Przejdź do treści

Skutki szczepienia na COVID-19: czy jest się czego bać?

Skutki szczepienia na COVID-19: czy jest się czego bać? Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Joanna Jaworska
Joanna Jaworska: jeśli po porodzie ciśniemy brzuszki, to tylko pogarszamy sytuacje
"Zwal*ć konia", "wyczochrać brochę"? "Skończmy z wulgarnymi, prześmiewczymi określeniami" - apeluje seksuolożka
„Wyczochrać brochę”? Skończmy z wulgarnymi, prześmiewczymi określeniami – apeluje seksuolożka
CIR i eksperci reagują na stanowisko episkopatu ws. szczepionek. "Szczepienia ratują życie"
CIR i eksperci reagują na stanowisko episkopatu w sprawie szczepionek. „Szczepienia ratują życie”
Czy koronawirus znajduje się w kurzu? „Byliśmy zaskoczeni” – mówią naukowcy o wynikach badań
Moczenie nocne u dzieci i dorosłych – przyczyny, leczenie

Wiele osób obawia się szczepień na COVID-19, podkreślając, że może wywołać ona skutki uboczne i nie została odpowiednio przebadana. Jak się jednak okazuje, nowe szczepienia musiały przejść dokładnie te same kryteria, co i wcześniejsze, inne preparaty oraz leki wypuszczone na rynek. Czy jest zatem czego się obawiać? I czy szczepienie na COVID-19 wywołuje skutki uboczne? Odpowiadamy.

Amerykańska FDA i Europejska Agencja Leków (EMA), które kontrolują wprowadzanie szczepionek na rynek, są zdania, że szczepionka na COVID-19 jest bardzo bezpieczna. Organy te współpracowały z producentami jeszcze na etapie przygotowywania szczepionki. Co więcej, cała procedura wprowadzenia ich na rynek była bardzo rygorystyczna – tak jak ma to miejsce w przypadku awaryjnego dopuszczenia jakiejkolwiek szczepionki w USA.

Szczepionka na COVID-19 – skutki uboczne

Skutki uboczne szczepionki na COVID-19 pojawiły się jedynie u bardzo niewielkiej grupy pacjentów.

W przypadku szczepionki Moderna jedynie niewielka liczba osób skarżyła się na:

Jeśli chodzi o szczepionkę Pfizer, reakcje pacjentów przypominały niektóre objawy grypy sezonowej, takie jak:

 • zmęczenie,
 • ból głowy,
 • ból mięśni i stawów.

U niektórych pacjentów odnotowano również zaczerwienienia na skórze, zwłaszcza po podaniu drugiej dawki szczepionki. Skutkiem ubocznym podania tego typu preparatów może być również podwyższona temperatura ciała, utrzymująca się przez dzień lub dwa. Nie zauważono jednak różnic między ogólnym stanem zdrowia osób, które przyjmowały dwie wyżej wymienione szczepionki oraz tymi, które w ramach badania przyjmowały placebo.

Jedynie w sporadycznych przypadkach dochodzi wstrząsu anafilaktycznego. W Stanach Zjednoczonych odnotowano sześć takich przypadków na 272 001 zaszczepionych, natomiast w Wielkiej Brytanii – jedynie dwa przypadki. Warto również przedstawić kilka statystyk dotyczących Polski. Do tej pory (12.01.21) odnotowano jedynie 37 przypadków niepożądanych odczynów poszczepiennych, przy czym 32 z nich przebiegało w sposób łagodny, cztery – w sposób poważny i jeden – w sposób ciężki.

Czy skutki uboczne mogą pojawić się kilka lat po szczepieniu na COVID-19?

Wymienione wyżej zmiany uczuleniowe oraz wstrząsy anafilaktyczne pojawiają się niedługo po szczepieniu. Prawdopodobieństwo, że efekty uboczne pojawią się kilka lat, pół roku lub rok od zastrzyku, jest niewielkie. W Polsce stosowane będą szczepionki genetyczne i wektorowe – oba rodzaje były już testowane w wielu różnych próbach klinicznych i skutki uboczne po ich przyjęciu nie pojawiały się po dłuższym czasie.

Czy szczepionka na koronawirusa została opracowana za szybko?

To, że szczepionka ta szybko pojawiła się na rynku, nie znaczy, że jest niedopracowana. We wrześniu dziewięciu wiodących producentów szczepionek (w tym Pfizer i Moderna) oficjalnie oświadczyły, że nacisk położą one bezpieczeństwo, a nie pośpiech we wprowadzaniu nowych preparatów.

Zobligowały się one również do „przedstawienia szczepionki do zatwierdzenia lub zezwolenia na stosowanie w nagłych wypadkach tylko po wykazaniu bezpieczeństwa i skuteczności w badaniu klinicznym III fazy, które zostało zaprojektowane i przeprowadzone w celu spełnienia wymagań ekspertów organów regulacyjnych, takich jak FDA”.

Szczepionka powstała szybko również dlatego, że w ciągu ostatnich lat nastąpił ogromny postęp w biologii molekularnej. Miało to duży wpływ na błyskawiczne wyprodukowanie szczepionek genetycznych. Jednocześnie warto zaznaczyć, że nad stosowaną w nich technologią naukowcy pracują nie od dziś, a od trzech dekad. Zdaniem lekarzy wszystkie szczepionki, z których będziemy obecnie korzystać, zostały dokładnie przebadane.

– Ta szczepionka to być może będzie jedna z najbezpieczniejszych, jakie zaoferowano w historii medycyny – powiedziała dla Radia Łódź kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, prof. Anna Piekarska.

Czy badania szczepionki na COVID-19 trwały zbyt krótko?

Szczepionki na COVID-19 przetestowano na dziesiątkach tysięcy ochotników – w porównaniu do innych szczepionek przebadano ich naprawdę dużo. Zarówno badania Moderny, jak i Pfizera, prowadzone są na próbie wyższej niż średnia. Dla porównania: od 2012 r. średnia próba w trzeciej fazie badań szczepionek wynosiła średnio 30 tys. osób, podczas gdy w przypadku badania Pfizera wyniosła ona aż 43 tys.

Warto zaznaczyć, że osoby testujące szczepionkę Moderny zastrzyki otrzymują od marca, a te, którym podaje się szczepionkę Pfizera – od kwietnia, zatem już od prawie roku.

Szczepionka

Czy są lepsze i gorsze szczepionki na koronawirusa?

W Polsce stosowane będą szczepionki kilku producentów, które nieco różnią się skutecznością:

 • szczepionka Pfizer – jest skuteczna w 95 proc.,
 • szczepionka Moderna – jest skuteczna w 94,5 proc.,
 • szczepionka AstraZeneca – jest skuteczna w 90 proc.

O skuteczności szczepionek Johnson&Johnson i CureVac  będzie wiadomo więcej pod koniec stycznia.

Dla kogo szczepionka na koronowirusa może być groźna?

Istnieje kilka grup pacjentów, które powinny szczególnie uważać na tę szczepionkę. Bazujemy tutaj głównie na danych firmy Pfizer. Rozważyć jej przyjęcie powinny następujące osoby:

 • kobiety w ciąży – szczepionka nie została na nich przebadana, zdaniem Centers for Disease Control and Prevention (CDC) powinny mieć one szansę jej przyjęcia, jednak naukowcy z PAN i brytyjskiego Komitetu ds. Szczepień odradzają tę praktykę,
 • kobiety karmiące piersią – ta grupa również nie została przebadana, jednak uważa się, że szczepionki mRNA (Moderny i Pfizera) nie są niebezpieczne dla karmionego dziecka, matki wcześniaków – jeśli wyrażą chęć – mogą zaszczepić się najwcześniej ze wszystkich grup (razem z lekarzami, pracownikami służby zdrowia itd.),
 • dzieci i nastolatki poniżej 16. roku życia – obecnie prowadzone są badania kliniczne na tej grupie osób,
 • osoby z alergiami – ostrożne szczepienie, po precyzyjnym oszacowaniu ryzyka, zalecane jest osobom, u których zauważono kiedykolwiek ciężką reakcję alergiczną na szczepionkę lub terapię iniekcyjną, inne osoby z alergią mogą bez problemu się szczepić (również te, które doświadczyły kiedyś łagodnej reakcji alergicznej na szczepionkę),
 • osoby z HIV i w terapii immunosupresyjnej – mogą zostać zaszczepione, ale skuteczność i bezpieczeństwo nie zostały tu dokładnie przebadane, po zaszczepieniu powinny on też stosować inne środki ochrony przed zakażeniem.

Odszkodowania za skutki szczepień

Mając na względzie wątpliwości ze strony wielu pacjentów, wprowadzono możliwość wysokich odszkodowań, wynoszących od 10 tys. zł do 100 tys. zł. Środki te – w razie potrzeby –  będą czerpane z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. O odszkodowanie będą mogły ubiegać się osoby, które były szczepione i które musiały poddać hospitalizacji trwającej minimum 14 dni. Co więcej, uprawnieni będą do niego również pacjenci, u których wystąpił wstrząs anafilaktyczny, skutkujący koniecznością obserwacji lub dwutygodniowej hospitalizacji.

 


Źródła:

 1. https://www.gov.pl/web/szczepimysie
 2. https://naukawpolsce.pap.pl/

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Prezydent Francji ogłosił stworzenie pakietu psychiatrycznego dla dzieci z depresją

Prezydent Francji ogłosił stworzenie pakietu psychiatrycznego dla dzieci z depresją w związku z pandemią

Zakrzepica po szczepionkach przeciw COVID-19. Naukowcy mają dwie hipotezy, jaka może być ich przyczyna

Zakrzepica po szczepionkach przeciw COVID-19. Naukowcy mają hipotezy, jaka może być ich przyczyna

pandemia koronawirusa, dzieci

Luzowanie obostrzeń? Minister zdrowia przedstawił plan na najbliższy tydzień

„Testy-lizaki” na koronawirusa. Nowa forma diagnozowania dzieci w Niemczech

Lek wziewny skuteczny w walce z COVID-19. "To badanie to kamień milowy w walce z pandemią koronawirusa"

Lek na astmę skuteczny w walce z COVID-19. „To badanie to kamień milowy w walce z pandemią koronawirusa”

szczepionka na COVID-19

USA wzywa do wstrzymania szczepień preparatem Johnson & Johnson. Powód – zakrzepy krwi po podaniu szczepionki

rak, koronawirus

Pokonali raka dzięki zakażeniu koronawirusem? Zadziwiające przypadki pacjentów cierpiących na nowotwory krwi

COVID-19 może powodować dolegliwości tarczycy?

COVID-19 może powodować choroby tarczycy? Naukowcy nie mają wątpliwości

"To koniec epidemii w Polsce!" - twierdzi analityk Krzysztof Szczawiński. "Nie dość że nie osiągnęliśmy niczego, to przez już ponad rok ponieśliśmy gigantyczny koszt"

To koniec epidemii w Polsce – twierdzi analityk Krzysztof Szczawiński. „Nie dość, że nie osiągnęliśmy niczego, to ponieśliśmy gigantyczny koszt”

Sprawdź, czy możesz już zapisać się na szczepienie. Wystarczy wykonać kilka prostych kroków

Sprawdź, czy możesz już zapisać się na szczepienie. Wystarczy wykonać kilka prostych kroków

wakacje, pandemia

„W wakacje będziemy wracali do normalnego funkcjonowania” – twierdzi Adam Niedzielski

Koronawirus słabo przenosi się na świeżym powietrzu – wynika z badań

Naukowcy zbadali nastawienie Polaków do szczepień przeciw COVID-19. Wyniki nie są optymistyczne

Naukowcy zbadali nastawienie Polaków do szczepień przeciw COVID-19. Wyniki nie są optymistyczne

Lekarka ze szczepionką

Od 12 kwietnia rusza nowy harmonogram zapisów na szczepienia przeciw COVID-19

Ludzie w maskach ochronnych

Zachorowali, choć byli zaszczepieni. Minister zdrowia podał, u ilu osób w Polsce po szczepieniu wystąpiło zakażenie koronawirusem

Szczepienie

Pfizer i BioNTech wnioskują o zezwolenie na stosowanie szczepionki przeciw COVID-19 u nastolatków

Szczepionka

Szczepionka Johnson & Johnson wywołuje zakrzepy krwi? FDA wydała komunikat

Anna Cykowska o podróżach w egzotyczne miejsca: To po prostu niebezpieczne. Nie dopisujcie sobie usprawiedliwień do takich wyborów i wysyłania nam słoneczka

Anna Cykowska o podróżach w egzotyczne miejsca: To po prostu niebezpieczne. Nie dopisujcie sobie usprawiedliwień do takich wyborów i wysyłania nam słoneczka

Naukowcy ostrzegają: utrata swobodnego kontaktu może być szkodliwa dla całego społeczeństwa w sposób, którego nie da się zrekompensować

Naukowcy ostrzegają: utrata swobodnego kontaktu może być szkodliwa dla całego społeczeństwa w sposób, którego nie da się zrekompensować

Kiedy ruszą szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach i zakładach pracy? Rząd podał termin

Kiedy ruszą szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach i zakładach pracy? Rząd podał termin

Julian Sobiech

Julian Sobiech: gdy ekran laptopa jest zbyt nisko, mięśnie dosłownie ciągną za mózg

Europejska Agencja Leków: zakrzepy niezwykle rzadkim efektem ubocznym szczepionki

Europejska Agencja Leków: zakrzepy niezwykle rzadkim efektem ubocznym szczepionki

„Słyszę często, że problemy pojawiły się w marcu-kwietniu zeszłego roku”

„Słyszę często, że problemy pojawiły się w marcu-kwietniu zeszłego roku”. Terapeutka i psychodietetyk o tym, jak pandemia wpływa na zaburzenia odżywiania

Kobieta

Co trzecia osoba, która przeszła COVID-19, cierpi na zaburzenia neurologiczne lub psychiczne

Najpopularniejsze

Respirator

Jak wygląda intubacja i podłączenie pacjenta do respiratora? Wyjaśnia anestezjolożka Zofia Patyna-Giżejowska

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Saturacja — czym jest i jaką zbadać?

Saturacja – czym jest i jak ją zbadać? Jaki jest prawidłowy poziom saturacji?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Kobieta i mężczyzna

Jak uprawiać seks analny, żeby nie bolało? Mamy kilka porad

ozdrowieńcy po COVID-19

Czy od ozdrowieńca możesz się zarazić koronawirusem? Wyjaśnia prof. Anna Boroń-Kaczmarska

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?