3 min.
Jeśli łykasz antybiotyk, to tylko razem z probiotykiem. Farmaceutka Zofia Winczewska wyjaśnia, dlaczego to takie ważne

PeopleImages/Getty Images
28.05.2022
Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!
28.05.2022
Mleko pomaga zasnąć: prawda czy mit? Sprawdziłam
28.05.2022
Łatwo zasypiasz w dzień i nie śpisz w nocy? To może być narkolepsja. Sprawdź, jakie objawy ma to zaburzenie
28.05.2022
Ratunku, głowa mi pęka! O nieoczywistych przyczynach bólu głowy mówi specjalistka fizjoterapii Katarzyna Kowalik
27.05.2022
Red Lipstick Monster pokazała swoje zdjęcie w kostiumie kąpielowym – bez retuszu i filtra. „W końcu ktoś pokazuje prawdziwość kobiet”
Antybiotyk niszczy bakterie znajdujące się w naszym organizmie. Te dobre także. Jeśli więc następnym razem przy wypisywaniu recepty na antybiotyk, lekarz zada pytanie: „Czy probiotyk też przepisać?”, nie kiwaj przecząco głową. Kapsułka z milionem bakterii to jedna z rzeczy, której teraz bardzo potrzebujesz.
Siedząc w poczekalni przed gabinetem lekarskim, często zastanawiamy się, czy dostaniemy antybiotyk (i zwolnienie lekarskie) czy nie. Mamy katar, kaszel, boli nas głowa. A gdy dostajemy receptę, nie zawsze wykupujemy antybiotyk. Boimy się skutków ubocznych. A wystarczy tylko poprosić o probiotyk, który zniweluje działania niepożądane.
Dołączenie probiotyku podczas kuracji antybiotykiem jest kluczowe
„Antybiotyki są bezlitosne dla naszej mikroflory jelitowej, niszcząc nie tylko bakterie patogenne, ale także te „przyjazne” człowiekowi. Najczęstszym powikłaniem poantybiotykowym jest biegunka (w tym ta spowodowana zakażeniem Clostridium difficile- do 25% przypadków). Dołączenie probiotyku podczas kuracji antybiotykiem jest kluczowe, ponieważ zmniejsza ryzyko biegunki o ponad 40%!” – pisze Zofia Winczewska, farmaceutka.
Istnieje jeszcze inny rodzaj probiotyków – probiotyki wieloszczepowe. Mają one na celu odbudowę i regenerację mikroflory po zastosowanej kuracji.
„Niejednokrotnie antybiotyki osłabiają naszą odporność, zwiększając tym samym ryzyko ponownej infekcji. Probiotykoterapia pozwoli nam zadbać także o prawidłowe mechanizmy obronne naszego organizmu. I pamiętajcie! Kuracja probiotyczna nie kończy się wraz z zakończeniem kuracji antybiotykiem! Nie zapominajmy o tym!” – dodaje farmaceutka.
Co jeszcze warto wiedzieć? Podczas stosowania antybiotyków podajemy probiotyki, których zadaniem nie jest odbudowa zniszczonej mikroflory, ale zapobieganie powikłaniom poantybiotykowym.
„Dopiero po zakończeniu przyjmowania antybiotyku korzystne jest włączenie preparatów wieloszczepowych, które pozwolą na rekonstrukcję zszarganego ekosystemu jelit” – komentuje ekspertka.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Zobacz także
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go koleżance!
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

26.05.2022
Paulina Holtz: „Daję moim córkom szansę, aby same ogarnęły swoje życie”

25.05.2022
„Mnóstwo kobiet kumuluje napięcia w różnych rejonach ciała, część gromadzi je w miednicy. A te mięśnie nie są ze stali” – mówi Katarzyna Chanowska, fizjoterapeutka

23.05.2022
Dr Maciej Mazurec: Cytologia powoli przechodzi do lamusa. Mamy znacznie skuteczniejszy test, który zwiększa bezpieczeństwo pacjentek nawet do 70 proc.

22.05.2022