Przejdź do treści

Tabletki antykoncepcyjne – skutki uboczne. Jak im zapobiec?

Kobieta z blistrem tabletek antykoncepcyjnych
Jakie skutki uboczne mogą mieć tabletki antykoncepcyjne? iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Zofia Zborowska-Wrona
Zofia Zborowska-Wrona: Nikomu nie życzę takiego doświadczenia, jakim jest poronienie
Wypalona namiętność. 8 sposobów, by wskrzesić ogień w sypialni / fot. GettyImages
Wypalona namiętność. 8 sposobów, by wskrzesić ogień w sypialni
Jak ciężarne Polki czują się podczas wizyt ginekologicznych? „To nie są utopijne potrzeby, z 'innego świata'”
Czy można umrzeć z przepracowania? Odpowiada lek. Ewa Stawiarska
„Tak, można umrzeć z przepracowania. I są na to dowody naukowe” – podkreśla lek. Ewa Stawiarska
Jeśli na zewnątrz wieje wiatr, lepiej mieć na sobie maseczkę ochronną – alarmują naukowcy

Spadek libido i samopoczucie jak przy permanentnym PMS, zwiększenie masy ciała, problemy z cerą i ciągłe rozdrażnienie – jeśli chodzi o tabletki antykoncepcyjne, skutki uboczne ich przyjmowania mogą być bardzo różne. Są one odczuwane głównie wtedy, gdy preparat został niewłaściwie dobrany, a jego przepisanie nie było poprzedzone zleceniem odpowiednich badań. 26 września to Światowy Dzień Antykoncepcji.

Tabletki antykoncepcyjne – skutki uboczne

Choć skuteczność tabletek antykoncepcyjnych szacuje się na poziomie 99 proc., to mają one też swoją ciemną stronę, o czym możemy przekonać się, zaglądając na kobiece fora i grupy internetowe, gdzie są opinie m.in. na temat Yasminelle. Wiele pań narzeka na uciążliwe dolegliwości towarzyszące stosowaniu antykoncepcji hormonalnej:

Lista skutków ubocznych tabletek antykoncepcyjnych jest jednak znacznie dłuższa.

Na uregulowanie hormonów ginekolożka z jednego z warszawskich szpitali przepisała Krystynie Yasminelle. Po kilku dniach od rozpoczęcia terapii kobieta zaczęła odczuwać niepokojące objawy. „Chodziłam jak w bańce Actimela. Nie czułam prawie zapachów, nie czułam zimna ani ciepła, nie czułam strachu ani innych emocji. Odbiór dźwięków był również stępiony. Nie czułam podmuchów wiatru, do tego miałam zaburzenia postrzegania wymiarów – wysokości i głębokości. Zdarzyło mi się usiąść zamiast na krześle to na podłodze. Zbiłam kilka kubków, bo postawiłam je w powietrzu zamiast na stole. Byłam jak odcięta od rzeczywistości, jakbym była zamknięta w jakiejś parszywej bańce” – zwierza się Krystyna i dodaje, że zjadła prawie całe opakowanie, bo to była jej pierwsza przygoda z tabletkami antykoncepcyjnymi, więc nie wiedziała, co jest normą, a co nie. Nie wiedziała też czy podobnie jak ona czuły się inne kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną. Przestraszyła się dopiero, kiedy przez niekontrolowane zatrzymanie się na przejściu dla pieszych, o mały włos nie uległa wypadkowi samochodowemu. Wszystko dlatego, że nie czuła zagrożenia, a klaksony nie były dla niej słyszalne.

„Stopklatka totalna. Jak zeszłam z ulicy, to pomyślałam, że w sumie można w takiej sytuacji zginąć, więc poszłam do lekarki. Chciałam wrócić „do siebie” – wyjaśnia. Zmiana tabletek antykoncepcyjnych na inne rozwiązała sprawę skutków ubocznych. „Później miałam przez kilka lat Diane-35 i wszystko było super” – dodaje.

Kasia przyznaje, że próbowała kilku rodzajów tabletek i plastrów. Wszystkie dawały efekty uboczne w postaci zwiększenia masy ciała przez zatrzymywanie wody. „Wyglądałam jak spuchnięty prosiak, dosłownie” – wyjaśnia. Podczas terapii odczuwała ból spuchniętych piersi, bóle jelit i żołądka, które prawie codziennie kończyły się wymiotami. Pojawiły się u niej infekcje intymne, których wcześniej nigdy nie miała. Skończyły się dopiero po odstawieniu tabletek. Narzekała na fatalny nastrój.

Stosujesz antykoncepcję? Uważaj na infekcje

Kasia antykoncepcję hormonalną stosowała jako nastolatka. Przepisanie tabletek nie było poprzedzone żadnymi badaniami. W trakcie terapii jednym z dostępnych na rynku preparatów przeszła epizod depresyjny. Później przyjmowała dwa inne rodzaje tabletek, również bez badań. „Zauważyłam u siebie drastyczny spadek libido i samopoczucie jak przy permanentnym PMS. Skutki brania nieodpowiednich tabletek antykoncepcyjnych były opłakane. Więcej nie próbowałam” – podkreśla.

„Spadek libido do zera. Zera. Zamieniłam się w pluszaka. Tak więc skuteczność antykoncepcyjna 100 proc., ale przecież nie o taką skuteczność mi chodziło. Po 3 miesiącach zmieniłam, bo facet zaczął wymiękać” – pisze Olga.

„U mnie w zasadzie wszystkie działały tak samo – tycie, libido, cera i cała reszta bez zmian. Po latach okazało się, że zakrzepica, więc teraz już żadnych hormonów nie mogę” – wyjaśnia kolejna internautka Kat.

Źle dobrane tabletki antykoncepcyjne a skutki uboczne

Ginekolog, dr Jacek Tulimowski zapytany o to, w jaki sposób lekarz ustala, jakie tabletki antykoncepcyjne będą dla pacjentki najlepsze, odpowiada, że powinna być ona najpierw szczegółowo przebadana. – Po zebraniu dokładnego wywiadu internistyczno-ginekologicznego, przeprowadzeniu badania ginekologicznego, cytologii, USG, a także badań laboratoryjnych, można określić jaki profil hormonalny ma kobieta, a także, czy zostanie zakwalifikowana do antykoncepcji – wyjaśnia.

środki antykoncepcyjne

Antykoncepcja hormonalna to najpopularniejsza metoda regulacji płodności, która – przy prawidłowym dobraniu – nie powoduje występowania objawów ubocznych. Nie musisz martwić się spadkiem libido. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów tabletek antykoncepcyjnych, również takich, które w składzie mają octan chlormadinonu, korzystnie wypływający – jak podają liczne badania – na popęd seksualny.

– Istnieją badania udowadniające, że chlormadinon pozytywnie wpływa na libido, nie blokując go pod żadnym względem. Rzeczywiście wybierając preparaty antykoncepcyjne, jeżeli mamy obniżone libido, stosowanie kapsułek z chlormadinonem przyniesie oczekiwany efekt – mówiła w rozmowie z Newsrm.tv prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, ginekolog i endokrynolog, ekspertka kampanii „Antykoncepcja szyta na miarę”.

Swoje obawy zawsze komunikuj lekarzowi. Indywidualna rozmowa z ginekologiem – zorientowana na potrzeby i możliwości – jest jednym z kluczowych czynników pozwalających na odpowiednie dopasowanie skutecznej i satysfakcjonującej metody antykoncepcji.

– Najbardziej odpowiednim postępowaniem w stosunku do antykoncepcji hormonalnej wydaje się dokładne przedstawienie pacjentce zarówno wszystkich korzyści, jak i ewentualnych efektów ubocznych tabletek antykoncepcyjnych oraz ścisłe przestrzeganie rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczących antykoncepcji – podsumowuje prof. Tomasz Niemiec, dyrektor Kliniki Położnictwa i Zdrowia Kobiety Szpitala Medicover.

Dr Jacek Tulimowski podkreśla, że jeśli antykoncepcja jest „szyta na miarę”, czyli dobrana do profilu hormonalnego pacjentki i zgodnie z oczekiwaniami, czyli tym, co chcemy osiągnąć poprzez antykoncepcję, np. wyleczenie trądziku, poprawa jakości cery, zapobieganie ciąży, to tabletki nie powodują skutków niepożądanych. – Obecnie na rynku znajduje się kilkadziesiąt preparatów, które różnią się między sobą składem. Odpowiednie dobranie jest kluczowe – dodaje.

Tabletki antykoncepcyjne w Polsce

Szacuje się, że co najmniej 100 milionów kobiet na całym świecie codziennie stosuje antykoncepcję hormonalną. W Stanach Zjednoczonych tę metodę zapobiegania ciąży wybierają 4 spośród 5 aktywnych seksualnie kobiet, w Wielkiej Brytanii 7 na 10, a w Polsce średnio 1 na 5. Dlaczego nasz kraj wypada tak słabo na tle innych? Powodów jest kilka. Przede wszystkim brak odpowiedniej edukacji seksualnej.

– Młodzież uczy się, że prezerwatywy są fatalne na prącie, że macica nie jest śmietnikiem na sprężynki i inne metody antykoncepcji – podsumowała Anja Rubik w rozmowie z Hello Zdrowie.

Poza brakiem edukacji w Polsce nie ma refundacji środków antykoncepcyjnych ani dla nastolatków, ani dla osób bezrobotnych, ani dla najuboższych. Antykoncepcja awaryjna dostępna jest tylko na receptę. Ponadto nie jest prowadzony żaden portal rządowy informujący o antykoncepcji, bo takim nie można nazwać programu „W stronę dojrzałości”. Program, zlecony i finansowany przez Ministerstwo Zdrowia, jest dostępny w internecie w postaci webinarów (internetowych wykładów), ale mogły przyłączyć się do niego także całe szkoły.

„Program, który w założeniu miał propagować wiedzę z zakresu zdrowia prokreacyjnego, szerzył tezy niepotwierdzone badaniami naukowymi oraz oparte na przekonaniach konkretnych grup religijnych i politycznych” – oceniła w swoim oświadczeniu Grupa Edukatorów Seksualnych Ponton, od 16 lat działająca na rzecz rzetelnej i kompleksowej edukacji seksualnej dla młodzieży.

W wykładach ekspertów znalazły się niezgodne z prawdą stwierdzenia takie jak: prezerwatywy zwiększają ryzyko zakażenia się chorobami i infekcjami przenoszonymi drogą płciową; postkoitalne środki antykoncepcyjne (tzw. tabletka po) są środkami aborcyjnymi; łatwy dostęp do antykoncepcji m.in. zwiększa libido, liczbę nastoletnich ciąż i zakażeń HIV.

Nie dziwi więc fakt, że spośród wszystkich europejskich krajów to Polska ma najniższy wskaźnik dostępności do antykoncepcji. Wyprzedzają nas takie kraje, jak Białoruś, Gruzja czy Ukraina. To wyniki raportu ”Contraception Atlas” przeprowadzonego przez Europejskie Forum Parlamentarne ds. Populacji i Rozwoju. W raporcie uwzględniono jakość, dostępność informacji na temat antykoncepcji, zakres refundacji, dostępność poradnictwa oraz wymóg recept. W Polsce dostęp do antykoncepcji oceniono na 31,5 proc. Na tegoroczny wynik punktacji wpłynęła m.in. podjęta w 2017 roku decyzja ministra zdrowia, Konstantego Radziwiłła o powrocie do wymogu stosowania recept dla antykoncepcji awaryjnej.

kobieta trzymająca tabletki

Korzyści ze stosowania antykoncepcji

Tymczasem antykoncepcja stanowi podstawowy element kontroli narodzin. Według WHO antykoncepcja hormonalna nie tylko umożliwia planowanie rodziny, ale również ma działanie terapeutyczne w przypadku wielu schorzeń tj. endometrioza, bolesne bądź nieregularne miesiączkowanie, torbiele jajników, zespół policystycznych jajników czy trądzik.

Antykoncepcja hormonalna jest w Polsce dostępna w postaci tabletek, plastrów, implantu podskórnego, injekcji oraz aplikatora uwalniającego hormony dopochwowo. Tabletki antykoncepcyjne różnią się między sobą dawką hormonów, zarówno estrogenów jak i gestagenów oraz schematem podawania. Hormony w postaci tabletek stosowane są codziennie przez 21, 24 lub 28 dni.

„Użycie tabletek, plastrów oraz aplikatorów dopochwowych jest przeciwwskazane w ciąży, u kobiet z rakiem piersi, u kobiet z otosklerozą (preparaty zawierające estrogeny), przebytą lub czynną zakrzepicą, cukrzycą ze zmianami naczyniowymi, nieustabilizowanym lub leczonym, ale wysokim nadciśnieniem, powyżej 35 roku życia, u kobiet palących powyżej 15 papierosów na dobę, u kobiet z trombofilią i długotrwale unieruchomionych oraz w innych, rzadkich sytuacjach klinicznych” – czytamy w rekomendacjach Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczących wskazań i bezpieczeństwa stosowania antykoncepcji hormonalnej oraz wewnątrzmacicznej.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Bezpieczny seks – jak zacząć ten temat z nowym partnerem?

Czy można przywozić z zagranicy antykoncepcję awaryjną? Prawniczka wyjaśnia

Kto może wystawić receptę na antykoncepcję awaryjną? Wyjaśnia prawniczka Patrycja Pieszczek-Bober

Kto może wystawić receptę na tabletkę „dzień po”? „Wbrew panującej opinii nie musi być to lekarz ginekolog” – wyjaśnia prawniczka Patrycja Pieszczek-Bober

Para

Przełom w antykoncepcji! Stworzono pierwsze na świecie przeciwciała, które niszczą… plemniki

Kobieta

Czy antykoncepcja hormonalna jest przeciwwskazana przy migrenie? Wyjaśnia farmaceutka

Antykoncepcja bez recepty w Wielkiej Brytanii

Tabletki antykoncepcyjne bez recepty. Historyczny moment dla kobiet w Wielkiej Brytanii!

Tabletki antykoncepcyjne chroniące przed HIV i HSV? To pomysł amerykańskich naukowców

O jakich badaniach pamiętać, jeśli zażywasz pigułki antykoncepcyjne?

Antykoncepcja hormonalna a badania. Jakie wykonać przed i w trakcie?

Czym jest stealthing w seksie i dlaczego nigdy nie powinien mieć miejsca? Tłumaczy seksuolożka Olga Madej

Czym jest stealthing w seksie i dlaczego nigdy nie powinien mieć miejsca? Tłumaczy seksuolożka Olga Madej

Czy w trakcie stosowania antykoncepcji robienie comiesięcznych przerw na krwawienie ma sens? Tłumaczy lek. Marta Wójcik

Czy w trakcie stosowania antykoncepcji robienie comiesięcznych przerw na krwawienie ma sens? Tłumaczy lek. Marta Wójcik

zakochana para, wazektomia

„Wazektomia bywa błędnie nazywana kastracją. Obawy wynikają z niewiedzy”- mówi dr Emilia Pawłowska-Krajka

Osłona do antykoncepcji. Czy jest niezbędna? Farmaceutka wyjaśnia

Pierwszy seks – 11 wskazówek, które ułatwią ci to doświadczenie

Przyjmujesz antykoncepcję hormonalną? Sprawdź, jakie możesz mieć niedobory witamin i minerałów, i jak je uzupełnić

Przyjmujesz antykoncepcję hormonalną? Sprawdź, jakie możesz mieć niedobory witamin i minerałów, i jak je uzupełnić

Wazektomia – co to jest, koszt, czy jest odwracalna?

Tabletka dzień po – jak działa, ile kosztuje, gdzie kupić?

Podwiązanie jajowodów a wazektomia w Polsce. Seksuolożka wyjaśnia, jak to wygląda naprawdę

Antykoncepcja u nastolatków. Co o tym mówi Milena Maria Sęp, lekarz rezydent ginekologii i położnictwa?

Komputery cyklu. Czym są i co warto o nich wiedzieć?

Wkładka wewnątrzmaciczna

Wkładka wewnątrzmaciczna niezawierająca hormonów. Wszystko, co powinnaś o niej wiedzieć okiem ginekologa

Jakie prezerwatywy wybrać?/Getty Images

Prezerwatywy – rodzaje, skuteczność. Jak założyć prezerwatywę?

Czy po tabletkach antykoncepcyjnych się tyje?

Tabletki antykoncepcyjne a tycie – czy po tabletkach się tyje?

Zastrzyk antykoncepcyjny - cena, skuteczność. Zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn

Zastrzyk antykoncepcyjny – cena, skuteczność u kobiet i mężczyzn

Noworodek ze spiralą w ręku / Facebook.com

„W Wietnamie urodził się chłopczyk ze spiralą w rączce” – piszą media. Czy to możliwe? Mamy odpowiedź ginekologa

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

przeziębiona kobieta

Żółty katar – objaw infekcji, którą trzeba leczyć. Jak pomóc dziecku a jak dorosłemu?

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Badanie krwi AST - co to jest i jak interpretować wyniki?

Badanie krwi AST – co to jest i jak interpretować wyniki?

kobieta pijąca zioła

Naturalne odrobaczanie. Czy naprawdę wszyscy mamy pasożyty?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?