Przejdź do treści

Jak przygotować ciało i psychikę do ciąży?

Jak przygotować ciało i psychikę do ciąży? /fot.Pexels
Jak przygotować ciało i psychikę do ciąży? /fot.Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Jak się twórczo złościć? Wykorzystaj negatywne emocje, by wprowadzić zmiany w życiu!
Co może boleć ze stresu? Sprawdź, zanim sięgniesz po leki przeciwbólowe
Witaj Słońce! Poświęć 20 minut o poranku na te ćwiczenia, a poczujesz się jak nowo narodzona
To nieprawda, że po 60-tce życie seksualne umiera! „To może być zupełnie nowa jakość” [WIDEO]
Darmowe testy na COVID-19 w aptekach i krótsza kwarantanna – nowe rozwiązania rządu w walce z koronawirusem SARS-CoV-2. „Mamy tydzień eksplozji pandemii”

Bez wątpienia ciąża wymaga starannego przygotowania, co dotyczy zarówno aspektu fizycznego, jak i psychicznego. Dzięki temu twoje ciało podoła trudowi donoszenia i urodzenia dziecka, a noworodek przyjdzie na świat zdrowy i silny.

Rozstań się z nałogami

Palenie papierosów oraz nadużywanie alkoholu negatywnie wpływają na płodność. W przypadku nikotyny szkodliwe jest zarówno czynne, jak i bierne palenie. Dym tytoniowy zawiera wiele toksycznych substancji, które wpływają negatywnie na płodność, przyczyniają się do poronień samoistnych, przedwczesnego odklejenia łożyska, hipotrofii (wewnątrzmacicznego zahamowania wzrostu płodu), przedwczesnego porodu czy niskiej masy urodzeniowej dziecka. Z kolei u kobiet, które zbyt często sięgają po alkohol, mogą mieć miejsce zaburzenia miesiączkowania, obniża się także tzw. rezerwa jajnikowa, co upośledza płodność. Z badań „European Study of Infertility and Subfecundity” wiadomo ponadto, że w ramach przygotowania do ciąży należy ograniczyć spożycie kawy, ponieważ wypijanie więcej niż 5 filiżanek dziennie zwiększa ryzyko wystąpienia niepłodności nawet o 45 proc.

Uzupełnij to, co ważne

Ciąża to niezwykły czas w życiu kobiety. Czas, kiedy zapotrzebowanie na składniki odżywcze istotnie wzrasta. Szczególnie ważną witaminą w tym okresie jest B9, czyli kwas foliowy, który odpowiada za prawidłowy rozwój układu nerwowego u dziecka i wspiera rozwój komórek matczynych – np. łożyska. Nieprawidłowości będące skutkiem niedoboru kwasu foliowego powstają zwykle w pierwszych tygodniach życia płodowego, dlatego jest tak ważne, by witaminę B9 zacząć suplementować, zanim zajdziesz w ciążę. Inne bardzo ważne składniki odżywcze to m.in. żelazo, cholina, selen, jod. Znajdziesz je w preparacie WIMIN Myślę o dziecku, który jest produktem wegańskim, bez laktozy i GMO. Uzupełnij także niedobór witaminy D.

Uporządkuj swoją dietę

Nie ma przesady w powiedzeniu, że „jesteś tym, co jesz”. Badania prowadzone w ostatnich latach przez naukowców z Harvard School of Public Health zwróciły uwagę na możliwą zależność pomiędzy sposobem żywienia a płodnością kobiet. Okazuje się, że nadmiar białka w diecie, w tym przede wszystkim białka zwierzęcego, przyczynia się do zwiększonego ryzyka wystąpienia niepłodności owulacyjnej, podobnie jak spożycie produktów z wysokim indeksem glikemicznym oraz przede wszystkim tłuszczów trans. Z badań naukowych wiemy, że uzyskanie 2 proc. kilokalorii pochodzących z izomerów trans zamiast 2 proc. pochodzących z węglowodanów zwiększa ryzyko wystąpienia niepłodności owulacyjnej o 73 proc.; z jednonienasyconych kwasów tłuszczowych – o 79 proc., a wielonienasyconych kwasów tłuszczowych – aż o 131 proc.

Zadbaj o zdrowie i siłę swojego ciała

Badania wykazały, że kobiety z zaburzeniami metabolicznymi – otyłością, cukrzycą – mają większe problemy z zajściem w ciążę, ponieważ metabolizują więcej zmagazynowanego tłuszczu, co przekłada się na wyższe stężenie nasyconych kwasów tłuszczowych w obrębie jajników. Masa ciała jest istotnym czynnikiem wpływającym na płodność. Zarówno nadwaga, otyłość, jak i niedowaga mogą powodować problemy z zajściem w ciążę. Prawidłowe funkcjonowanie jajników uzależnione jest od równowagi energetycznej organizmu, natomiast odchylenia od prawidłowej masy ciała związane są z zaburzeniami owulacji. Otyłość wiąże się m.in. ze zwiększonym ryzykiem poronień samoistnych, zaburzeniami tolerancji glukozy, cukrzycą typu 2, występowaniem nadciśnienia indukowanego ciążą, cukrzycą ciążową, ryzykiem cesarskiego cięcia. Z kolei u kobiet z niedowagą, jak dowiodły badania, czas zajścia w ciążę wydłużał się aż czterokrotnie i wynosił ok. 29 miesięcy.

Jak zmienia się seks po porodzie? /fot. GettyImages

Włącz ruch do codziennej rutyny

O zdrowie swojego ciała, jeśli chcesz starać się o dziecko, zadbaj również poprzez aktywność fizyczną. Badania dowiodły, że ruch to istotny element wpływający na kobiecą płodność. Nie chodzi tutaj o sport wyczynowy czy intensywne treningi. Wystarczy umiarkowany wysiłek fizyczny, który zapobiega otyłości i chorobom krążenia, przygotowuje ciało do ciąży i porodu, pozwala zachować dobrą kondycję i rozładować stres, wpływa na właściwy poziom glukozy we krwi itp. Zalecana aktywność fizyczna to przynajmniej 30 minut 3–4 razy w tygodniu, natomiast godzina ćwiczeń dziennie może pozytywnie wpłynąć na poprawę płodności u kobiet. Do wyboru masz trzy rodzaje ćwiczeń: siłowe (podnoszenie ciężarów, pompki), rozciągające (tai-chi, joga) oraz aerobowe (bieganie, pływanie, jazda na rowerze).

Wykonaj badania kontrolne

Zapytaj lekarza podstawowej opieki zdrowotnej albo ginekologa, jakie badania powinnaś wykonać przed zajściem w ciążę. Zazwyczaj wykonuje się: morfologię z rozmazem, OB, oznaczenie poziomu glukozy, cholesterolu, kreatyniny, prolaktyny, próby wątrobowe, poziom TSH (diagnozuje choroby tarczycy), ogólnie badanie moczu, poziom elektrolitów (Na, K), badanie na wirusowe zapalenie wątroby typu B. Lekarz może też zlecić wykonanie badań hormonalnych. Jeśli nie znasz swojej grupy krwi, konieczne jest jej oznaczenie – powinien zrobić to także ojciec dziecka. Kiedy matka ma czynnik Rh- a partner Rh+, dochodzi do tzw. konfliktu serologicznego. Na szczęście współcześnie można go skutecznie leczyć. Pamiętaj także o kontroli stomatologicznej.

Zadbaj o swoją psychikę

Czy słyszałaś o niepłodności psychicznej? To niepłodność, która powstaje na tle zaburzeń psychicznych i seksualnych. Według różnych autorów może dotyczyć 5–10 proc. par, dlatego zadbanie o dobrostan psychiczny to jedna z form przygotowania do ciąży. Z badań wynika, że kobiety niepłodne charakteryzują się niską akceptacją siebie, obniżonym poczuciem własnej wartości, mniejszą satysfakcją z życia. Co z tym zrobić? Przygotowanie psychiki do ciąży i macierzyństwa może odbywać się na kilka sposobów, m.in. poprzez psychoterapię, rozmowy z godnymi zaufania osobami, czytanie książek, słuchanie podcastów, uczestnictwo w warsztatach psychologicznych i rozwojowych.

Wykonaj zaległe szczepienia

W ten sposób ochronisz siebie i rozwijające się dziecko przed groźnymi chorobami. Najpierw sprawdź, czy zostałaś zaszczepiona przeciwko odrze, śwince i różyczce, gruźlicy, błonicy, krztuścowi, polio, tężcowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, zakażeniom przeciwko Haemophilus influenzae typu B. To szczepienia obowiązkowe wykonywane u dzieci i młodzieży do 19. roku życia, ale warto się upewnić. Osoby z grup podwyższonego ryzyka są szczepione również przeciwko ospie wietrznej i wściekliźnie. Natomiast w przypadku krztuśca, błonicy i tężca raz na 10 lat należy podać dawkę przypominającą. Zalecane jest ponadto wykonanie szczepień przeciwko grypie i koronawirusowi.

 


Bibliografia:

„Wpływ sposobu żywienia oraz wybranych parametrów stylu życia na płodność i rozrodczość kobiet”, Ilona Górna, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu Wydział Farmaceutyczny, Poznań 2014.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Ciało reguluje wagę jak termostat. Nie wie, że zależy nam np. na wyszczupleniu ud, więc walczy o ochronę swoich zasobów”. O teorii wagi chronionej mówi psychodietetyczka Małgorzata Zięba

Zimowe tycie – jak sobie z nim poradzić?

„Co piąta kobieta wciąż doświadcza przemocy położniczej. Czasami słowa lekarzy aż wstyd przytoczyć” – mówi prezeska Fundacji Rodzić po Ludzku

Cytrusy – dlaczego warto je jeść?

Aleksandra Żebrowska pokazała swój brzuch po ciąży

„Wiecie, dlaczego nasza skóra traci elastyczność, pojawiają się na niej rozstępy i cellulit?” – pyta swoje obserwatorki Ola Żebrowska i pokazuje całą prawdę o swoim brzuchu

Co jeść na śniadanie? / istock

7 rzeczy, których nie powinniśmy jeść na śniadanie

Ryzyko urodzenia martwego dziecka jest około dwa razy wyższe u kobiet z COVID-19 – mówią naukowcy

Ewa Farna o samoakceptacji: Trudno mi było zachować poczucie własnej wartości. Odczuwanie tego, że moje ciało jest zdrowe i niesamowite, przyszło w ciąży

Ewa Farna: Trudno mi było zachować poczucie własnej wartości. Przekonanie, że moje ciało jest zdrowe i niesamowite, przyszło w ciąży

Wypadają ci włosy i męczy cię ciągłe zmęczenie? Sprawdź, czy nie masz niedoboru ferrytyny

Joanna Koroniewska: Wiem, co czuje kobieta, która we własnym ciele nosi martwe dziecko i czeka na zabieg. Przeżywałam to cierpienie

Joanna Koroniewska: Wiem, co czuje kobieta, która we własnym ciele nosi martwe dziecko i czeka na zabieg. Przeżywałam to cierpienie

Unikasz schabowego i alkoholu? Są jeszcze inne rzeczy, na które musisz uważać w trosce o swoją wątrobę

Zakaz aborcji zwiększy liczbę zgonów związanych z ciążą? Temat zbadała demografka

Zakaz aborcji zwiększy liczbę zgonów związanych z ciążą? Temat zbadała demografka

Hanna Lis o endometriozie. „To, że zaszłam w ciążę, zakrawa na cud”

„Utarło się, że niepłodność to jest coś, co dotyka ludzi po 40-tce, bo 'wcześniej nie mieli czasu na dzieci, a teraz mają za swoje'” – mówi Narine Szostak

Jak ciężarne Polki czują się podczas wizyt ginekologicznych? „To nie są utopijne potrzeby, z 'innego świata'”

Kobieta

W jaki sposób fizjoterapia może pomóc przy staraniach o ciążę? Wyjaśnia Pani Fizjotrener

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

Lady Pasztet o problemie nietrzymania moczu w ciąży

Lady Pasztet: Za 10 czy 15 lat okaże się, że ten niby bagatelizowany problem trzeba leczyć szpitalnie

Aleksandra Kwaśniewska zwraca się do kobiet, które wybrały bezdzietność: Zasmuca mnie poziom braku zrozumienia, z którym musicie się mierzyć

PProf. dr hab. Paweł Łuków o pośmiertnym zapłodnieniu: mamy prawo decydować o tym, co się stanie z naszym ciałem po śmierci

Prof. dr hab. Paweł Łuków o pośmiertnym zapłodnieniu: mamy prawo decydować o tym, co się stanie z naszym ciałem po śmierci

Endometrioza a ciąża. Jak zostać mamą przy endometriozie?

Wady wrodzone płodu – kiedy powstają? Wady rozwojowe serca

Poród - termin, pierwsze objawy, jak przyspieszyć poród

Poród – termin, pierwsze objawy, jak przyspieszyć poród

10 sposobów, które pozwolą ci obniżyć poziom stresu /fot.Pexels, Olia Danilevich

10 sposobów, które pozwolą ci obniżyć poziom stresu

Najpopularniejsze

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Seks – 5 błędów, które popełniają kobiety

Respirator

Jak wygląda intubacja i podłączenie pacjenta do respiratora? Wyjaśnia anestezjolożka Zofia Patyna-Giżejowska

Badanie krwi AST - co to jest i jak interpretować wyniki?

Badanie krwi AST – co to jest i jak interpretować wyniki?

×