Przejdź do treści

Jak przygotować ciało i psychikę do ciąży?

Jak przygotować ciało i psychikę do ciąży? /fot.Pexels
Jak przygotować ciało i psychikę do ciąży? /fot.Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Implant zamiast tabletki przeciwbólowej? Innowacyjne rozwiązanie naukowców
Lekarze dawali mu pół roku życia. Uratował go przeszczep, podczas którego otrzymał pięć narządów naraz
Wraca zerowy podatek VAT na zagraniczne leki ze zbiórek. Walczyli o to między innymi rodzice dzieci z SMA
„To był szok. Przez ponad dwadzieścia lat nie wiedziałam, z czym chodzę w brzuchu”. Szpital popełnił błąd. Pani Wanda odszkodowania nie dostanie
Kolejna fala zakażeń. „Obecny koronawirus bardzo różni się od oryginalnego, to inna choroba, więc możemy mówić o COVID-22”

Bez wątpienia ciąża wymaga starannego przygotowania, co dotyczy zarówno aspektu fizycznego, jak i psychicznego. Dzięki temu twoje ciało podoła trudowi donoszenia i urodzenia dziecka, a noworodek przyjdzie na świat zdrowy i silny.

Rozstań się z nałogami

Palenie papierosów oraz nadużywanie alkoholu negatywnie wpływają na płodność. W przypadku nikotyny szkodliwe jest zarówno czynne, jak i bierne palenie. Dym tytoniowy zawiera wiele toksycznych substancji, które wpływają negatywnie na płodność, przyczyniają się do poronień samoistnych, przedwczesnego odklejenia łożyska, hipotrofii (wewnątrzmacicznego zahamowania wzrostu płodu), przedwczesnego porodu czy niskiej masy urodzeniowej dziecka. Z kolei u kobiet, które zbyt często sięgają po alkohol, mogą mieć miejsce zaburzenia miesiączkowania, obniża się także tzw. rezerwa jajnikowa, co upośledza płodność. Z badań „European Study of Infertility and Subfecundity” wiadomo ponadto, że w ramach przygotowania do ciąży należy ograniczyć spożycie kawy, ponieważ wypijanie więcej niż 5 filiżanek dziennie zwiększa ryzyko wystąpienia niepłodności nawet o 45 proc.

Uzupełnij to, co ważne

Ciąża to niezwykły czas w życiu kobiety. Czas, kiedy zapotrzebowanie na składniki odżywcze istotnie wzrasta. Szczególnie ważną witaminą w tym okresie jest B9, czyli kwas foliowy, który odpowiada za prawidłowy rozwój układu nerwowego u dziecka i wspiera rozwój komórek matczynych – np. łożyska. Nieprawidłowości będące skutkiem niedoboru kwasu foliowego powstają zwykle w pierwszych tygodniach życia płodowego, dlatego jest tak ważne, by witaminę B9 zacząć suplementować, zanim zajdziesz w ciążę. Inne bardzo ważne składniki odżywcze to m.in. żelazo, cholina, selen, jod. Znajdziesz je w preparacie WIMIN Myślę o dziecku, który jest produktem wegańskim, bez laktozy i GMO. Uzupełnij także niedobór witaminy D.

Uporządkuj swoją dietę

Nie ma przesady w powiedzeniu, że „jesteś tym, co jesz”. Badania prowadzone w ostatnich latach przez naukowców z Harvard School of Public Health zwróciły uwagę na możliwą zależność pomiędzy sposobem żywienia a płodnością kobiet. Okazuje się, że nadmiar białka w diecie, w tym przede wszystkim białka zwierzęcego, przyczynia się do zwiększonego ryzyka wystąpienia niepłodności owulacyjnej, podobnie jak spożycie produktów z wysokim indeksem glikemicznym oraz przede wszystkim tłuszczów trans. Z badań naukowych wiemy, że uzyskanie 2 proc. kilokalorii pochodzących z izomerów trans zamiast 2 proc. pochodzących z węglowodanów zwiększa ryzyko wystąpienia niepłodności owulacyjnej o 73 proc.; z jednonienasyconych kwasów tłuszczowych – o 79 proc., a wielonienasyconych kwasów tłuszczowych – aż o 131 proc.

Zadbaj o zdrowie i siłę swojego ciała

Badania wykazały, że kobiety z zaburzeniami metabolicznymi – otyłością, cukrzycą – mają większe problemy z zajściem w ciążę, ponieważ metabolizują więcej zmagazynowanego tłuszczu, co przekłada się na wyższe stężenie nasyconych kwasów tłuszczowych w obrębie jajników. Masa ciała jest istotnym czynnikiem wpływającym na płodność. Zarówno nadwaga, otyłość, jak i niedowaga mogą powodować problemy z zajściem w ciążę. Prawidłowe funkcjonowanie jajników uzależnione jest od równowagi energetycznej organizmu, natomiast odchylenia od prawidłowej masy ciała związane są z zaburzeniami owulacji. Otyłość wiąże się m.in. ze zwiększonym ryzykiem poronień samoistnych, zaburzeniami tolerancji glukozy, cukrzycą typu 2, występowaniem nadciśnienia indukowanego ciążą, cukrzycą ciążową, ryzykiem cesarskiego cięcia. Z kolei u kobiet z niedowagą, jak dowiodły badania, czas zajścia w ciążę wydłużał się aż czterokrotnie i wynosił ok. 29 miesięcy.

Jak zmienia się seks po porodzie? /fot. GettyImages

Włącz ruch do codziennej rutyny

O zdrowie swojego ciała, jeśli chcesz starać się o dziecko, zadbaj również poprzez aktywność fizyczną. Badania dowiodły, że ruch to istotny element wpływający na kobiecą płodność. Nie chodzi tutaj o sport wyczynowy czy intensywne treningi. Wystarczy umiarkowany wysiłek fizyczny, który zapobiega otyłości i chorobom krążenia, przygotowuje ciało do ciąży i porodu, pozwala zachować dobrą kondycję i rozładować stres, wpływa na właściwy poziom glukozy we krwi itp. Zalecana aktywność fizyczna to przynajmniej 30 minut 3–4 razy w tygodniu, natomiast godzina ćwiczeń dziennie może pozytywnie wpłynąć na poprawę płodności u kobiet. Do wyboru masz trzy rodzaje ćwiczeń: siłowe (podnoszenie ciężarów, pompki), rozciągające (tai-chi, joga) oraz aerobowe (bieganie, pływanie, jazda na rowerze).

Wykonaj badania kontrolne

Zapytaj lekarza podstawowej opieki zdrowotnej albo ginekologa, jakie badania powinnaś wykonać przed zajściem w ciążę. Zazwyczaj wykonuje się: morfologię z rozmazem, OB, oznaczenie poziomu glukozy, cholesterolu, kreatyniny, prolaktyny, próby wątrobowe, poziom TSH (diagnozuje choroby tarczycy), ogólnie badanie moczu, poziom elektrolitów (Na, K), badanie na wirusowe zapalenie wątroby typu B. Lekarz może też zlecić wykonanie badań hormonalnych. Jeśli nie znasz swojej grupy krwi, konieczne jest jej oznaczenie – powinien zrobić to także ojciec dziecka. Kiedy matka ma czynnik Rh- a partner Rh+, dochodzi do tzw. konfliktu serologicznego. Na szczęście współcześnie można go skutecznie leczyć. Pamiętaj także o kontroli stomatologicznej.

Zadbaj o swoją psychikę

Czy słyszałaś o niepłodności psychicznej? To niepłodność, która powstaje na tle zaburzeń psychicznych i seksualnych. Według różnych autorów może dotyczyć 5–10 proc. par, dlatego zadbanie o dobrostan psychiczny to jedna z form przygotowania do ciąży. Z badań wynika, że kobiety niepłodne charakteryzują się niską akceptacją siebie, obniżonym poczuciem własnej wartości, mniejszą satysfakcją z życia. Co z tym zrobić? Przygotowanie psychiki do ciąży i macierzyństwa może odbywać się na kilka sposobów, m.in. poprzez psychoterapię, rozmowy z godnymi zaufania osobami, czytanie książek, słuchanie podcastów, uczestnictwo w warsztatach psychologicznych i rozwojowych.

Wykonaj zaległe szczepienia

W ten sposób ochronisz siebie i rozwijające się dziecko przed groźnymi chorobami. Najpierw sprawdź, czy zostałaś zaszczepiona przeciwko odrze, śwince i różyczce, gruźlicy, błonicy, krztuścowi, polio, tężcowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, zakażeniom przeciwko Haemophilus influenzae typu B. To szczepienia obowiązkowe wykonywane u dzieci i młodzieży do 19. roku życia, ale warto się upewnić. Osoby z grup podwyższonego ryzyka są szczepione również przeciwko ospie wietrznej i wściekliźnie. Natomiast w przypadku krztuśca, błonicy i tężca raz na 10 lat należy podać dawkę przypominającą. Zalecane jest ponadto wykonanie szczepień przeciwko grypie i koronawirusowi.

 


Bibliografia:

„Wpływ sposobu żywienia oraz wybranych parametrów stylu życia na płodność i rozrodczość kobiet”, Ilona Górna, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu Wydział Farmaceutyczny, Poznań 2014.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta w ciąży

Taka ciąża zdarza się raz na 70 milionów. 35-latka spodziewa się dwóch par bliźniąt

Aborcja na Malcie jest zakazana / unsplash

„Jeśli jesteś kobietą – nie jedź na Maltę”, ostrzega para, którą podczas wakacji spotkała tragedia

„Ludzie cały czas wywierali na mnie nacisk, ciągle pytali: 'a kiedy dziecko?'” – Lenka Klimentova szczerze o problemach z zajściem w ciążę i społecznej presji

Dieta łagodząca objawy PMS, czyli co jeść, żeby mniej cierpieć

„Fakt, że dzięki nowym metodom potrafimy znaleźć przyczynę niepłodności i dać pacjentce nadzieję na urodzenie dziecka, jest zawsze powodem do radości” – mówi dr Dariusz Mercik

pms

„O PMS lubi się żartować, bo to przecież tylko gorsze dni kobiety. Tymczasem u podłoża PMS leży nierównowaga hormonalna”. Jak na nią wpłynąć, tłumaczy dietetyczka i naturopatka Monika Skuza

Katarzyna Sokołowska

Katarzyna Sokołowska o późnym macierzyństwie: „Właśnie teraz będę mogła synowi poświęcić więcej czasu i uwagi niż 10 lat wcześniej”

kobieta w ciąży

Czy wiesz, ile masz czasu na zajście w ciążę? Naukowcy to wiedzą!

Zaszła w ciążę, będąc w ciąży. To się zdarza!

Niechciana ciąża to bzdura / istock

„W dzisiejszych czasach trzeba być wyjątkowo głupią, żeby zajść w niechcianą ciążę”? Bzdura!

Rejestr ciąż wchodzi w życie - co to oznacza? / istock

Rejestr ciąż wchodzi w życie. „Narzędzie represji w stosunku do wszystkich kobiet w ciąży” – komentuje dr Kamil Stępniak

Małgorzata Rozenek-Majdan / ANDRAS SZILAGYI/MWMEDIA WARSZAWA

Małgorzata Rozenek-Majdan w Parlamencie Europejskim o niepłodności. „Znam emocje, frustrację i lęk biorący się z tego, czy będę mogła mieć dzieci, czy nie”

„Wzięłam tyle hormonów, że powinnam nimi sikać” – Dorota Wellman o trudnej drodze do macierzyństwa

Transpłciowy mężczyzna w ciąży w reklamie Calvina Kleina. Marka usuwa nienawistne komentarze

Kobieta trzyma w rękach test ciążowy

„Nie pytaj… bo nie znasz historii” – zaapelowała Lili Antoniak. Blogerka wyjawiła, co usłyszała podczas starań o ciążę

Ciałko żółte – funkcje, rola w ciąży, torbiele ciałka żółtego

Britney Spears wyznała, że straciła wyczekiwaną ciążę. „To druzgocący czas dla każdego rodzica"

Britney Spears wyznała, że straciła wyczekiwaną ciążę. „To druzgocący czas dla każdego rodzica”

Piłka rehabilitacyjna – kiedy warto na niej ćwiczyć i jak ją dobrać?

Drożdżyca pochwy – przyczyny, objawy i leczenie infekcji. Powikłania nieleczonej kandydozy

W Gdańsku na świat przyszły bliźnięta syjamskie. Niestety, lekarzom nie udało się uratować chłopców

Myślała, że złe samopoczucie to wynik ciąży. Teraz młoda Brytyjka chce uświadamiać innych

Poród przedwczesny – przyczyny, objawy, zapobieganie

Rihanna / gettyimages

Rihanna w szczerej rozmowie o swojej ciąży. „Moje ciało robi teraz niesamowite rzeczy i nie będę się tego wstydzić”

Fatalny błąd podczas zabiegu in vitro? Para oskarża lekarzy o wszczepienie zarodka obcej kobiety

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

×