Jakie choroby mogą wywołać chlamydie? Poznaj ich objawy oraz sposoby leczenia
Chlamydie to bakterie Gram-ujemne. Są one dość powszechnie spotykane w środowisku. Dla człowieka największe znaczenie mają dwa rodzaje bakterii: Chlamydia pneumoniae i Chlamydia trachomatis. Każda z nich jest przyczyną groźnej choroby, która atakuje ustrój człowieka. Objawy chorób są bardzo różne.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Zuzanna Pujanek”
Chlamydia należy do Gram-ujemnych bakterii wewnątrzkomórkowych. Po dostaniu się do organizmu ulegają one namnożeniu i wraz z krwią transportowane są do narządów, które atakują, powodując rozwój choroby. Dwa gatunki, które są odpowiedzialne za dolegliwości u człowieka w największym stopniu to Chlamydia pneumoniae i Chlamydia trachomatis. Pierwsza z nich odpowiada za infekcje układu oddechowego od zapalenia krtani po zapalenie płuc. Druga jest przenoszona drogą płciową i wywołuje stany zapalne narządów rodnych. Choroby wywołane obydwoma gatunkami mogą mieć poważny przebieg i stanowić przyczynę wielu ciężkich powikłań. Wykrycie choroby związanej z zakażeniem chlamydią wymaga włączenia leczenia pod kontrolą lekarza.
Chlamydia pneumoniae
Bakteria Chlamydia pneumoniae przenosi się drogą kropelkową i ma specyficzną budowę antygenową. Zakażenie może objawić się w postaci zapalenia zatok obocznych nosa, krtani, oskrzeli i płuc. Najbardziej charakterystyczną cechą tej infekcji wywołanej przez chlamydię jest uszkodzenie nabłonka rzęskowego, który wyścieła oskrzela. Czasami bakteria wywołuje reakcję alergiczną organizmu, której wystąpienie warunkuje późniejszy rozwój astmy oskrzelowej, przewlekłego zapalenia zatok, a także nawracającego przewlekłego nieżytu błony śluzowej gardła. Innymi symptomami infekcji są objawy grypopodobne, którym towarzyszą bóle stawowe, zapalenia stawów, a także osłabienie i stany podgorączkowe. Zakażenie bakterią Chlamydia pneumoniae wcale nie należy do rzadkich. Najbardziej podatne na infekcje są dzieci i osoby starsze. Zakażenie bywa bardzo groźne zwłaszcza dla osób starszych, gdyż może być przyczyną poważnego zapalenia płuc.Przy chlamydii leczenie polega głównie na stosowaniu antybiotykoterapii, jednakże wcale nie jest proste, gdyż bakterie te oporne są na powszechnie stosowane antybiotyki z grupy beta-laktamów. Niestety przy podejrzeniu chlamydii badania nie są wykonywane rutynowo ze względu na ich koszt. Jednakże lekarz może zasugerować odpłatne wykonanie badania. Najczęściej stosuje się test ELISA polegający na oznaczeniu poziomu immunoglobulin poszczególnych klas we krwi. W przypadku wykrycia IgM mówimy o infekcji świeżej, aktualnie toczącej się w organizmie, przeciwciała IgG świadczą natomiast o infekcji przewlekłej lub przebytej w przeszłości.
Zobacz także
Chlamydia trachomatis – objawy i leczenie
Chlamydia trachomatis jest dużym problemem medycznym. Obecnie wyróżniono około 20 serotypów tego gatunku bakterii. Mogą one być przyczyną różnych schorzeń, których większość dotyczy narządów płciowych. Chlamydia przenosi się drogą płciową w trakcie kontaktów seksualnych. Może dojść także do przeniesienia zakażenia z matki na dziecko w trakcie porodu. Na zakażenie najczęściej narażone są osoby, które podejmują ryzykowne zachowania seksualne i mają wielu partnerów. Różne typy bakterii wywołują odmienne choroby. Narażeni są zarówno mężczyźni jak i kobiety. U płci męskiej skutkiem zakażenia chlamydią są: zapalenia cewki moczowej, najądrzy i gruczołu krokowego. U kobiet może dojść do zapalenia gruczołów Bartholina, jajowodów, a także zapalenia szyjki macicy skutkującego powstaniem nadżerek. U kobiet zarażonych chlamydią płodność może ulec znacznemu zaburzeniu, gdyż stany zapalne prowadzą często do zrostów jajowodów. U noworodków zainfekowanych w czasie porodu najczęściej pojawia się zapalenie gałki ocznej, spojówek, może rozwinąć się zapalenie płuc.Początkowo nie występują żadne objawy infekcji. Pierwsze dolegliwości pojawiają się około 10–14 dni po zakażeniu. U mężczyzn dominuje pieczenie w czasie mikcji. U kobiet pojawia się obfita ilość wydzieliny z pochwy, bóle w trakcie oddawania moczu i krwawienie w trakcie stosunku płciowego. Z czasem objawy te ustępują i pojawiają się bóle i stany zapalne stawów, które mogą przypominać reumatoidalne zapalenie stawów. Czasami zakażenie przechodzi w postać uśpioną i nawet po kilku latach pojawiają się dolegliwości ze strony układu moczowo-płciowego, ropne upławy, dolegliwości w trakcie stosunku płciowego. U kobiet do postawienia diagnozy dochodzi często w momencie pojawienia się trudności z zajściem w ciążę i utrzymaniem ciąży. Zdarzają się ciąże pozamaciczne i samoistne poronienia. Przy zakażeniu chlamydią antybiotyki są jedyną formą leczenia. Ważne jest, aby podawać je zgodnie z antybiogramem, czyli z określoną w trakcie wymazu wrażliwością bakterii na leki.
Najnowsze w naszym serwisie
Polecamy
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
Efekt Nocebo, czyli siła negatywnych myśli w medycynie
Co się dzieje podczas moczenia „cziczi” w wannie, basenie lub jeziorku, tłumaczy Aga Szuścik
Koniec z implantami! Lek na… porost zębów ma szanse trafić do sprzedaży już całkiem niedługo
się ten artykuł?