Przejdź do treści

Jest najstarszym neurologiem na świecie. Radzi, jak utrzymać mózg w dobrej kondycji przez lata

Dr Howard Tucke
Jest najstarszym neurologiem na świecie. Radzi, jak utrzymać mózg w dobrej kondycji przez lata/ News5
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dr Howard Tucker to najstarszy praktykujący lekarz na świecie. Neurolog niedawno skończył 100 lat i nie zamierza zwalniać tempa. Przestrzega, że emerytura nie jest dobrym pomysłem i wyjaśnia, jaki jest według niego klucz do zachowania sprawnego umysłu jak najdłużej.

Aktywność zawodowa wpływa na długość życia?

Dr Howard Tucker z Cleveland w stanie Ohio jest lekarzem, który niedawno skończył 100 lat i wciąż nie zamierza przechodzić na emeryturę. Specjalista ostatnie 75 lat poświęcił medycynie i wciąż jest aktywny zawodowo. Choć nie przyjmuje już pacjentów, to dzieli się swoją wiedzą z mieszkańcami St. Vincent Charity Medical Center w Ohio. Dr Tucker w 2021 roku otrzymał również tytuł „najstarszego praktykującego lekarza na świecie” przyznawany przez Guinness World Records. Neurolog podkreśla, że to właśnie dzięki pracy czuje się znakomicie i nie zamierza zwalniać.

„Przestrzegam: jeśli przejdziesz na emeryturę, powinieneś przynajmniej robić coś hobbystycznie. Codziennie potrzebujesz bodźca dla mózgu” – tłumaczy.

Lekarz przez lata stymulował swój mózg nowymi wyzwaniami. W wieku 67 lat zdał m.in. egzamin adwokacki w stanie Ohio. Jak dodał, dzięki nowym bodźcom niemal każdy i każda z nas może cieszyć się zdrowym mózgiem przez długie lata. Jaki jest jego sekret długowieczności? Zaznacza, że trzeba przestrzegać kilku ważnych zasad.

„Musisz być szczęśliwy w swojej pracy i w życiu prywatnym” – podkreśla.

Słowa Tuckera potwierdzają m.in. badania opublikowane w „Harvard Health Publishing”, które wykazały, że długa aktywność zawodowa sprzyja zdrowiu. Według badaczy już jeden dodatkowy rok, w którym odkładamy emeryturę, zmniejsza ryzyko zgonu nawet o 11 proc.

Irena Gajewska

Styl życia i miłość ważne dla długowieczności

National Institute on Aging podaje, że nasze nawyki związane ze stylem życia, takie jak aktywność fizyczna i ćwiczenie umysłu, również powodują zmniejszenie ryzyka wystąpienia groźnych chorób, m.in. alzheimera. Dr Tucker przyznaje, że zawsze kochał sport i z pasją oddawał się jeździe na nartach. Stronił również od papierosów i alkoholu.

„Nigdy nie paliłem. Od czasu do czasu lubię wypić dobre martini” — wyznaje 100-latek.

Lekarz dodaje, że jego kluczem do zdrowego życia jest także optymizm. Potwierdzają to badania, według których optymiści żyją o 15 proc. dłużej. Jak przyznaje Tucker, sam przez całe życie skupia się na tym, co jest tu i teraz.

„Myślę, że będę żyć wiecznie, choć wiem, że to nieprawda. Ale tak czuję. Nigdy nie myślę o śmierci” – dodaje.

Podkreśla również z dumą, że od 65 lat jest szczęśliwym mężem. Jak wykazują badania, mężczyźni pozostający w związkach małżeńskich żyją dłużej od singli.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.