ryzyka zachorowania na choroby odkleszczowe! Kleszcz zdąży uwolnić chorobotwórcze drobnoustroje podczas tego typu zabiegów.
  3. Kleszcza usuwaj wyłącznie za pomocą pęsety, wąskich szczypczyków lub innych specjalnie do tego przeznaczonych urządzeń. Nie stosuj cążek, nożyczek do paznokci lub igieł.
  4. Uchwyć kleszcza jak najbliżej skóry.
  5. Usuwaj go ze stałą siłą wzdłuż osi wkłucia. Nie „wykręcaj” (nie wykonuj ruchów obrotowych)! Może to spowodować oderwanie samego tułowia.
  6. Miejsce po usunięciu kleszcza przemyj środkiem odkażającym i ponownie umyj ręce.

Kleszcz u dziecka – jak go usunąć?

Instrukcja dotycząca usuwania kleszcza z ciała dotyczy także dzieci.

  1. Obejrzyj dokładnie dziecko, ponieważ kleszcze „lubią” miejsca ciepłe, wilgotne, nie te odsłonięte i dobrze widoczne. Sprawdź pachwiny, pachy, rejony za uszami, szyję, okolice intymne czy szparę międzypośladkową.
  2. Jeśli nie jesteś pewien, czy poprawnie usuniesz kleszcza lub nie masz odpowiedniego sprzętu czy środka odkażającego, skontaktuj się z lekarzem.
  3. Lepiej jest usunąć kleszcza godzinę później niż źle!
  4. Jeśli dziecko zostało zaatakowane przez kilka, kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt kleszczy (wystarczy kilka godzin budowania” bazy” w najbliższych krzakach), skontaktuj się z lekarzem, ponieważ w takiej sytuacji może być konieczne zastosowanie antybiotyku.
  5. Uważnie obserwuj miejsce wkłucia. Jeśli wokół niego pojawi się zaczerwienienie (tzw. rumień) lub jeśli dziecko będzie skarżyć się na inne dolegliwości, takie jak: bóle głowy, dziwne samopoczucia, osłabienie, objawy neurologiczne czy stawowe, skontaktuj się z lekarzem.
  6. Nie ma potrzeby oddawania kleszcza do specjalistycznych badań, ponieważ nawet jeśli kleszcz zawierał chorobotwórcze drobnoustroje, to nie ma pewności, że zdążył je uwolnić.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Możemy wreszcie cieszyć się wyprawami i do lasu?, ale musimy liczyć się z tym, że wrócimy z nieproszonym gościem. Dziś o tym jak pozbyć się KLESZCZA ? ➡️Przed rozpoczęciem „zabiegu”  umyj ręce? ➡️Nie smaruj kleszcza tłustymi substancjami ?, lakierem do paznokci, alkoholem?, środkami odkażającymi (prowadzi to do zabicia kleszcza, ale nie zmniejsza ryzyka zachorowania na choroby odkleszczowe! Kleszcz zdąży uwolnić ? chorobotwórcze drobnoustroje podczas tego typu „zabiegów”‼️ ➡️Kleszcza usuwaj wyłącznie za pomocą pęsety, wąskich szczypczyków lub innych specjalnie do tego przeznaczonych urządzeń. Nie stosuj cążek, nożyczek do paznokci lub igieł. ➡️Uchwyć kleszcza jak najbliżej skóry. ➡️Usuwaj go ze stałą siłą wzdłuż osi wkłucia. Nie „wykręcaj” (nie wykonuj ruchów obrotowych)! Może to spowodować oderwanie samego tułowia. ➡️Miejsce po usunięciu kleszcza przemyj środkiem odkażającym i ponownie umyj ręce. ➡️Obejrzyj dokładnie dziecko, ponieważ kleszcze „lubią” miejsca ciepłe, wilgotne nie te odsłonięte i dobrze widoczne (sprawdź pachwiny, pachy, rejony za uszami, szyję, ololice intymne czy szparę międzypośladkową). ➡️Jeśli nie jesteś pewien czy poprawnie usuniesz kleszcza lub nie masz odpowiedniego sprzętu czy środka odkażającego skontaktuj się z lekarzem?‍⚕️ Lepiej jest usunąć kleszcza godzinę później, niż źle! ➡️Jeśli dziecko zostało zaatakowane przez kilka, kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt kleszczy (wystarczy kilka godzin budowania” bazy” w najbliższych krzakach) skontaktuj się z lekarzem, ponieważ w takiej sytuacji może być konieczne zastosowanie antybiotyku? ➡️Uważnie obserwuj miejsce wkłucia – jeśli wokół niego pojawi się zaczerwienienie (tzw. rumień)? lub jeśli dziecko będzie skarżyć się na inne dolegliwości takie jak bóle głowy, dziwne samopoczucia, osłabienie, objawy neurologiczne czy stawowe skontaktuj się z lekarzem ❌Nie ma potrzeby oddawania kleszcza do specjalistycznych badań, ponieważ nawet jeśli kleszcz zawierał chorobotwórcze drobnoustroje to nie ma pewności, że zdążył je uwolnić #pediatraradzi #pediatra #lekarz #kleszcz #borelioza #las #dzieci #zdrowiedziecka #medycyna #centrummedyczne #szczecin

Post udostępniony przez Anna Ratajczak ?‍⚕️ (@insta_pediatra)

Insta Pediatra

„Insta Pediatra” to konto na Instagramie prowadzone przez lekarkę Annę Ratajczak. Pediatra dzieli się swoimi spostrzeżeniami nie tylko w gabinecie lekarskim, ale także na Instagramie.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.