Przejdź do treści

Jak prawidłowo myć ręce? Poradnik koronawirus

mycie rąk
Jak prawidłowo myć ręce? Poradnik koronawirus Matthew Tkocz/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Koronawirus – jest już 16 potwierdzonych przypadków w Polsce. W związku z realnym zagrożeniem spowodowanym stałym rozprzestrzenianiem się choroby, warto wiedzieć jak zminimalizować ryzyko zarażenia. Jednym z najważniejszych elementów profilaktyki jest prawidłowa higiena rąk.  Sprawdź, co musisz wiedzieć o myciu rąk, aby skutecznie przeciwdziałać koronawirusowi.  

Koronawirus– podstawowe informacje 

Koronawirus z Wuhan ( SARS-CpV-2) wywołuje chorobę COVID-19, która objawia się: gorączką, kaszlem, dusznością, bólem mięśni i zmęczeniem. Wirus rozprzestrzenia się droga kropelkową – materiałem zakaźnym jest śluz z dróg oddechowych i jamy ustnej rozpylony w powietrzu w postaci drobnych kropelek podczas kaszlu, kichania a nawet mówienia. Kluczowe znaczenie w przeciwdziałaniu zakażeniu koronawirusem ma odpowiednia higiena rąk. Właściwe mycie rąk eliminuje wirusa, jeśli znajduje się on na powierzchni dłoni. 

Czym myć ręce? 

Do mycia rąk należy używać w pierwszej kolejności mydła i wody. Każdy rodzaj mydła: w płynie, proszku, kostce czy płatkach jest skuteczny. Mydło w kostce powinno znajdować się na mydelniczce, aby mogło wyschnąć i nie zaczęły się na nim namnażać drobnoustroje. Powinno się unikać gorącej wody, ponieważ ciągły kontakt z wodą o takiej temperaturze może zwiększać ryzyko zapalenia skóry.

Można też korzystać z  płynów dezynfekujących lub żeli antybakteryjnych na bazie minimum 60% alkoholu. Preparaty do dezynfekcji mają za zadanie niszczyć formy wegetatywne drobnoustrojów. Ich biobójcze działanie polega na niszczeniu (denaturacji) struktury białek wirusów, bakterii i grzybów.

Niewskazane jest stałe mycie rąk wodą i mydłem od razu po lub przed zastosowaniem środka dezynfekującego. Takie działanie jest zbędne, a dodatkowo może prowadzić do podrażnienia i uszkodzenia skóry.

Jak skutecznie myć ręce?

Organizacje w dziedzinie zdrowia (Światowa Organizacja Zdrowia – WHO, Główny Inspektorat Sanitarny – GIS) zalecają mycie rąk według następującego schematu: 

  1. Zwilż ręce ciepłą wodą. Nałóż mydło w płynie w zagłębienie dłoni.
  2. Namydl obydwie wewnętrzne powierzchnie dłoni. 
  3. Spleć palce i namydl je. 
  4. Namydl kciuk jednej dłoni drugą ręką i na przemian.
  5. Namydl wierzch jednej dłoni wnętrzem drugiej dłoni i na przemian. 
  6. Namydl obydwa nadgarstki.
  7. Spłucz starannie dłonie, żeby usunąć mydło. Wysusz je starannie jednorazowym ręcznikiem. 

Czas trwania mycia rąk powinien wynosić minimum 20- 30 sekund.  Bardzo ważną kwestią jest pobranie wystarczającej ilości preparatu, tak aby dokładnie pokrył dłonie, staranne umycie wgłębień– tzw. linii dłoni oraz dokładne osuszenie dłoni za pomocą jednorazowych materiałów. Ponadto nie zaleca się korzystania z suszarek do rąk, ponieważ powodują one rozprzestrzenianie się patogenów w powietrzu.

Odkażając dłonie preparatem dezynfekującym należy rozprowadzić go po całej powierzchni rąk i wcierać aż do momentu wyschnięcia. Warto dezynfekować też przedmioty wielokrotnie używane w ciągu dnia takie jak telefony i pieniądze.

Co musisz wiedzieć o koronawirusie? Ministerstwo Zdrowia publikuje wytyczne/ www.gov.pl

Jak często myć ręce?

Aby zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem, należy jak najczęściej myć ręce, a w szczególności: 

  • Po każdym kaszlu i kichaniu 
  • Przed i po objęciu opieką chorego
  • Przed, w trakcie i po przygotowywaniu posiłku
  • Przed jedzeniem
  • Po skorzystaniu z toalety 
  • Kiedy ręce są widocznie brudne 
  • Po  kontakcie ze zwierzętami i ich odchodami 
  • Po skorzystaniu z komunikacji publicznej
  • Po wyrzucaniu śmieci
  • Przed dotykaniem twarzy, a w szczególności ust, oczu i nosa
Kobieta w masce. Czym jest pandemia?

Bardzo częste mycie rąk może spowodować niepożądane reakcje skórne takie jak: kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia oraz alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Objawami zapalenia skóry są: suchość, swędzenie, a nawet pieczenie i pękanie skóry. Alergiczne zapalenie skóry jest skutkiem nadwrażliwości na któryś ze składników preparatu. Niemniej jednak preparaty na bazie alkoholu są zazwyczaj dobrze tolerowane. Zaleca się, aby po myciu rąk stosować środki nawilżające i natłuszczające. Warto zaopatrzyć się w krem do rąk zawierający substancje takie jak: gliceryna, mocznik, masło shea, kwas hialuronowy czy aloes.

 

Bibliografia:

1.“Koronawirus – co musisz wiedzieć? – Ministerstwo Zdrowia – Portal Gov.pl.” [Online]. Available: https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie?fbclid=IwAR0a8Uv_k-08uVZQN91WpeebMM41GUs3iHDNQmq7CnBo4lC4Wal7bZvw7E4. [Accessed: 04-Mar-2020].

2.“When and How to Wash Your Hands | Handwashing | CDC.” [Online]. Available: https://www.cdc.gov/handwashing/when-how-handwashing.html?fbclid=IwAR2rxoxku5U847bvbeoEqtSdVWDdrhHIhZe-ybprJ-0eR42mXTFpxHQPo0Y. [Accessed: 04-Mar-2020].

3. “Wytyczne WHO dotyczące higieny rąk w opiece zdrowotnej-podsumowanie. Pierwsza Światowa Inicjatywa na rzecz Bezpieczeństwa Pacjenta ‘Higiena rąk to bezpieczna opieka,’” World Health Organization, 2009.

4. E. Best et al., “Environmental contamination by bacteria in hospital washrooms according to hand-drying method: a multi-centre study,” J. Hosp. Infect., vol. 100, no. 4, pp. 469–475, Dec. 2018.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.